Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S Českem bychom neměli mít problémy, soudí Veselého srbský spoluhráč

Srbský basketbalista Nikola Kalinič v duelu olympijské kvalifikace proti Portoriku. | foto: FIBA.com

7 2016
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Společně tvoří v jednom z nejlepších klubů Evropy „skorosrbský“ trojúhelník. Teď se dva zástupci basketbalové velmoci utkají s Českem a Janem Veselým, který jejich vlast bere za svůj druhý domov. „Snad nebude Jan po zápase moc naštvaný,“ říká Nikola Kalinič. Nic jiného než srbský triumf si totiž nepřipouští.

V Bělehradě by bylo v těchto dnech s nadsázkou jednodušší natrefit na mimozemšťana než na někoho, kdo by nahlas tipoval, že Srbsko v olympijské kvalifikaci basketbalistů neprojde do Ria.

Domácí byli favoritem od začátku a v základní skupině tuto roli jen potvrdili. Nepředvedli sice vyloženě strhující výkony, ale i tak dvakrát bez problémů vyhráli. Portoriko ani Angola neměly nárok.

„Zvítězili jsme, o to jde především. Ano, chtěli jsme hrát ještě lépe, koncentrovaněji, více se nechat vtáhnout do zápasu. Ale všechno je O. K. Teď potřebujeme dvě další výhry, jež nás dělí od hlavního cíle a snu, který máme už od loňského roku. Od snu jménem Rio,“ říkal před českými novináři Nikola Kalinič, jeden z mnoha výtečných basketbalistů v kádru.

A také zástupce Fenerbahce Istanbul, poraženého finalisty Euroligy - a tím pádem společně s Bogdanem Bogdanovičem jeden ze srbských spoluhráčů Jana Veselého.

Srbové dohráli skupinu ještě předtím, než Češi vyběhli do existenčního souboje s Japonci (více zde). Ale Kalinič měl jasno: „Věci jdou dobře, jsme první ve skupině. A teď budeme hrát semifinále s vámi, že?“

Český pivot Jan Veselý na doskoku

Český pivot Jan Veselý na doskoku.

Nebyl to těžký odhad a jelikož 203 centimetrů vysoký Srb mluvil upřímně, nečeká ani extrémně těžký souboj.

„Víme, že u vás velmi dobře funguje spojení mezi Satoranským a Veselým, je tam Schilb i další hráči. Ale o tyhle tři jde především. Když je zastavíme, myslím, že bychom neměli mít problémy,“ pronesl kurážně Kalinič.

Na druhou stranu - co jiného by měl říkat?

Srbové náleží mezi světovou elitu, Češi zatím v olympijské kvalifikaci spíš sbírají odlesky formy z loňského mistrovství Evropy. Tam se oba celky utkaly v hodně vyrovnaném čtvrtfinále, jednom z nejlepších českých duelů za poslední roky.

„Bylo to těsné, tři čtvrtiny byly oba týmy na podobné úrovni,“ vybavuje si Kalinič triumf 89:75. Po 30 minutách tehdy rozdíl činil jen čtyři body, co tedy rozhodlo? „Pak jsme si vybudovali náskok díky četnější rotaci, silnější lavičce.“

Nejinak to má být také v bělehradské Kombank Areně. A předehry velkého pátečního duelu (od 21.00) už se postupně odehrávají na chodbách hotelu Crowne Plaza, kde bydlí všechny zúčastněné týmy.

„S Janem jsme dobří přátelé. Strávili jsme spolu rok v Istanbulu, vídáme se na hotelu, bavíme se spolu. Rozhodně to nebude lehký zápas, ale doufám, že potom Jan nebude moc naštvaný. Tohle bude jedno utkání, kde jde přátelství stranou,“ má jasno Kalinič.

Připravit jemu i zbytku země basketbalový šok rozhodně nebude nemožné, Češi jdou ovšem do mimořádně těžké mise. A Veselý jakbysmet.Najdete na iDNES.czmobilní verze