Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky letí za přípravou do Polska. Devět z nich zažije premiéru

Karolína Elhotová | foto: ČBF / Václav Mudra

12 2016
První mezinárodní prověrka čeká na nově se tvořící kádr českých basketbalových reprezentantek. V příštím týdnu do Polska neodjedou k přátelským utkáním tradiční opory. Nabízí se prostor pro hráčky, které by zatím nepatřily do základní rotace národního týmu, aby svým výkonem zaujaly trenéra Beneše. Lákadlo je jasné: domácí evropský šampionát v roce 2017.

V novém systému kvalifikací na vrcholné akce má český výběr jako jediný již jistou účast na ME 2017. Ostatní reprezentační celky o ní usilují v nově zařazených oknech během klubové sezony.

Češky mohou tyto části sezony využít k přípravě a hledání vhodného doplnění kádru pro domácí šampionát. Po úvodních dvou listopadových srazech teď poprvé vyrážejí za hranice, aby si mladé basketbalistky vyzkoušely konfrontaci s mezinárodní úrovní.

Trenér Beneš však musí před pondělním odletem do Polska řešit nominační problémy. Do nich se dostala především podkošová sestava, když vypadly zkušená pivotka Edita Šujanová, kometa letošní ligové sezony Julia Reisingerová a základní hráčka reprezentace Alena Hanušová. Místo nich povolal trenér Kláru Vojtíkovou a Andreu Sládkovou.

„Jsou to pro nás velké komplikace. Počítali jsme a Alenou, že bude lídr na postu dlouhých hráček a že prodá své zkušenosti z mistrovství Evropy i Euroligy. Julia má dobrou sezonu, těšili jsme se, že se na ní podíváme v mezinárodním kontextu. Bohužel obě hráčky mají zdravotní potíže. Napodruhé jsme chtěli do reprezentace přilákat i Editu Šujanovou, ale omluvila se. Pro nově povolané hráčky to naopak bude velká příležitost si zahrát. Uvidíme, jak se s ní popasují,“ neskrývá trenér Ivan Beneš, že mu omluvenky přidělaly vrásky na čele.

K jedné změně donutily okolnosti realizační tým také na perimetru. Místo omluvené Evy Kopecké se do reprezentace vrací Lenka Bartáková, která letos přebírá zkušenosti v Nymburce od loňské kapitánky národního týmu Veroniky Bortelové.

Hned devět basketbalistek ze třináctky nominovaných si zahraje první mezinárodní utkání za seniorskou reprezentaci. Nejmladší členkou kádru je sedmnáctiletá Natálie Stoupalová ze Žabin Brno.

Polsko bylo v kvalifikaci na ženský Eurobasket 2017 nalosováno do těžké tříčlenné skupiny, a tak má odehrán pouze jeden zápas. V něm ale dokázalo doma porazit Bělorusko. Polky před poslední čtvrtinou prohrávaly o devět bodů, avšak v závěrečné desetiminutovce inkasovaly nevídaný jediný bod a udělaly první důležitý krok.

„Polsko nám dalo nabídku, která se nám zdála dobrá. Chtěli jsme rozbourat stereotyp soustředění a ty hráčky, co nás přesvědčili na minulém bloku, otestovat ostřeji,“ vysvětluje Beneš, proč se se svým výběrem vydá v pondělí přes hranice.

Únorový blok bude pro naše severní sousedky rozhodující. Nastoupí totiž na půdě Belgie i Běloruska. Tyto zápasy rozhodnou o jejich vyhlídkách směrem ku Praze a Hradci Králové, kde se v červnu příštího roku bude ME konat. To Češky mají zatím ty důležité starosti daleko před sebou, přesto některá z nich může v polském Krosně udělat důležitý krok směrem k příštímu Eurobasketu.

Oficiální zápas se hraje v Krosnu v úterý od 18 hodin. O den později následuje utkání za zavřenými dveřmi. Po návratu z Polska bude tým v pozměněném složení pokračovat na soustředění v Klatovech.

Nominace českých basketbalistek na přípravu v Polsku

Rozehrávačky: Sedláková (Valosun), Bartáková (Nymburk), Vyoralová (USK), Záplatová (VŠ)

Křídla: Kar. Elhotová (USK), Křivánková (Žabiny), Krejčová, Gaislerová (obě Strakonice)

Pivotky: Sládková (VŠ), Švrdlíková (Valosun), Stoupalová (Žabiny), Rokošová (Karlovy Vary), Vojtíková (Ostrava)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze