Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spolu bavili, spolu zářili. Sejdou se jednou Veselý a Satoranský v NBA?

Tomáš Satoranský (vpravo) a Jan Veselý na tréninku české reprezentace | foto: Vilém Fischl

21 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Skončený evropský šampionát basketbalistů nabídl i dvě velké české osobnosti. Tomáš Satoranský a Jan Veselý jej absolvovali s výbornými statistikami, předvedli řadu krásných akcí, znovu na sebe upozornili. Může se stát, že příští léto oba zamíří do NBA?

Pro takové akce je basketbal krásný: Tomáš Satoranský zvedne hlavu, za chvíli pošle míč vzduchem, Jan Veselý ho v letu chytne a zatluče do koše. Paráda! Nebo si rozehrávač usmyslí, že ohromí sám - proběhne obranou a zasmečuje jednoruč tak, až to získá uznání jako nejhezčí akce dne.

Češi na mistrovství Evropy uspěli: nechali za sebou řadu silných zemí (Turecko, Rusko, Chorvatsko, Německo, Slovinsko...) a sedmým místem si zajistili olympijskou kvalifikaci.

A také nabídli dvě hvězdy, bez přehánění. Už před duely o medaile bylo jasné, že parťáci z jednoho pokoje, kteří na hřišti bavili i zářili, končí s výtečnými statistikami.

Veselý byl v top 3 v bodech (19,3) i v doskocích (9,1; v absolutním čísle jich nasbíral vůbec nejvíc, 82), průměrně málem dosáhl na double-double! Satoranský se srbskou megastar Teodosičem a Litevcem Kalnietisem vládl asistencím (průměr 7,3) a respekt budí i jeho 33 minut na zápas.

„Jsou výjimeční. Už si klidně troufnu říct, že to jsou jedni z nejlepších basketbalistů, které kdy Česko mělo,“ soudí Michal Konečný, generální sekretář federace.

A to tak výjimeční, že si jich nemůžou nevšímat v NBA. Zvlášť když je Satoranskému stále teprve 23 let a Veselému pouze o rok a půl víc.

„Se Satoranským už se počítá“

Zatím to vždy byla záležitost „osamělých jezdců“. Nejdřív průkopník Jiří Zídek (1995-98), po něm současný kapitán národního týmu Jiří Welsch (2002-06) a zmíněný Jan Veselý (2011-14). Nikdo z nich, jediných tří Čechů v NBA, při svém působení v jedné z nejslavnějších lig světa nemohl narazit na krajana. „Honza už v NBA byl a myslím, že se tam vrátí znovu. U Tomáše je to jen otázka času,“ říká nyní Welsch.

Oba mají shodně ještě na rok smlouvy ve velkých klubech: Veselý ve Fenerbahce, Satoranský v Barceloně. Zvlášť jeho, draftovaného Washingtonem ve druhém kole, scouti na Eurobasketu nemohli přehlížet.

Fotogalerie

„Jsme s Wizards v kontaktu. Sledují jeho vývoj, jsou velice spokojení. To je ale v zásadě vše, co k tomu teď mohu říct,“ uvedl jeho agent Phillip Parun a na dotaz, zda takové výkony otevírají dveře do NBA, řekl: „Určitě mu je nezavírají.“

Jistá odměřenost agenta je logická, jiné ohlasy byly euforičtější.

„Má do NBA nakročeno. Hlavně jeho fyzický fond je neuvěřitelný,“ řekl Konečný - vitalita a to, že v nízkém věku týmu umí šéfovat, by měly být největšími klady muže z Barcelony. Zídek zase líčil, že po rozhovoru se šéfem hráčských operací Washingtonu má „velmi, velmi silnou indikaci“, že se Satoranským Wizards brzy počítají.

Rok vyhlížení zpráv ze zámoří

Oba Češi zdůrazňují, že dál než za horizont příští sezony nehledí. „O NBA se spekuluje od chvíle, co jsem byl draftovaný. Je důležité brát vše postupně,“ říká Satoranský.

A zároveň je důležité mít případně dobrou vstupní pozici. Veselý ji při premiéře nezískal. „Sám vím, že v NBA je klíčové být ve správný čas na správném místě. To se Honzovi nepovedlo,“ srovnává Welsch; za tři sezony měl Veselý nízké průměry 3,6 bodu a 3,5 doskoku.

„Ale on je nyní mnohem vyspělejší: jako hráč i člověk,“ oceňuje ho kapitán. Jakkoli je Veselý do jisté míry svéráz, šampionát odehrál skvělý. Prosazoval se i proti sokům typu Srbska či Itálie. Jediný, kdo jej (i za přízně sudích) ubránil, byl Litevec Valančiunas, etablovaný hráč NBA.

Kromě vyhlížení boje o Rio tak bude mít basketbalová sezona i motiv vyhlížení zpráv o kontaktech dvojice S+V se zámořím.

Co kdyby se tam sešli dva Češi? „Pro národní tým by to byl problém, v novém systému dvou kvalifikačních oken v průběhu sezony s hráči ze zámoří nejde počítat. Ale pro basketbal a jeho prezentaci by to bylo úžasné,“ říká Konečný.

Díky sedmému místu si však Česko krom olympijské kvalifikace zajistilo i přímý postup na ME 2017: pokud by tedy dvojice skutečně příští léto zamířila přes Atlantik, reprezentaci by v této sezoně ještě nechyběla, na velkou akci pojede Česko i tak.

A země by se mohla dočkat dvou borců v NBA.Najdete na iDNES.czmobilní verze