Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme si určit role v týmu. Není na co čekat, velí kapitán Welsch

U míče Juta Tabuse z Japonska, brání ho český reprezentant Jiří Welsch. | foto: ČTK

11 2015
Po čtyřech přípravných utkáních konečně zabrali. Čeští basketbalisté v úterý porazili v Brně Japonsko 86:71 a připsali si první triumf před blížícím se mistrovstvím Evropy. „Ale pořád máme co zlepšovat. Kompletní jsme teprve od pondělka,“ říká kapitán Jiří Welsch.

Po čtyřech porážkách jste už výhru potřebovali, viďte?
Z hlediska dalšího posunu v přípravě určitě ano. Ale kvůli výsledkům to zase tak urgentní nebylo. Vždyť jsme se poprvé sešli kompletní teprve v pondělí. Proti Japonsku to byl jediný přípravný zápas, který jsme hráli doma, proto jsme rádi, že se nám vyvedl. Až na pár věcí v organizaci hry. Velký dík patří divákům, kteří v tom horku přišli. Doufám, že toho nelitovali.

Prověřilo vás Japonsko dostatečně?
Chvílemi se mohlo zdát, že jsme si vybrali lehkého soupeře, ale Japonsko se nevzdávalo a až do konce to byl dobrý zápas. Je to výškově menší tým, ale zase běhavější. Myslím, že minimálně jeden nebo dva takové potkáme na Evropě. Konkrétně Estonci budou hodně podobní.

Co ještě do odjezdu na turnaj stihnete vypilovat?
V první řadě je potřeba, abychom si v týmu ujasnili role. Samozřejmě jsou tu dvě velké hvězdy, Tomáš Satoranský a Honza Veselý. Oba jsou opory týmu. Zbytek jsou ale pořád dobří hráči. To je dvanáct hráčů a tolik hrát nemůže. Bude jich hrát osm a někteří třeba míň, než na kolik jsou zvyklí ve svých klubech. V tomhle si musíme udělat jasno, abychom byli připravení jako tým.

Jste po Japonsku blíže k nalezení téhle týmové chemie?
Myslím, že nám k jejímu nalezení ještě dost chybí. Mimo hřiště je to dobré. Ale tím, že jsme se scházeli trochu pomaleji, jsme se na hřišti ještě nestihli vyprofilovat. Byť máme za sebou už pět přípravných zápasů.

Věříte v přirozený proces, nebo musí zasáhnout trenér?
Na přirozený proces není moc času, za tři týdny jedeme na mistrovství Evropy. Je na trenérovi, do jaké doby bude natahovat nominaci. Jestli to nechá na poslední chvíli, nebo to udělá brzy, aby hráči věděli, na čem jsou. Bude záležet na tom, jak odehrajeme další zápas, příští týden nás čeká kvalitní turnaj v Řecku. Tam už musíme hrát tak, jako bychom byli na mistrovství.

To znamená?
To znamená na vítězství a nikoliv tak, že si chceme něco vyzkoušet.

Důležité také bude, zda v týmu zůstane Blake Schilb, že? Jeho české občanství stále není vyřešeno...
Jasně, tam je otazník. Blake by byl velkou posilou, protože typově nám takový hráč v týmu chybí. Bylo by super, kdyby mohl hrát. Já doufám, že se tak stane.

A co váš Nymburk? Netrpí tím, že má prakticky přes celé léto půlku týmu včetně kouče v reprezentaci?
S tím my hráči těžko něco uděláme. Tak to prostě je. Já se nyní soustředím čistě na reprezentaci a na evropský šampionát. Na klub zase přepnu, až se vrátíme.Najdete na iDNES.czmobilní verze