Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak dobýt Čínu: basketbalista má tituly, sochu a teď i muzikál

Americký basketbalista Stephon Marbury se stal miláčkem Pekingu a sportovní superstar obří země. | foto: Profimedia.cz

30 2014
Co by za takovou pozici daly všechny firmy, jež se říši středu snaží prodat své produkty. Co by daly za takového ambasadora, který je přitom „pouhým“ basketbalistou. Stephon Marbury má za sebou slušnou, leč nenaplněnou kariéru v NBA. Jako čtyřka draftu nenasbíral žádnou významnou výhru, zato pár kontroverzí a sporů s trenéry ano. Má olympijský bronz, což je však spíš známka selhání: Marbury byl v týmu USA v Aténách 2004, kde následovníci Dream Teamu poprvé skončili jinak než zlatí. Ovšem Stephon Marbury a Čína – to je, panečku, úspěch!

Před halou, v níž působí jeho celek Beijing Ducks (ano, skutečně se jmenují Pekingské kachny), stojí Marburyho socha. Dvakrát dobyl tamní titul, čínská metropole jej miluje, je v ní hlavní postavou vzdělávací kampaně „Pracuj tvrdě, žij mravně“. A teď, jako vyvrcholení velké cesty velkou zemí, o něm vzniká muzikál nazvaný prostě „Jsem Stephon Marbury“.

Je to zatím poslední vzájemné objetí v příběhu souznění, jež překonalo veškerá očekávání. „Lidé nechápou, proč jsem se sem vydal. Jenže když jsem v Číně poprvé přistál a na letišti čekaly tisíce lidí, viděl jsem a cítil tolik lásky, že jsem se už nemohl vrátit zpátky,“ vzpomíná Marbury.

Čínský basketbal měl obra Jao Minga a má obrovskou chuť hltat NBA, ale domácí liga je spíš pro odložené hvězdy. Je to dobrá šance si vydělat, třeba i poznat jinou kulturu. Ale málokdy se zrodí dlouhodobé pouto jako u nyní 37letého Marburyho. „Hlavním motivem muzikálu bude: Nikdy se nevzdávej,“ prohlásil režisér Čou Wen-chung. Má to být vůbec první čínská „fúze sportu, hudby, tance a multimédií“, píší New York Times.

Marbury nejenže se nevzdal, on hlavně pořád věřil – že může prorazit, že může vítězit. „Neřekl bych, že mi to v NBA šlo špatně. Jen mi to prostě nešlo dobře,“ hraje si se slovy; od čtyřky draftu se čekalo více, hlavně jeho angažmá za slavné New York Knicks nebylo dobré, jedinkrát s nimi prošel do play-off.

V Číně je od roku 2011 věrný svým Kachnám a historicky první titul pro pekingský klub z něj udělal celebritu, druhé zlato ještě větší. Muzikál zdůrazňuje, že i Marbury přišel jako „beipiao“ – přistěhovalec, do chaotické, více než dvacetimilionové metropole. Je to vlastně americký sen, akorát po čínsku.

Marbury má dokonce na paži ve znacích vytetováno Ma Bu Li – tak jeho jméno v Číně vyslovují – a přes očividné souznění se zemí umí svůj úspěch i prodat v původním slova smyslu, jeho značce tenisek Starbury se daří čím dál lépe.

Prodeje by měly vzrůst, až se i on sám krátce objeví v muzikálu opěvujícím jeho cestu. Plánuje, že by jednou mohl vést čínskou reprezentaci, a taky už chystá televizní show „Newyorčan v Pekingu“. Newyorčan, jehož Peking miluje.Najdete na iDNES.czmobilní verze