Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přivítání senegalské posily Trutnova? Sněžka a borůvkové knedlíky

Pivotka z Afriky Aminata Fallová a manažer Jan Braun ukazují, kam posila Kary vyšlápla s novými spoluhráčkami. | foto: Vilém Fischl

20 2015
Teprve druhou Afričanku v klubové historii angažovala basketbalová Kara Trutnov. Aminata Fallová ze Senegalu posílí podkošovou sestavu a hned po příletu absolvovala velmi netradiční „kondiční testy.“

Čtyřiadvacetiletá Afričanka posledních pět let působila v druhodivizním univerzitním týmu Southern Nazarene v Oklahomě a patřila k nejlépe střílejícím i doskakujícím hráčkám soutěže. Do České republiky přiletěla začátkem týdne a hned se zapojila do kondiční přípravy na Malé Úpě. Na úvod absolvovala s novými spoluhráčkami výstup na Sněžku a také ochutnala tradiční krkonošskou kuchyni.

Aminata Fallová je po Jamie Russellové druhou předsezonní posilou Kary ze zámoří. Měla by pomoci zacelit mezeru po Sam Ostarellové, která po loňském skvělém ročníku, v němž se stala nejužitečnější hráčkou ženské ligy, neodolala lukrativnější nabídce z italské ligy. Vedení Kary si od 193 centimetrů vysoké rodačky z Dakaru slibuje posílení na doskoku i zlepšení střelecké produktivity.

Afričanka se na univerzitě každým rokem zlepšovala, v poslední sezoně měla průměr přes 21 bodů a 14 doskočených míčů na utkání. Patřila mezi nejlepší střelkyně soutěže. „Je atleticky velice dobře disponovaná. Na podkošovou hráčku má výbornou střelbu a měla by nám hodně pomoci v obraně. Bude to pro ni sice první sezona v Evropě, ale na příkladech Samanthy Ostarellové a dalších hráček se ukázalo, že i nováčkové se tady můžou výrazně prosadit,“ uvedl manažer Kary Jan Braun.

Vytáhlá Senegalka vytvoří silnou podkošovou dvojici s Lenkou Pazderovou, o další pivotce ze zámoří klub ještě jedná. „Máme poměrně úzkou sestavu, v sezoně chceme mít k dispozici tři podkošové hráčky,“ dodal Braun. Aminata je druhou hráčkou z černého kontinentu v klubové historii. V roce 2007 v Trutnově působila Chimi Udeajová z Nigérie.

Na úvod Sněžka a borůvkové knedlíky

Nová posila se okamžitě zapojila do přípravy. Do České republiky přiletěla v pondělí večer, hned druhý den ráno vyrazila v hustém dešti s týmovými kolegyněmi a trenéry z Pomezních Bud na Sněžku. Cestou zpátky se senegalská reprezentantka seznámila rovněž s tradiční krkonošskou gastronomií.

Na horské chatě obědvala borůvkové knedlíky. „Bylo to poprvé v životě, co jsem byla na horách. Cesta zpátky byla vzhledem k mé výšce trochu náročná, po kamenech to docela klouzalo. Knedlíky jsem nikdy předtím nejedla. Bylo to zvláštní, ale dobré,“ popsala první krkonošskou zkušenost Aminata.

Trutnovský celek zakončil třídenní kondiční soustředění v Krkonoších ve středu. Po třech týdnech fyzické přípravy nyní hráčky konečně začnou s herním tréninkem. První přípravné zápasy sehrají už příští týden. „Musím hráčky pochválit, tréninková zátěž v uplynulých třech týdnech byla velmi vysoká, ale všechny to zvládly na sto procent. Držely se i mladé hráčky, které jsme do přípravy zařadili,“ vysekl poklonu svým svěřenkyním trenér Jozef Rešetár.

Velké otazníky visely před startem přípravy nad americkou rozehrávačkou Jamie Russellovou, která kvůli vleklým problémům s kolenem musela na rok přerušit profesionální kariéru. Její operované koleno však zátěž zvládá velice dobře.

„Je to lepší a lepší. Doufám, že koleno vydrží celou sezonu, už se na ni těším. Příprava není jednoduchá, ale je to nezbytné. Tým z ní poslední ročník hodně těžil a i díky tomu skončil na třetím místě,“ uvedla Jamie Russellová.Najdete na iDNES.czmobilní verze