Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalista Veselý a Srbsko. Už zase spolu, už zase proti sobě

Český basketbalista Jan Veselý (vlevo) v souboji s Ognjenem Kuzmičem ze Srbska | foto: AP

28 2016
Život českého basketbalového esa se dál unikátně prolíná se zemí na Balkáně. Jak k sobě patří Jan Veselý a Srbsko?

Osobní vzpomínka: loni na basketbalovém mistrovství Evropy skupina českých novinářů před čtvrtfinále proti Srbsku pozorně přetáčela tam a zpátky nahrávku rozhovoru s Janem Veselým, aby snad nedošlo k omylu.

Abychom se ujistili, zda pronesl to, co jsme mysleli. Slova totiž zněla: „Z větší části se cítím jako Srb. Je to tím, že jsem tam vyrůstal.“

Není vůbec standardní vyznat se z takové lásky k jiné zemi, zvlášť před vzájemným duelem. Na druhou stranu třeba ocenit upřímnost a hlavně to, že český dlouhán v následném duelu podal skvělý výkon.

Však před ním řekl: „Mluvím plynně srbsky, přítelkyně je Srbka, prostě je to tam. Ale tohle všechno musí zmizet, musím hrát za jiný dres.“

Jak slíbil, tak udělal. Podobná situace ho však může potkat znovu, v ještě důležitějším souboji.

Je až unikátní, jak se životní i sportovní příběh Jana Veselého neustále prolíná s balkánským státem. Čerstvý důkaz: Češi budou hrát v červenci olympijskou kvalifikaci v Bělehradě. Kdo jim bude největším sokem v boji o Rio? No jistě, domácí Srbové.

Čeští soupeři

Na koho tým narazí v první skupině kvalifikace OH

Lotyšsko: Mužstvo na české úrovni, loni na ME týmy sehrály dva vzájemné duely - každý s jiným vítězem. Ale pozor, to chyběl dvacetiletý Kristaps Porzingis, nyní nečekaná hvězda New York Knicks. Na kvalifikaci o Rio by přijet mohl.

Japonsko: Jasný outsider, čtvrtý celek mistrovství Asie. „Soupeř, jehož bychom měli jednoznačně přehrát,“ řekl kapitán Jiří Welsch.

Češi na hostitele mohou narazit až v play-off, ať už v semifinále, či případně ve finále. Veselý hraje poslední dobou v ohromném laufu, má táhnout národní tým - a pomoci šokovat bělehradskou Kombank Arenu s kapacitou 25 tisíc diváků.

Srbové budou „svým“ fandit tak, jak je na Balkáně zvykem: hlasitě, rázně, leckdy až fanaticky. Ale zároveň existuje muž, na nějž nedají dopustit, byť nastoupí v červenci v dresu rivala... Je snad možné, že Srbové kvůli němu budou v základní skupině přát Česku?

„To není jen možné, ale stoprocentně jisté! A samozřejmě nejvíc kvůli Janovi,“ říká bělehradský novinář Aleksandar Krstanovič. „Takové popularity se u nás žádný zahraniční hráč nikdy nedočkal, i když Jana tady všichni za cizince vlastně nepovažují.“

Ano, až tak blízký vztah to je. Veselý si jej vybudoval na palubovce ikonické haly Pionir, kde nastupoval za Partizan Bělehrad, prorazil odsud až do NBA - a především vzal za své vše srbské: řeč, zvyky, spoluhráče a hlavně fanoušky. Dodnes jim neopomíná vyjadřovat vděk, což mu oni splácejí věrností, úctou.

Z tohoto pohledu se vlastně ani nelze divit, že 25letý čahoun našel „adoptivní vlast“; Česko není obecně tak vášnivou zemí, basketbal je pro plamenné Srby srdcovějším sportem, navíc Partizan je velkoklub s bohatou minulostí.

Krstanovič je přesvědčen, že postava 213 centimetrů vysokého muže (nyní Veselý září za Fenerbahce) může být v olympijské kvalifikaci výhodou mužstva. Fanoušci z Česka už přemýšlejí, zda se vydat na 900 kilometrů dlouhou cestu - každý hlas se v bělehradském kotli může hodit. Zároveň by však v případném souboji se Srby mohla nastat až nečekaná korektnost.

„S jistotou můžu říct, že právě kvůli Janovi nebude nikdo při akcích Čechů pískat, někoho provokovat, nebo dokonce urážet. To by si kvůli Janovi nikdo nedovolil,“ prohlásil Krstanovič.

Už zase spolu, už zase proti sobě. Veselého srbská odysea nekončí.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze