Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Burnett má pardubické basketbalisty táhnout výš. Svitavy se drží při zemi

Pardubický trenér Levell Sanders hovoří ke svým hráčům. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

24 2016
Ten kontrast bije do očí. Zatímco v Pardubicích hodlají v nastávající sezoně Kooperativa NBL sázet na sestavu, jež loni dobyla národní pohár a bronzové medaile v lize, ve Svitavách zůstala jen (česká) polovina týmu.

„Chtěli jsme kontinuitu - jak trenérskou, tak i hráčskou. A máme velkou radost, že se to podařilo,“ uvedl generální manažer BK JIP Pardubice Martin Marek. „Věděli jsme, že ten tým byl úspěšný, a myslíme, si, že má potenciál i do budoucna,“ dodal.

V létě tak podepsal jen jednoho nového hráče, Američana Domineze Burnetta. „Myslíme si, že jsme trefili dobře. Je to všetranně útočně nadaný hráč, který z perimetru může hrát všechny tři pozice. A pevně doufáme, že bude dalším důležitým střípkem do úspěšné mozaiky,“ řekl Marek.

Posilu si pochvaluje i trenér Levell Sanders. „Na univerzitě střílel hodně bodů, ale dokázal současně vytvářet pozice pro spoluhráče a hrát pro tým. Zvládl číst obranu a dostat do toho ostatní. Ve spojení s Lambem Autreym nás to posune výš,“ mínil Sanders.

Kam až? Přestože manažer Marek konkrétně zmínil jen dílčí cíl v podobě postupu do nadstavbové skupiny A1 a vybudování si co nejlepší pozice pro play-off. Kapitán Radek Nečas však vyslovil, co je nasnadě: „Pokud se nám nepovede obhájit vítězství v poháru a dostat se do vytouženého finále ligy, nesplníme to, čeho jsme jako tým schopni.“

Pardubickou sezonu proloží evropský pohár

B eks a však bude živa nejen domácími soutěžemi. Klub se po čtyřech letech zapojí do evropských pohárů, j menovitě do FIBA Europe Cupu, který loni hrál mistrovský Nymburk. Dosud známé pardubické soky v základní skupině J představují litevský Siauliai a kyperská Nikósie, o zbývajícím čtvrtém členovi skupiny se teprve rozhodne. Hracím dnem bude středa a k prvnímu duelu by Beksa měla nastoupit 19. října na Kypru. Domácí mače bude hostit v Tipsport areně.

„Konkrétní výsledkové cíle pro pro Europe Cup jsme si ještě nestanovili - ani neznáme sílu soupeřů. Bude to o tom, abychom se soustředili sami na sebe a podali co nejsebevědomější výkon. Těžké zápasy z Evropy by nám pak měly pomoci pro vrcholy sezony v Čechách,“ plánoval manažer Marek.

Kouč Sanders měl v přípravě skoro pořád k dispozici všechny hráče až na marody Pandulu a Příhonského. To trenér svitavských Turů Stanislav Petr si o něčem podobném mohl nechat zdát. Američané Mickelson, Mays, Jacobs a Bannister s Chorvatem Vučicou, kteří by měli zalátat díry vzniklé odchodem zámořského kvarteta Jones, Doaks, Barker a Bruinsma, se mu scházeli postupně.

„Z tohohle pohledu příprava nebyla ideální. První měsíc jsem trénoval jenom s Čechy,“ posteskl si kouč Petr. „Ale to je dané financemi klubu, je nutné to tak brát. Tréninky jinak byly na dobré úrovni a v přátelských zápasech sice vázla souhra, ale bojovnost a nasazení fungovaly. To bylo pozitivní znamení,“ podotkl Petr.

Do Svitav se může vrátit Abercrombie

Nové posily na tom podle něho nejsou tak dobře s individuálními dovednostmi jako jejich předchůdci, ale zase působí týmověji.

„Není tam někdo, kdo by byl jasně nejlepší. V kabině by to ale mohlo klapat líp, nemuselo by dojít k tradičnímu dělení cizinci-Češi,“ přál si Petr.

Do týmu by mu mohl přibýt ještě pivot Cory Abercrombie, který hrál za Svitavy už dříve. Ústecká Sluneta, za niž nastupoval loni, jej ovšem nechce k Turům pustit.

„Ústí tvrdí, že tam má platnou smlouvu, čímž se to zdržuje. Vidím to 50 na 50,“ odhadoval Petr. „Byl bych rád, kdyby pak už byl kádr definitivní. Ale v průběhu sezony se může stát cokoli,“ poznamenal.

Jaké budou mít Svitavy, jež se loni premiérově probily do vyřazovací části, letos ambice?

„Bylo by správné dávat si vyšší cíle, ale musíme být realisté. Rozpočet je stejný jako loni, takže budeme chtít zase bojovat o play-off,“ konstatoval trenér Petr.

Beksa v přípravě nenarazila na větší odpor

Tuři v přípravě dvakrát přemohli Prostějov a jednou prvoligový Hradec Králové, vedle toho pětkrát prohráli. Beksa měla bilanci čistou jako lilie: osm vítězství. Protivníci ji však pohříchu moc neprověřili.

„Neměli jsme tak náročné zápasy, jak bych si představoval. Ale s tím nešlo nic dělat. Povedlo se v nich hodně dobrých věcí, které se nám líbily. Mám pocit, že jdeme po dobré cestě,“ sdělil Sanders.

Jeho primárním cílem bylo pozvednout především obrannou hru svého týmu; nakolik se mu to daří, si bude moci vyzkoušet už dnes ve Svitavách. Chybět mu však budou marodi Pandula a Příhonský.

„Svitavy jsme viděli v zápase s Handlovou. Mají velmi podobný styl jako loni. Letos ale podle mě budou ještě víc orientovaní na hru z perimetru, takže jim nesmíme dovolit otevřené střely,“ upozornil.

Tuři se na derby těší. „Bude to jako vždy, kdo prošel Pardubicemi, bude se chtít ukázat. Ale nechtěl bych to nějak hrotit. Chceme, aby to byl basketbalově hezký zápas,“ prohlásil trenér Petr.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze