Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Místo: Las Vegas. Cíl: vybrat další basketbalový Dream Team. Pro Rio

LeBron James na snímku z olympiády v Londýně. Přijede i do Ria? | foto: AP

4 2015
Nejen Jaromír Jágr tráví prázdniny v Las Vegas. Zatímco český hokejista se ve „městě hříchu“ připravoval na další sezonu, za týden se čeká ještě větší koncentrace hvězd s ještě vyšším cílem. Nejlepší basketbalisty USA čeká povinný předolympijský kemp - cílem je vytvořit pro Rio 2016 mužstvo, které snese charakteristiku Dream Team.

Toto označení se zrodilo ve chvíli, kdy Jordan, „Magic“ Johnson, Barkley a další zválcovali na olympiádě v Barceloně ostatní tak, že se hvězdám NBA nikdo ani zdaleka nepřiblížil. Pravověrní fanoušci proto tvrdí: spojení Dream Team už se ani nehodí opakovat. Rok 1992 byl výjimečný a americká soupiska rovněž.

Ale málo platné: na letních olympiádách není atraktivnějšího mužstva. Vzhledem k tomu, že fotbal sem stále neposílá hlavní hvězdy, jsou basketbalisté USA číslo 1.

A proto je o místo sháňka. „Bude strašně těžké snížit definitivní počet hráčů na 12,“ uvedl manažer týmu Jerry Colangelo. „Z toho důvodu potřebujeme mít všechny pohromadě a vědět, jak na tom kdo je.“

Momentálně je na výběr celkem 41 mužů - s dodatkem, že podle americké federace není vyloučeno dodatečné zařazení členů olympijských výběrů z let 2008 a 2012 (což by dávalo šanci veteránu Kobemu Bryantovi, který by se v Riu třeba mohl rozloučit s kariérou, či slavné dvojici z Miami Chris Bosh, Dwyane Wade). Účast se od 11. do 13. srpna čeká takřka stoprocentní, neboť taková jsou pravidla: kdo do Vegas nedorazí, vypadne ze hry.

Je jisté, že ať už hlavní kouč Mike Krzyzewski vybere jakkoli, bude výběr toho nejlepšího z NBA nezpochybnitelným favoritem. Basketbalisté USA neprohráli na mezinárodní scéně od roku 2006! Pětice mužů - LeBron James, Deron Williams, Kobe Bryant, Chris Paul a Carmelo Anthony - dokonce může snít o zlatém hattricku, pokud by Rio navázalo na Londýn a Peking.

První dáma USA Michelle Obamová se objímá s basketbalistou Tysonem Chandlerem
Francouz Nicolas Batum (vpravo) se snaží zabránit koši američana Kevina Lovea.

V Londýně se za americkými basketbalisty zastavila i první dáma Michelle Obamová (snímek vlevo).

Ale jsou tu i nejistoty. Tou hlavní je, zda bude mít nastoupit chuť uctívaný LeBron James. „Myslím, že jeho záměrem je ukázat se v Riu,“ věří Colangelo. „Ale to je hlavně jeho volba. Jde o jednoho z nejlepších basketbalistů dějin, kdo by jej nechtěl? Pokud shledá olympiádu důležitou, věřím, že v kádru bude.“

S tím se pojí otázka číslo dvě: je skutečně akce pod pěti kruhy pro multimilionáře klíčová? Loni totiž v přípravě na mistrovství zažili memento, které je i nyní - chvíli před startem předolympijského kempu - dokola připomínáno. Paul George si v tréninku mimořádně ošklivě zlomil nohu, což je vyřadilo i z velké části sezony.

Superstar Kevin Durant se následně z reprezentace omluvil a dle amerických médií svému blízkému kamarádovi řekl: „Když jsem to viděl, sebralo mi to všechny důvody, kvůli kterým jsem tak rád nastupoval za národní tým.“

Což mohlo být jen hláškou v emocích, šíleně vypadající muka Paula George ovšem zasáhla všechny.

A obecně platí, že především pro vlastníky klubů NBA jsou časy světových šampionátu a olympiád nonstop utrpením u televize. Třeba excentrický majitel Dallasu Mark Cuban před londýnskými hrami pronesl: „Tohle je největší chyba, jakou NBA dělá. Dream Team reprezentuje zadarmo, aby Americký olympijský výbor mohl vydělávat miliardy. Jen si to představte!“

Nehledě na vše zmíněné je ale vábení zlaté medaile silné.

Vždyť sám Paul George, který kvůli zlomené noze stihl jen šest zápasů základní části, řekl: „Samozřejmě bych do Ria chtěl. Sním o olympijském triumfu.“ Podpořil jej i prezident jeho klubu Indiana Pacers, Larry Bird. Jak by ne - vždyť Bird patří mezi dvanáctku členů toho opravdového, jediného Dream Teamu z roku 1992.

A být jejich nástupci, to je pořád velká čest. I pro LeBrona Jamese?Najdete na iDNES.czmobilní verze