Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubice ve finále NBL? Chtěl bych u toho být, říká posila Nečas

Radek Nečas (vlevo) ještě v dresu Prostějova. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

2 2015
Do Pardubic si pivot Radek Nečas, nejvýraznější letní posila pardubických basketbalistů, odskočil jen na klubové focení. Už zítra odlétá s národním týmem coby „bafuňář“ na mistrovství Evropy v lotyšské Rize.

Ve své kariéře dobyl osm mistrovských titulů s Nymburkem, s čímž se nikdo z jeho nových pardubických spoluhráčů nemůže porovnávat. Loni však Radek Nečas, tou dobou už v angažmá u prostějovských Orlů, v přímé bitvě o titul poprvé po letech chyběl. I proto má velkou motivaci pomoci uhasit Bekse žízeň po finále, která trvá už jedenatřicet let.

„Pardubice dlouhou dobu míří vysoko a ještě nikdy tam nevylétly. Chtěl bych být u toho, až se to konečně podaří,“ řekl 35letý basketbalista, který by měl společně s dalším exprostějovským pivotem, Kamilem Švrdlíkem, zvýraznit sílu Beksy pod oběma obroučkami.

Co říkáte na to, že byste s dalšími bývalými Orly, Pandulou, Kohoutem a Švrdlíkem, v Pardubicích mohli postavit už málem celou pětku?
Je to otázka trhu. V Prostějově se sešla výborná parta kvalitních hráčů, o které je velký zájem i v ostatních klubech. Že jsme šli do Pardubic a třeba Jarda Bohačík do USK, to je shoda okolností. Nymburk si svoje hráče hlídá, trh je tím omezenější. V Prostějově byla finále dlouhou dobu - nedivím se, že ty hráče jinde chtějí. Pardubice asi měly největší tah na branku, proto jsme tady.

Byl pro vás zásadním také fakt, že mají v lize pověst oddílu, který včas dostává finančním závazkům vůči hráčům?
Finanční stabilita hraje přirozeně významnou roli. Když začne nová sezona, začíná se s čistým stolem, a ne jinak, jak tomu bývá pravidlem v ostatních klubech.

Jste známý jako výtečný obranář. Bude tohle vaše hlavní úloha i v Bekse?
S tím jsem do týmu šel. Chci být užitečný, především pokud jde o komunikaci v obraně. Když naskočí nějaké body v útoku, bude to jedině dobře, ale v mé fázi kariéry už to není rozhodující. Mám daleko větší radost z nějaké asistence než ze vstřeleného koše.

Pavel Bosák nedávno v jednom rozhovoru řekl, že se o finále proti Nymburku porvou jeho Děčín a vaše Pardubice. Vidíte to stejně?
Děčín bude chtít jako loňský finalista obhájit své pozice. Ale pokud budeme zdraví, věřím, že je pro nás finále letos dosažitelné. Doufám, že s Kamilem do pardubického týmu dobře zapadneme. Potenciál tu je vysoký, snad ty cíle naplníme.

U národního týmu působíte jako technický vedoucí. Co to přesně obnáší?
Spolupráci s manažerem reprezentace, zajišťování ubytování, veškerého servisu pro hráče, aby měli splněné, co si zamanou. Ale zase se snažím, aby jejich nároky nebyly přemrštěné a nechtěli po nás modré z nebe.

Jak vidíte šance Česka na mistrovství Evropy?
Skupinu máme myslím nalosovanou dobře (figurují v ní Estonsko, Lotyšsko, Litva, Ukrajina, Belgie a Česko). Každý v ní sice může porazit každého, ale naše forma jde zápas od zápasu nahoru a je vidět, že hráči se konečně sehrávají. Naposledy ve Španělsku jsme předváděli dobrý basket, a pokud bychom tohle zopakovali i na Evropě, můžeme zamíchat kartami i v dalších skupinách, ne jen v té základní.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze