Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Praha, Írán, Filipíny? Basketbal už zná uchazeče o kvalifikaci pro Rio

Tomáš Satoranský (vpravo) upaluje s míčem dopředu, stíhá ho Nemanja Nedovič ze Srbska. | foto: AP

26 2015
Můžou nastoupit před vlastními fanoušky v O2 areně - anebo taky letět před půl planety či zamířit do země, která se teprve pořádně otevírá světu. Mezinárodní basketbalová federace FIBA zveřejnila, které země se budou ucházet o pořádání kvalifikačního turnaje, z nějž příští rok v červenci tři týmy postoupí na olympiádu. Mezi účastníky jsou i Češi.

Tohle jsou tedy země, které by mohly hostit boj o Rio - další už se do souboje o pořadatelství olympijské kvalifikace zapojit nemohou, FIBA podávání kandidatur uzavřela. Celkem ze tří kontinentů: Česko, Itálie, Izrael, Německo, Srbsko, Řecko a Turecko z Evropy, za Asii dvojice Írán, Filipíny, za Ameriky pak Mexiko.

Celkem deset „vlčáků“ na tři místa, neboť právě tolik bude jednotlivých skupin.

Nejprve fakta: o pořadatelích má FIBA rozhodnout 23. listopadu a o den později skupiny rozlosovat. Týmy se rozdělí do tří lokalit, v každé po šesti mužstvech - na místě pak vzniknou dvě „miniskupiny“ po třech, z nichž dva nejlepší postoupí do bleskového play-off.

Jak budou basketbalisté hrát o olympiádu v Riu 2016

Týmy v olympijské kvalifikace, Evropa: Francie, Srbsko, Itálie, Řecko, ČESKO, Asie: Filipíny, Írán, Japonsko, Ameriky: Kanada, Mexiko, Portoriko, Oceánie: Nový Zéland, Afrika: Angola, Tunisko, Senegal.

Ve hře jsou ještě další tři místa, která určí FIBA podle kontinentů pořádajících skupiny.

Na olympiádu do Ria projdou pouze vítězové, tedy tři nejlepší.

Jistě je velký rozdíl nastoupit v pražské O2 areně, jež má patřit mezi trumfy české kandidatury, či letět daleko na východ na Filipíny, kde se dají čekat zápasy v těžkých klimatických podmínkách před plnými halami, neboť tam basketbal milují... Další velmi exotickou variantou by byl Írán, tradiční asijská basketbalová velmoc a země, která se pomalu otevírá světu; třetí mimoevropskou možností je Mexiko.

Uvidí se, zda bude FIBA mít ochotu - samozřejmě na základě kvality jednotlivých kandidatur - vyslat mimo Evropu třeba i dvě skupiny, moc pravděpodobně se to však nejeví. Mimo jiné proto, že kandidaturu podaly i Německo, Turecko a Izrael, čili země, které dosud nemají jistotu účasti v kvalifikaci a získat ji mohou právě jen tehdy, pokud by se staly pořadatelem. A minimálně první dva jmenované národy mají nejen tradici a diplomatickou sílu, ale také prostředky pro podporu sportu.

FIBA určila celkem pět krítérií, podle nichž bude postupovat: podmínky pro hráče, zkušenosti s pořádáním akcí, kvalita hal a infrastruktury, „basketbalový odkaz“ neboli role tohoto sportu v dané zemi a nakonec i finanční model turnaje.

Uvidí se tedy za měsíc, zda Satoranský, Veselý a další Češi budou moci bydlet doma, či se budou o sen jménem Rio prát na druhé straně planety...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze