Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté vyhlížejí los OH kvalifikace: do Srbska, či na Filipíny?

Jan Veselý, hvězda české reprezentace, na snímku z loňského Eurobasketu. | foto: Reuters

26 2016
V úterý od 18.30 se ukáže, jak velké jsou šance českých basketbalistů na historický postup na olympiádu - bude se losovat kvalifikační turnaj o Rio. A již před losem je o něco jasněji. Vzhledem k tomu, že Češi jsou ve stejném koši s Itálií, zbývají už jen dvě místa, kde se může hrát jejich skupina: pocestují buď na Filipíny, nebo do Srbska.

To, jak dnes dopadne losování ve švýcarském Miesu, je pro šance basketbalistů velmi podstatné. Samostatné Česko nikdy v mužském basketbalu na olympiádu neprošlo a teď je blíž, než kdy dříve: čeká jej kvalifikační turnaj o Rio.

Jak bude los vypadat, jaká jsou kritéria? Klíčové je rozdělení mužstev do košů, které odráží jak výkonnost, tak geografická kritéria.

Koš 1: Francie, Řecko, Srbsko. Koš 2. ČESKO, Itálie, Kanada.

Koš 3: Filipíny, Írán, Japonsko. Koš 4: Angola, Senegal, Tunisko.

Koš 5: Chorvatsko, Lotyšsko, Turecko. Koš 6: Mexiko, Nový Zéland, Portoriko.

Jak může vypadat los?

Příklady, jak by mohla vypadat česká skupina (podrobné vysvětlení losu v textu):

„Slibná“ varianta: ČESKO, Tunisko, Mexiko - a ve vedlejší miniskupině třeba Řecko, Filipíny, Lotyšsko.

„Smrtící“ varianta: ČESKO, Filipíny, Turecko - a ve vedlejší miniskupině Francie, Angola, Portoriko.

Průměrná“ varianta: ČESKO, Senegal, Chorvatsko - a ve vedlejší miniskupině Srbsko, Írán, Nový Zéland.

Důležité je právě to, jak figurují celky na výše napsaných řádcích (tedy koše 1+2, 3+4, 5+6). Týmy bojující o basketbalové Rio budou rozděleny do tří šestičlenných skupin, jež budou hostit filipínské Pasay, italský Turín a srbský Bělehrad. Tyto skupiny se však ještě rozdělí na tříčlenné.

A to podle klíče: týmy z 1. a 2. koše budou v jiné „miniskupině“, stejně tak týmy ze 3. a 4. a z 5. a 6. koše. Z každé „miniskupiny“ postoupí dva nejlepší celky do bleskového play-off, které se hraje klasicky „křížem“: dojde tak na semifinále a pak na finále. Na olympiádu se kvalifikuje vždy jen vítěz (tedy tři týmy celkem).

Podrobné vysvětlení toho, jak se bude losovat, v oficiálním videu FIBA:

Co je zatím jasné? Češi nemohou do Turína, neboť jsou s Italy ve stejném koši, díky čemuž se vyhnou i silné Kanadě. Zamíří tak buď do Srbska, či na Filipíny.

A dál? V základní „miniskupině“ nenarazí na nikoho ze tří evropských gigantů umístěných do 1. koše. Bude-li Česku los přát, může klidně aspirovat i na první místo v „miniskupině“, neboť do ní může dostat dva celky mimo Evropu. Ale také existuje varianta, že Satoranský, Veselý a spol. mohou hned na úvod potkat v Pasay, v oblasti obří metropole Manily, třeba domácí Filipíny a Turecko - což by znamenalo, že už samotný postup by byl obrovsky náročný...

A poslední zřejmá věc: projdou-li Češi do play-off do přímého boje o Rio, už následně bude třeba pro postup na olympiádu zdolal někoho z velkých jmen.

Dopadne pro basketbalovou reprezentaci los příznivě?

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze