Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z amerického fotbalisty basketbalistou. Abercrombie deptá soupeře silou

Cory Abercrombie | foto: www.n-bc.de

13 2014
Obrana jeho 201 centimetrů a 125 kilo je pořádná fuška. Přesvědčila se o tom řada protivníků, s nimiž už letos Cory Abercrombie změřil síly.

„Neviděl jsem ještě hráče s takto silnou spodní částí těla, dokázal výborně pracovat na útočném doskoku,“ ocenil po prvním derby kvality mohutného pivota trenér pardubické Beksy Dušan Bohunický.

Právě pod obroučkami soků si Abercrombie dokáže udělat prostor a poté úspěšně zakončit.

„V obraně tomu tolik nedá, ale v útoku je obrovským přínosem. Je silový hráč a umí si dobře najít místo. Má spoustu doskoků. V naší lize jsem nikoho podobného nepotkal. Sice není úplně vysoký, ale je dominantní typ. Těžko bych ho k někomu

přirovnal,“ přiznal pardubický pivot Petr Bohačík.

Abercrombie doplnil sestavu Turů v letní pauze, kdy ho vedení klubu přivedlo z finského klubu Forssan Koripojat, kde devětadvacetiletý borec oslňoval jak střeleckou produktivitou, tak i doskoky, které jsou jeho doménou. Ostatně statistikám v této herní činnosti jednoznačně vládne i po příchodu do Kooperativa NBL, v níž má i třetí nejvyšší bodový průměr na zápas.

„Hraje se s ním více než dobře. Na basketbal má dobré myšlení. Umí skvěle číst hru. I z lidské stránky je super. Povahou skromný kluk, který nikdy netrhá partu a je pro každou srandu,“ říká o hráči se zkušenostmi i z nejvyšší německé soutěže spoluhráč Tomáš Macela. 

Začínal s americkým fotbalem

Ačkoliv nyní září pod koši, tak se Abercrombie basketbalu nevěnuje příliš dlouho. Ještě před pár lety hrával také americký fotbal.

„S ním jsem původně začínal. Pak jsem hrál oboje a byl jsem dobrý v obou sportech, ale nakonec jsem se rozhodl jen pro basket, kvůli možnosti získat školné na univerzitě,“ uvedl pro web basketmag.cz Abercrombie a prozradil, co při volbě sportu ještě rozhodlo.

„Byl jsem moc vysoký. Ale neřekli mi to trenéři, prostě mi to tak připadalo,“ dodal Abercrombie.

Jediná zahraniční tvář

Hráč, jenž kariéru odstartoval na univerzitě v Pittsburghu, je jedinou zahraniční akvizicí, kterou mohou fanoušci Turů obdivovat.

„I když je teď náš jediný cizinec, tak ho to nijak nelimituje a nemá s tím problém. Pokyny trenéra, který angličtinu neovládá, mu překládáme, což nám nedělá obtíže,“ popisuje způsob komunikace rozehrávač Macela.

Abercrombie je svitavským tahounem. Jenže jeho brilantní výkony mají i druhou stránku. Soupeři styl jeho hry za první čtvrtinu základní části prohlédli, a tak si ho nyní více hlídají. Zopakovat obvyklý zápis double-double z úvodních kol ligy už je pro něho složitější.

„Přečetli jeho sílu ve hře 1 na 1 a v podkošových situacích už ho nenechávají tolik hrát. Je zdvojován, a proto má ke skórování těžkou pozici. Pro nás je stále platný, protože když na něho obrana reaguje tímto způsobem, tak pomáhá uvolňovat jiné hráče. Pokud na sebe bude vázat více soupeřů, tak naši hráči budou mít volnější pozice, což nám bude vyhovovat,“ libuje si trenér Svitav Stanislav Petr, s jehož názorem se ztotožňuje i Macela.

„Mají ho nastudovaného, takže většinou se k němu stahují dva. Díky tomu má pak celý tým více volných střel,“ potvrdil Macela.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze