Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři smeče a konečně výhra. Skáče až pod strop, chválí Veselého parťák

Jan Veselý z Washingtonu smečuje do koše New Orleans. | foto: AP

22 2014
Už to docela trvalo. Poprvé od 8. ledna se jediný český basketbalista v NBA Jan Veselý dočkal v zámoří výhry. Jeho Washington Wizards sice triumfy sbírají pravidelně, ovšem Veselý třízápasovou vítěznou šňůru na hřišti nezažil. Až proti Philadelphii se sešlo jeho nasazení s výkonem týmu, k výhře pomohlo i Veselého šest bodů.

Byla to akce, která v basketbalu pokaždé zvedne fanoušky ze sedaček. A nejen je. "Smeč s vykřičníkem!" rozplýval se televizní komentátor, když Jan Veselý obouruč zatloukl míč do koše po pobídce Bradleyho Beala.

"Já si přitom už myslel, že to bude ztráta, hodil jsem míč dost vysoko. Ale Janovi jej můžete poslat třeba pod střechu haly a on si poradí," chválil Beal. A smál se: "Ještě že to zvládnul, jinak by mě Witt (kouč Wittman) asi sežral vzteky."

Veselého veleskok podtrhl podařený zápas, smečemi si ostatně připsal všechny body večera. Washington se konečně zase vrátil na přesně padesátiprocentní úspěšnost výher. Má jich kulatých dvacet - jaký rozdíl proti loňské bídě s 29 za celý ročník... Trenér Randy Wittman o tom ovšem říká: "Pro mě není 50 procent magickou věcí, okolo níž se všechno točí. Jako důležité vidím, abychom hráli takový basketbal, jaký máme hrát. To je vše, co chci." 

Jakou roli v něm hraje Veselý? Když nastupuje, není to špatné. Víc napoví trocha statistik. Za posledních sedm duelů, v nichž se dostal na palubovku, si Veselý připsal celkem 116 minut a 41 bodů. Jeho průměry za tento úsek tak činí přes 16 minut a takřka šest bodů na utkání. Za všech 28 duelů, jež sehrál v tomto ročníku, se časová porce přesně shoduje, ovšem bodů má v průměru zatím jen 3,6 - což svědčí o zlepšené koncovce.

"Jsem šťastný, že se mi střelba daří," uvedl Veselý po svém nejlepším duelu sezony, když si minulý týden připsal 12 bodů proti New Orleans. "Snažím se, abych byl kdykoli připravený nastoupit a odvést to, co umím. Snažím se příliš sám sebe nezatěžovat tlakem. A se spoustou drobností mi pomůžou spoluhráči."

S čím mu naopak pomoci nemohou, je tradiční Veselého slabina v podobě šestek - v sezoně se mu jich nepovedlo proměnit čtrnáct po sobě. To je podle serveru Yahoo negativní rekord celých dějin NBA! 

Jinak ale slýchává chválu. "Vím, že nezáleží na tom, kdo u něj stojí, jemu se dá míč vždycky hodit," poukazuje na Veselého skokanské schopnosti hvězda Wizards John Wall: "Patří určitě k těm lepším atletům v celé lize."

Další šanci na to, aby Wallova slova potvrdil, dostane Jan Veselý v noci na čtvrtek proti Bostonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze