Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hodní kluci, buďte zlejší! přeje si kouč ústeckých basketbalistů Stavěl

Ústecký kouč Martin Stavěl hledá zámořské posily tradičně na místě. | foto: bkusti.czMAFRA

14 2015
Po vítězném dramatu s USK Praha hrají basketbalisté Ústí ve středu v Ostravě, kde se jim dlouhodobě nedaří. Zlomí Sluneta nepříznivou bilanci?

Nazvěte dospívajícího mladíka hodným klukem, nejspíš se se zlou potážete. Možná chce drobným šťouchnutím vyhecovat basketbalisty ústecké Slunety i jejich kouč Martin Stavěl.

„Bohužel musím říct, že tady mám 12 až příliš hodných kluků. S tím se velmi těžko něco dělá, ale já se je pokusím vyhecovat, aby byli aspoň trošku zlejší. Pokud budeme chtít vyhrávat, budeme muset hrát tvrději, jako to dělají jiné týmy proti nám,“ nařídil Stavěl po domácí premiéře v NBL s USK Praha, v níž Ústí urvalo výhru 71:70 v prodloužení. Dnes hraje v Ostravě.

Předloni, loni i letos jste začali doma sezonu výhrami v prodloužení o bod. Snažíte se diváky nalákat na dramata?
Já bych si radši ta dramata odpustil (smích). Teď hrajeme v Ostravě, nevzpomínám si, že bychom tam někdy vyhráli, je to tam vždy těžké. Pak máme doma silný Prostějov. To vítězství nad USK je pro kluky hrozně důležité, protože přichází aspoň chvilkové uklidnění. Vstupovat s novým týmem do sezony třemi, čtyřmi či pěti porážkami v řadě, což se klidně mohlo stát, to by nebylo nic příjemného.

Obnovenou premiéru má za sebou ústecký odchovanec Stanislav Votroubek. Co říkáte na jeho výkon?
Sice mu nepadlo, ale mně to vůbec nevadí. Mám v týmu deset hráčů, kteří jsou schopni ohrozit koš. To je můj hlavní úkol, vysvětlit jim, že není potřeba mít pořád jednoho střelce. Budeme mnohem nebezpečnější, pokud víc hráčů bude nebezpečných. A tohle naši basketbalisté musejí pochopit.

Andrew Barham (vpravo) z Ústí se pokouší obejít Jaromíra Bohačíka z USK Praha.
Ladislav Pecka (vpravo) z Ústí obešel Igora Josipoviče z USK Praha.

Votroubkova role tedy bude jiná? Nebude skórer?
Budou zápasy, kdy skórer bude, já to vím. Ale soupeři ho znají, pokud jsou na něj hráči nalepení na trojce, tak ho musíme využít někde jinde. Ale jsem si stoprocentně jistý, že přijdou zápasy, kdy to svou zkušeností podrží, proto jsem ho dal i na koncovku proti USK, přestože se téměř nedostal ke střele, a když už dostal, tak minul. Ví, co má dělat, kam se postavit. Takových koncovek odehrál stovky.

Americké posily jste i letos hledal v Las Vegas. Jaké budou?
Bohužel náš už tak hodně omezený rozpočet byl letos ještě omezenější. Takže i to hledání bylo ještě mnohem složitější, měl jsem menší prostředky než třeba minulý rok. Já si ale myslím, že se to povedlo, a ti kluci jsou dobří i po lidské stránce. Což jsem si i trošku myslel, protože jsem si je tam oťukal. A to je pro mě hrozně důležité. Emersona jsem znal, ten je skvělý, věděl jsem, kam sahám. Na Barhama jsem měl referenci od jiných trenérů, že je lidsky v pohodě, a zatím to potvrzuje. Proti USK navíc podal skvělý individuální výkon, a to nemluvím jen o útoku, velmi dobře pracoval i v obraně. Ale nebyl sám.

Bude tedy ústecká sestava letos stabilnější? Loni jste po nepovedeném začátku NBL museli udělat změny.
Nikdy nevíte, tohle nemůžu říct. Nezadaří se a v některých momentech je potřeba to rychle řešit. Neříkám, že to je jednoduché, ale my tady nejsme od toho, abychom dávali komukoliv šanci. Ti kluci prostě musejí přijít a hrát.

Jaké cíle bude mít letos Sluneta v NBL?
Být co nejvýš. Nebudu říkat, že chci být šestý. Chci být pátý, ale klidně i sedmý, sezona k tomu může spět. Především si přeju, abychom bavili diváky. Je super, že jich hned na první zápas přišlo přes tisíc. Začínalo se hrozně pozdě, už se mě hodně lidí ptalo, kdy už to vypukne. Chci, aby tady diváci vždycky viděli, že ti kluci táhnou za jeden provaz a nechali tam všechno. Pokud tohle budou na hřišti ukazovat, tak dobré výsledky musejí zákonitě přijít.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze