Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aspoň jsem to zkusil... Slavní Lakers bojují za sociální smír

Basketbalisté Los Angeles Lakers přišli s vlastní verzí iniciativy NBA zvané Building Bridges with Basketball. | foto: AP

1 2016
Ve světě tweetů, statusů na Facebooku a proklamací, které takřka nic nestojí, přešli basketbalisté Los Angeles Lakers rázně od (prázdných) slov k činům. „Kdo by sem vešel první týden, nemusel by být zrovna geniálním pozorovatelem. Jasně by spatřil, že sedíme odděleně,“ řekl losangeleský policista Christopher Baker.

A to se v průběhu listopadu změnilo. Zástupci Lakers, jedné z nejslavnější značek sportovního zámoří, totiž přišli s vlastní verzí iniciativy NBA zvané Building Bridges with Basketball. Budování mostů vzali hodně doslovně.

V průběhu měsíce organizovali setkání a zápasy mezi policisty a členy místní komunity. Díky tomu se jejich řady postupně začaly mísit.

A podle webu Bleacher Report docházelo i na další vítané chvíle. Třeba když jeden z mladíků zvedl oči od displeje mobilu, protože zrovna basketbalista Lakers Tarik Black líčil, že jedním z jeho prvních učitelů a mentorů byl právě policista. Dalšího z kluků prý vše oslovilo natolik, že nyní touží po kariéře u policie.

Hvězdy NBA využívají svého vlivu

Za touto akcí se skrývá daleko rozsáhlejší problém, jenž řeší nejen sportovní Amerika. Tvářit se, že USA již ušly cestu od rasismu k všeobecné toleranci, by bylo pokrytecké. A čím dál častěji se ozývají černošští multimilionáři. Colin Kaepernick z NFL vzdorovitě klečel při státní hymně. Nemlčí LeBron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Chris Paul.

Využívají svého postavení i vlivu, vždyť třeba trojnásobný olympijský šampion Anthony v listopadu veřejně zkritizoval i svého šéfa - bosse New York Knicks a zámořskou trenérskou ikonu Phila Jacksona. Ten totiž označil LeBrona Jamese a jeho parťáky slovem „posse“, které může být vykládáno i jako „gang“ a pro americké černochy je známkou rasismu.

„Třeba teď Phil sedí ve své kanceláři a lituje toho. Nevím přesně, jestli to tak myslel, ale mluvil o černoších,“ uvedl Anthony. „Co je pro někoho pouhé slovo, může mít pro jinou skupinu lidí v sobě známky pohrdání. Já bych tohle slovo osobě nikdy slyšet nechtěl.“

Anthonyho účet na Twitteru sleduje zhruba 8,5 milionu lidí, což mu dodává sílu solidního média. On i další zmíněné osobnosti NBA promlouvali k Americe i po letošních ozbrojených střetech policistů s černochy. Nechtějí stát stranou.

Inspirace Jackem Nicholsonem

A Lakers tyto aktivity dotahují do konkrétna. „Basketbal je pro všechny stejný. Dokáže prolamovat bariéry,“ uvedl losangeleský sociální pracovník Dino Smiley. „Vzešla z toho skvělá interakce. Najednou prostě všichni seděli vedle sebe a povídali si.“

V aktivitách hodlá tým z LA pokračovat. Nejspíš neskončí tak idylicky, jak by všichni zúčastnění chtěli. Ale snad symbolicky patří k nejslavnějším fanouškům Lakers herec Jack Nicholson, který ústy nezapomenutelné filmové postavy z Přeletu nad kukaččím hnízdem pronesl větu, jež na tento případ dost přesně pasuje: „Aspoň jsem to zkusil.“Najdete na iDNES.czmobilní verze