Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté si o Rio doma nezahrají: uspěly Srbsko, Itálie, Filipíny

Čeští basketbalisté slaví na mistrovství Evropy postup do olympijské kvalifikace. | foto: Reuters

19 2016
Historická šance českých basketbalistů na postup na olympiádu se výrazně ztížila. FIBA totiž určila tři pořadatele skupin, z nichž do Ria projdou pouze tři vítězové - a kandidatura Prahy neuspěla. Místo ní dostaly přednost Filipíny a dva zástupci nejvyššího evropského basketbalového kalibru: Srbsko a Itálie.

Velké naděje střídá zklamání. Vzdor tomu, že Praha uspěla v několika velkých sportovních akcích, má nyní v basketbale smůlu. Olympijská kvalifikace o Rio, do níž poprvé v historii samostatné země Češi prošli, se bude hrát jinde.

„Jsme zklamaní. Mysleli jsme si, že máme šanci, protože, jak už jsme řekli mnohokrát, máme za sebou organizaci řady velkých turnajů. V konkurenci, která byla, nepatříme k těm, kteří by byli opomíjení,“ uvedl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný v tiskové zprávě.

Co to znamená? Na tým okolo dvou mladých hvězd Tomáše Satoranského a Jana Veselého čekají od 4. do 10. července tři možnosti. Reprezentace vedená izraelským koučem Ginzburgem má jedinou jistotu - bude to mít složité.

Soupeře jí určí los, který se koná za týden, v úterý 26. ledna.

Kdo se v kvalifikaci utká o basketbalové Rio

Evropa: Francie, Srbsko, Itálie, Řecko a ČESKO, Ameriky: Kanada, Mexiko a Portoriko; Afrika: Angola, Tunisko a Senegal; Asie: Filipíny, Írán a Japonsko; Oceánie: Nový Zéland. Divoké karty: Chorvatsko, Lotyšsko, Turecko.

V úterý 26. ledna los rozdělí 18 účastníků do tří šestičlenných skupin, z nichž do Ria postoupí vždy jen vítěz.

Varianta Bělehrad: pořádná šichta. Srbové doma, to je těžký kalibr: tým kolem geniálního svéráze Miloše Teodosiče loni na Eurobasketu byl kousek od medaile a Češi s ním vypadli ve čtvrtfinále; sice po dobrém výkonu, přesto byl soupeř očividně dál. Pro Jana Veselého by to byla srdcová záležitost, neboť v Bělehradě basketbalově vstoupil mezi elitu. Dá se čekat mimořádná podpora publika ve prospěch Balkánců, ve skupině budou favoritem na postup.

Varianta Turín: další úkol na hraně (ne)řešitelnosti. Rovněž s Italy zažil národní tým konfrontaci na Eurobasketu a musel se sklonit před „smrtící trojkou“ v podobě tří italských borců z NBA Bargnaniho, Belinelliho a Gallinariho, kteří ve vzájemném duelu ve fázi o 5. až 8. místo nastříleli dohromady 47 bodů z italských 85... Zároveň platí totéž, co v Bělehradě - i Turín vášnivě požene dál domácí.

Varianta Manila: co se síly hostitelské země týče, jedná se o nejpříznivější možnost, na druhou stranu jsou tu i zřejmé nevýhody. Především dlouhé cestování a s tím spojená nutnost rychle si zvyknout na časový posun. Filipínci jsou co do fandění basketbaloví fanatici, jejich reprezentace však přece jen není světová špička - i když nejspíš posílí o Jordana Clarksona z LA Lakers.

Navíc jsou v osudí losu další giganti - ať evropské velmoci Francie či Řecko nebo Kanada plná hráčů z NBA... Za týden bude vše ještě konkrétnější, ale už teď je zřejmé, že to v červenci pro české basketbalisty bude velká dřina.Najdete na iDNES.czmobilní verze