Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stříbro a bronz. Basketbalistky Hradce a Trutnova čeká obhajoba

Hradec Králové vs. Trutnov - ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

17 2015
Basketbalistkám Sokola ZVU Strojírny Hradec Králové a Kary Trutnov o víkendu začne domácí nejvyšší soutěž, obě družstva v ní budou obhajovat medaile, které získala v minulé sezoně.

Basketbalistky Hradce slavily už po skončení semifinálové série, protože bylo jasné, že poprvé v historii získají minimálně stříbro, jejich rivalky z Trutnova pak o několik dnů později, když zvládly sérii o třetí místo a v konečném pořadí se zařadily hned za Hradec.

Může se pro kraj nejúspěšnější sezona basketbalistek v domácí nejvyšší soutěži zopakovat i v té, která začne o víkendu?

Sokol ZVU Strojírny Hradec

Loňské umístění: 2. místo

Výsledky v přípravě
Hradec - Syracuse Univ. 98:77
Hradec - Sleza Wroclaw 67:73
Herner TC - Hradec 82:73
Polkowice - Hradec 85:76
Sleza Wroclaw - Hradec 59:55
Jelenia Góra - Hradec 43:103
VŠ Praha - Hradec 55:51
Hradec - Nymburk 63:72

Los prvních pěti zápasů
so 19. září Hradec - USK Praha (16:00)
st 23. září Hradec - Slovanka
so 26. září Žabiny Brno - Hradec
so 3. října Hradec - SBŠ Ostrava
st 7. října Karlovy Vary - Hradec

„Laťka je hodně vysoko, byl to sportovní zázrak. V tuto chvíli je těžké i s ohledem na to, že podrobně neznáme kvalitu soupeřek, říkat, že se nám podaří něco podobného. Ale že chceme zůstat mezi týmy, které se budou prát o pořadí za USK Praha, to platí, nemůžeme si ale dovolit někoho podcenit,“ uvedl manažer hradeckého klubu Miroslav Volejník.

Podobně na tom jsou v Trutnově. Tam si navíc po zkušenostech ze čtyř ligových ročníků, které tomu minulému předcházely, dávají cíle postupné. „Základním cílem pro nás je postup do play-off a podle nás to bude boj o každé vítězství,“ sdělil manažer trutnovské Kary Jan Braun.

Kara totiž na medaile, na které byla dříve zvyklá, čekala dlouhé čtyři roky. „Do bojů o medaile zasáhnout chceme, ale nyní se soustředíme na to, abychom skončili v první polovině tabulky,“ poznamenal Braun.

Obě družstva na startu ligy patří k aspirantům na přední umístění, ale v obou klubech se musí vypořádat s některými změnami a také se s patřičným respektem dívat na konkurenci. „Chytřejší budeme, až si přečteme definitivní soupisky soupeřek, o některých moc nevíme,“ přiznává Volejník.

Kara Trutnov

Loňské umístění: 3. místo

Výsledky v přípravě
Trutnov - Sleza Wroclaw 72:60
Trutnov - SBŠ Ostrava 89:51
Trutnov - Šamorín 90:51
Trutnov – Artego Bydgoszcz 51:91
Trutnov - Jelenia Góra 96:48
Trutnov - Herner TC 80:62
Trutnov - Piešťanské Čajky 71:51
Trutnov - BBK Lulea 68:75
Trutnov - Dynamo Kursk 71:93
Trutnov - TSV Wasserburg 58:72

Los prvních pěti zápasů
so 19. září VŠ Praha - Trutnov
ne 27. září Trutnov - Nymburk (14:30)
so 3. října Valosun - Trutnov
st 7. října Trutnov - Slavia Praha
ne 11. října U19 Chance - Trutnov

Odchod opor Lichtarovičové, Pochobradské a Andělové, navíc doplněný přetrvávající absencí ze zranění se léčící Hartigové bude pro tým náročné vstřebat. „Zatím máme problémy v obraně, trochu vázne komunikace,“ připustil manažer.

Zapracovat několik nových hráček do týmu musí také trenér Trutnova Jozef Rešetár, byť mu „český“ základ z minulé, úspěšné sezony zůstal. Kara za základ herní přípravy vzala dva turnaje, jeden v polské Jelení Hoře, druhý doma v Trutnově.

Výsledky neměla špatné, byť třeba tři poslední zápasy před víkendovým startem ligy prohrála. „Je ale třeba vidět, s jakými soupeři jsme hráli,“ upozorňuje Braun. Kara postupně prohrála se švédskými šampionkami z Lullea, poté se silným ruským Kurskem a nakonec s německým Wasserburgem, který se po zisku domácího titulu chystá na start v Eurolize.

„Pro nás je cennější hrát s takto kvalitními týmy i za cenu porážky. To nás prověří víc, než když nad někým slabším vysoko vyhrajeme,“ poznamenal Braun.

Ženská basketbalová liga má stejný systém jako minulou sezonu. V základní části na týmy čeká 22 kol s tím, že mistrovské USK Praha odehraje jen polovinu zápasů a všechny na hřištích soupeřek. Osm nejlepších postoupí do play-off, kde se bude hrát o medaile. Soutěž se od nové sezony také nově jmenuje Bonver ŽBL. Ostatně s novým názvem jde do sezony i hradecký klub, bude hrát jako Sokol ZVU Strojírny Hradec Králové.

Vzácná shoda, posily přicházely jen z ciziny

USA, Finsko, Senegal, Černá Hora, Chorvatsko a Slovensko. A kde je v seznamu zemí, odkud v létě přišly do Hradce Králové a Trutnova nové basketbalistky, Česká republika? Není a oba kluby se na tom vzácně shodly. Všechny letní posily, které do svých družstev získaly, totiž pocházejí ze zahraničí.

„S jednou z českých hráček jsme jednali, ale na podmínkách jsme se nedomluvili. I proto jsme získali cizinky,“ uvedl manažer hradeckého Sokola Miroslav Volejník.

„Jednání jsme vedli několik, ale nakonec jsme se rozhodli pro tento způsob,“ doplňuje ho manažer Trutnova Jan Braun, „nemáme z toho příliš velkou radost, ale nebyla jiná možnost.“

V obou klubech se shodují, že sehnat kvalitní českou hráčku za odpovídajících podmínek je dnes hodně těžké. Přitom oba kluby shodně do týmu nové hráčky potřebovaly.

Hradecký Sokol v létě opustily hned tři opory. Nepokračuje běloruská reprezentantka Lichtarovičová, do cizina zamířila česká reprezentantka Pochobradská a do Karlových Varů odešla Andělová.

Navíc na podzim trenérka Ptáčková nemůže počítat ani se zkušenou Hartigovou, která se dává dohromady po operaci kolena, a Stará, jež ze stejného důvodu vynechala celou loňskou sezonu, se do herní pohody teprve dostává.

„Museli jsme to nějak řešit, zvlášť když některé hráčky si do nové sezony přinášejí zdravotní problémy ještě z té minulé,“ vysvětluje Volejník. To se nyní týká Zavázalové a Rosenbaumové.

Podobně s letním doplňováním kádru na tom byli v Trutnově. Po sezoně se z klubu vytratila trojice Američanek, k tomu se dvě hráčky rozhodly jít studovat a jedna by ráda do zahraničí. Z této situace se vedení Kary dostalo tím, že má v kádru hned pět cizinek, nejvíc v historii.

„Na druhé straně se nám podařilo udržet osu českých opor, kam patří Prokešová, Ovsíková, Pazderová a Vondráčková, za to jsme vděční,“ připomíná Braun a dodává, že vedle pěti cizinek kádr doplnily mladé hráčky z vlastní mládežnické základny. „Cizinky dnes má každý, taková je realita na trhu,“ poznamenává manažer trutnovského klubu.

V Trutnově opět pocítili, že mají oproti některým klubům z větších měst nevýhodu v tom, že ve městě není vysoká škola. „Hráčkám, které dokončí střední školu a chtějí dál studovat jinde, se nemůžeme divit,“ připouští Braun.Najdete na iDNES.czmobilní verze