Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky v pondělí zahájí dvouletou přípravu na domácí ME

První pozvánku do seniorské reprezentace obdržela i Petra Holešínská. | foto: FIBA / Václav Mudra

13 2015
V pondělí odstartuje pro českou reprezentaci basketbalistek dvouletá příprava na domácí evropský šampionát 2017. Nový trenér Ivan Beneš pozval na první přípravný blok 40 hráček, aby se blíže seznámil s jejich potenciálem pro národní tým.

Beneš tentokrát z nominace vynechal dosavadní reprezentační opory, které dobře zná, jelikož dělal asistenta předchozímu trenérovi Luboru Blažkovi. Nadcházející kemp je zaměřený spíše na hledání „posil“ a práci s mladými hráčkami. V nominaci je tak hned několik hráček z úspěšných ročníků 1997 a 1998 v čele s objevem této sezony ženské ligy Julií Reisingerovou.

Pozvánku ale dostaly i zkušené hráčky, které už reprezentací v minulosti prošly, včetně vicemistryně světa z roku 2010 Edity Šujanové. Šanci dostanou také tři basketbalistky z univerzit v USA, mezi nimi i Hana Veselá, sestra opory mužské reprezentace Jana Veselého.

Češky jako hostitelky šampionátu nemusejí nastoupit v kvalifikaci, kterou ostatních 33 zemí rozehraje ještě v tomto měsíci. A tak má Beneš dostatek času na poznávání týmu. Nominovanou čtyřicítku rozdělil do dvou skupin, přičemž starší hráčky absolvují soustředění v Klatovech od 16. do 20. listopadu, druhá skupina složená z mladších hráček pak bude na stejném místě trénovat od 22. do 26. listopadu. Na druhou skupinu navíc čekají dva přípravné zápasy s euroligovým šampionem ZVVZ USK Praha.

„Jednoduše řečeno, hráčky jsme rozdělily podle ročníků. Chtěli jsme, aby si to na začátek věkově sedlo a holky byly ve skupině přiměřené věku. Víme ale, že si musí zvyknout i na konfrontaci se staršími hráčkami. K prolínání skupin přistoupíme na jaře,“ vysvětlil Beneš v tiskové zprávě.

„Hlavním cílem je poznat se. Vídáme se sice v lize, ale nejsme v přímém kontaktu. Chceme, aby poznaly holky nás, samy sebe navzájem a především my je po basketbalové stránce. Uvidíme, kdo má jakou chuť do basketu a jejich herní kvality, ať už individuální nebo týmové,“ dodal reprezentační kouč.

Beneš bude mít k ruce i tři nové asistenty. Tomáš Eisner má zkušenosti jako asistent u mužské reprezentace do 18 let či jako trenér chomutovských basketbalistů. Petr Martínek v ženské lize vede Strakonice, tedy tým složený z mladých talentovaných hráček. Jiří Bárta je asistentem u českých a euroligových mistryň USK Praha.

Širší nominace reprezentačního B-týmu basketbalistek

Rozehrávačky: Gabriela Andělová, Michaela Matušková, Kateřina Zavázalová (všechny Hradec Králové), Sarah Beránková, Eva Kopecká, Kateřina Sedláková (všechny Valosun Brno), Eliška Mircová, Petra Záplatová (obě VŠ Praha), Lenka Bartáková (Nymburk), Karolína Malečková (Karlovy Vary), Petra Holešínská (Žabiny Brno).

Křídla: Michaela Krejzová, Mariana Opočenská, Renata Pudláková, Monika Satoranská, Tereza Šípová (všechny VŠ Praha), Lucie Hošková, Barbora Kašpárková, Klára Křivánková, Lenka Šoukalová (Žabiny Brno), Michaela Gaislerová, Jolana Krejčová (obě Strakonice), Beata Adamcová, Pavla Švrdlíková (obě Valosun Brno), Monika Verlíková (Nymburk), Tereza Sedláčková (Ostrava), Kristýna Djačuková (Slovanka MB), Aneta Zuzáková (Karlovy Vary), Kamila Hošková (studium v USA), Karolína Elhotová (USK Praha).

Podkošové hráčky: Magdalena Heroschová, Edita Šujanová (obě Valosun Brno), Julia Reisingerová, Kateřina Rokošová (obě Karlovy Vary), Tereza Kracíková, Hana Veselá (obě studium v USA), Michaela Kaňuková (Hradec Králové), Klára Vojtíková (Ostrava), Aneta Mainclová (VŠ Praha), Natálie Stoupalová (Žabiny Brno).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze