Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký šéf Hrubý: Prolamujeme ledy, začínáme stavět českou kostru

Tomáš Hrubý, manažer ústeckého basketbalového klubu | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

21 2015
Tenhle přestup vzbudil rozruch. Basketbalista Jan Jiříček z Děčína k rivalovi do Ústí? V malém měřítku jako přesun mezi fotbalovou Spartou a Slavií. „Pro nás to je významná událost,“ těší se z nákupu Tomáš Hrubý, ústecký generální manažer, který po půlce sezony okysličuje kádr. V úterý skončil další Američan Raven Barber.

Proč přichází právě Jiříček?
Hodně si od něj slibujeme. Hledáme kostru týmu, která bude výrazně z českých hráčů, a tohle je začátek. Prolamujeme ledy. Nejde to udělat ze sezony na sezonu. Chceme podepsat české kluky na delší čas a vhodně je doplnit o Američany.

Velký počet cizinců vám vyčítali?
Nechci už polemizovat, jestli má Ústí 7 nebo 12 cizinců. Vadí mi to. Ideální stav by byl 12 Čechů, to chce každý manažer. Ale opakuji, co už jsem dřív říkal: pro nás jsou naši Američané levnější než tuzemští hráči. Přesto do nás všichni šijí, že máme jen Američany a že se furt točí.

Proto ty změny?
Jak říkám, to je dlouhodobější, koncepční záležitost. Čeští hráči už nepodepisují na rok, ale mají víceleté smlouvy. Ta Jiříčkova je do konce letošní sezony a na další dvě.

Co má Jiříček přinést?
My si uvědomujeme, že jeho vytíženost v Děčíně nebyla tak vysoká, jak by měla být. Ale Děčín je výkonově stále výš než my. Bereme to i tak, že pro Honzu je to pozitivní impuls. U nás bude mít rozhodně větší minutáž. Považujeme ho za univerzála. Může hrát jako vyšší křídlo nebo menší pivot.

Nedávno skončili Američané Rahon a Crowder, teď Barber, přišel Kanaďan Burnatowski. Proč?
Udělali jsme kroky, abychom zlepšili výkony, které před Vánoci nebyly dobré. Nechceme si s ústeckým fanouškem zahrávat. Vnímáme divácký pokles, chceme lidi dostat zpátky do haly. Jsme si vědomi hluchého místa v sezoně. Trenér Stavěl pracuje na obraně, my na obměně kádru. Připravujeme se na play-off, do kterého nechceme z 8. místa.

Je pro vás komplikace měnit tým v polovině soutěže?
Nejsme rádi, že se střídají hráči v sezoně, chtěli bychom mít optimální kádr už v srpnu. Ale jsou to pro nás zkušenosti. V minulém ročníku zazářil rozehrávač Mitchell, ale to byl absolutně výjimečný hráč (a je i v Polsku), který nám pomohl k výjimečné sezoně. K nejlepší v dějinách. Je pro mě i pro trenéra Stavěla náročné na to navázat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze