Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři Američanky? Vybírali jsme je dlouho a důsledně, řekl kouč Rešetár

Trenér trutnovských basketbalistek Jozef Rešetár. | foto: Vilém Fischl

21 2014
Hned tři Američanky bude mít trenér basketbalistek Kary Trutnov Jozef Rešetár v kádru týmu pro příští sezonu, v níž se chce Kara dostat výš než v té minulé.

Z množství hráček, které viděl na různých videích a záznamech v akci, by Jozef Rešetár možná sestavil tolik týmů, že by to dalo na jednu kvalitní evropskou ligu. Byť drtivá většina z nich byla z Ameriky. Nakonec po dlouhém hledání ukázal prstem na tři, které by měly pomoci basketbalistkám Kary Trutnov v nové sezoně vrátit klub mezi českou špičku.

Z ní před rokem vypadl vinou špatného začátku sezony a přestože se právě pod Rešetárovým vedením zvedl a postoupil do čtvrtfinále play-off, výš už to nešlo, proti němu stál silný Imos Brno.

Aby se něco podobného neopakovalo, zkusila Kara tým posílit hlavně Američankami. „Bylo to opravdu důsledné sledování,“ je přesvědčen zkušený slovenský kouč.

Co bylo při hledání prioritou?
Především jsme hledali typy, které by se hodily k těm hráčkám, které v Trutnově máme.

Předpokládám, že jste věděli, na které posty chcete nové hráčky získat.
Určitě. Prioritou pro nás byla kvalitní rozehrávačka, hráčka, která by celé družstvo dirigovala. Deja Mannová tohle splňuje, je ohromně šikovná. A pak jsme chtěli hráčky pod koš.

Momentka ze souboje IMOS Brno - Kara Trutnov (modrá).
Momentka ze souboje IMOS Brno - Kara Trutnov (modrá).

Získali jste dvě, proč právě Ostarellovou a Dvorakovou?
Ostarellová je sice – v uvozovkách – menší, má 188 centimetrů, ale ohromila nás svými doskoky. V minulé sezoně hrála druhou tureckou ligu, kde měla na zápas průměr nejen skoro dvacet bodů, ale také devatenáct doskoků. A v jednom doskočila i třicet míčů, to jsou ohromující čísla.

U Amber Dvorakové je asi hodně důležitá výška, s 201 centimetrem bude druhou nejvyšší hráčkou české ligy v celé její historii.
Ale brali jsme ji nejen proto, i přes svoji výšku je totiž hodně šikovná. Navíc u ní je hodně vidět snaha něco dokázat. Ona totiž po univerzitních studiích prakticky přestala basketbal hrát. Pak ji přemluvili, ona dostala novou chuť a vyneslo ji to až do letního kempu WNBA v klubu Tulsa Shock. A teď se chce ukázat také v Evropě.

Všem třem hráčkám je třiadvacet let, je to náhoda?
Je i není. Vybírali jsme takové hráčky, které končí školu nebo jsou rok po ní, chtějí zkusit zahrát si v Evropě a pro něž to bude jakýsi start právě tady. Všechny za sebou mají úspěšnou kariéru hlavně v kvalitních družstvech na univerzitách, předpoklady prosadit se u nás mají velké.

Byly Američanky při hledání posil prioritou?
Tak se to úplně říct nedá, vyplynulo to z celé věci.

Zkoušeli jste tedy získat i české hráčky?
V Česku je to těžké v tom, že tady je nyní hodně ambiciózních týmů, které chtějí nahoru a české hráčky si zavazují. My jsme ale několik tipů měli. Mimo jiné jsme chtěli, aby se po mateřské dovolené vrátila Hanka Šnajdrová, která u nás dlouho hrála. Stále si totiž myslíme, že by měla týmu co dát, a hodně jsme o ni stáli. Bavili jsme se s ní o tom snad někdy od ledna, ale nepřemluvili jsme ji.

Tereza Kuthanová (vpravo) z Hradce Králové zakončuje na trutnovský koš přes...
Michala Hartigová (vlevo) z Hradce Králové blokuje trutnovskou rozehrávačku...

Nakonec jste ale jednu hráčku získali, co od ní čekáte?
Michaela Vacková je velmi nadějná hráčka, prošla mládežnickou základnou Imosu Brno, loni hrála za SŠMH Brno, což je jeho mládežnická farma, podílela se na dorosteneckých titulech Imosu. Teď zkouší Trutnov, má velké předpoklady.

A hráčky z Evropy?
Je to možná cesta, ale tam často nekorespondují výkonnost s cenou, za kterou by u nás hrály. Některé požadavky jsou pro nás nemožné.

Vy jste dvě Američanky v týmu měli i v minulé sezoně a obě byly oporou družstva. Nebylo jednodušší domluvit se s nimi?
Zájem jsme měli, ale bohužel to nešlo. Johnsonová se chtěla vrátit do USA a studovat medicínu, Russellová měla zdravotní problémy a lékaři jak v Česku, tak v Americe jí nedoporučovali, aby s vrcholovým basketbalem pokračovala.

Kdy se nové Američanky v Trutnově objeví?
Předpokládáme, že pár dnů před začátkem turnaje, který pořádáme na konci září.

Budete mít v týmu hned tři, nebude problém s komunikací?  Už také proto, že z týmu odešly třeba Hindráková s Novákovou, které anglicky mluví velmi dobře.
Nemyslím si, v basketbalové komunikaci určitě ne, vždyť spousta výrazů důležitých pro hru je mezinárodních, které se používají prakticky všude.

Loni Trutnov do sezony vstoupil špatně a konečný výsledek zachraňoval už těžko, kam budou sahat jeho ambice v novém složení?
Liga se mění, jednak bude nový systém bez nadstavbové části, za což může mistrovství světa a následný pozdní start soutěže. Jednak je také patrné, že se v soutěži zvyšuje počet ambiciózních týmů, které chtějí hrát o medaili, o to je to každý rok těžší. Vždyť třeba nováček z Ostravy, který koupil licenci od SŠMH Brno, už má pět cizinek, hodně se posilují i další. Náš cíl je ale jasný, letos se hned po základní části jde do play-off a tam chceme i my.Najdete na iDNES.czmobilní verze