Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Půlmaraton už nikdy nepoběžím, říká po sázce basketbalistka Bartáková

Lenka Bartáková řídí hru Nymburka. | foto: ČBF / Václav Mudra

23 2016
Prohrála sázku a musela se vydat na trať Karlovarského půlmaratonu. Po závodě rozehrávačka basketbalistek Nymburka Lenka Bartáková vykládala: „Teď říkám, že další už nepoběžím, ale možná se to časem změní."

„Ono se říká - nikdy neříkej nikdy, ale dnes mě tak bolí nohy a kolena, že mám pocit, že už bych znovu neběžela. Moje nohy se z toho budou dlouho vzpamatovávat, tak jak se mi běželo perfektně, tak ráno jsem málem nevstala z postele,“ bědovala po premiéře na Karlovarském půlmaratonu Lenka Bartáková.

S číslem F 1660 doběhla do cíle jako 1 122, mezi ženami 151 a ve své kategorii WAM 74. Výsledný čas 1:56:46 a čipový 1:54:44. „Spokojená. Super. Chtěla jsem pod dvě hodiny, ale nikde to neříkala, kdyby se to náhodou nepovedlo. Byl to můj osobní cíl,“ raduje se.

Před Final 4 Českého poháru, jež se konalo v Karlových Varech a kde rodačka ze Sokolova basketbalově vyrostla, prohlásila čtyřiadvacetiletá rozehrávačka Nymburka Lenka Bartáková: „Pokud bychom pohár vyhrály, běžela bych půlmaraton v Karlových Varech. Ještě jsem nic takového nepodnikla, ale loni jsem se byla podívat a hrozně mě to zaujalo. Už tehdy jsem to zvažovala, a když přišla výzva s tímhle závazkem, bylo to první, co mě napadlo. Neříkám ale, že bych závod uběhla celý. Vůbec totiž nevím, do čeho bych šla.“

Nymburk v semifinále přehrál domácí Karlovy Vary 80:61 a ve finále i Hradec Králové 75:65. Pro Lenku Bartákovou to kromě oslav znamenalo další povinnost, splnit sázku. „Poctivě na to trénuje a jsem osobně zvědavý na její čas. Po sezoně je to dobrý nácvik vytrvalosti a kondice, vůbec mi to nevadí, líbí se mi, když jsou takové sázky,“ řekl před závodem trenér basketbalistek Nymburka Daniel Kurucz.

Postupem času euforii střídalo očekávání. Poslední dny jen čekání. „Doufám, že mám něco natrénováno a všichni co mi okolo radili, říkali, že poslední dva dny mám jen odpočívat,“ věřila Bartáková před startem. S Nymburkem ještě mají jednou týdně tréninky a od konce května začíná jezdit s nároďákem, dovolená přijde až v červenci. „Už jsem měla jet na turnaj do Číny, ale odmítla kvůli škole. Dokončuji poslední ročník, chtěla jsem nahnat nějaké zkoušky a seminárky.

Od učení se jít proběhnout bylo dobré, učit se nechtělo a běhat ano,“ popisuje studentka FTVS v Praze v posledním ročníku na magistra. „Chybí mi dvě zkoušky, napsat diplomku a státnice.“

Do toho půlmaraton jako sázka. „Docela jsem si to užila, uteklo mi to. Bylo to asi tím, že jsem neměla krizi, vůbec mě nebolely nohy,“ říká. Trať znala, vždyť je ze Sokolova a ve Varech hrála. „Lidí spousta, spousta známých, fandili, super atmosféra. Chtěla jsem si to užít, koukala jsem kolem sebe, plácala si s dětmi, rodinou,“ dodává Lenka Bartáková. Plán měla jednoduchý. „Chytnu se vodiče a budu se snažit běžet s ním,“ plánovala. Ovšem žádného blízkého kolem sebe. „Zkoušela jsem spoustu lidí, ale nikoho nezlákala. Všichni, že jsem blázen, že mi budou fandit, ale že to nepoběží.“Najdete na iDNES.czmobilní verze