Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výhra v Hradci nás posílila, věří nymburská basketbalistka Bortelová

Nymburská basketbalistka Veronika Bortelová (vlevo) v zápase s Hradcem Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

16 2015
Veronice Bortelové bude v červnu už 37 let, k basketu se před dvěma roky vrátila po narození dcery Kateřiny. Ale že by jen tak dohrávala kariéru? Ba ne, tahle sympatická rozehrávačka dál řádí na basketbalových palubovkách jako čertice.

Nedávno ji po výkonech proti IMOSu Brno pochválil reprezentační trenér Lubor Blažek a Bortelová na skvělou hru navázala i v úterý. Její Nymburk vyhrál v Hradci Králové 71:57, snížil v semifinále na 1:2 a ve čtvrtek se doma (od 18 hodin) pokusí vyrovnat.

„Výhra v Hradci nás určitě posílila, budeme si více věřit. Už víme, že se proti nim dá hrát,“ uvedla Veronika Bortelová.

První dva duely jste v semifinálové sérii s Hradcem hladce prohrály. V čem byl ten třetí zápas jiný?
Právě v tom, že jsme vyhrály. (smích) Náš tým už byl takový uvolněný, neměl co ztratit. Nechci moc mluvit za hradecké holky, ale třeba tam z jejich strany mohlo dojít k podcenění, předtím dvakrát vyhrály o třicet. Naše hra prostě dokázala využít jejich slabší chvíle, nebyla tam od nich tak dobrá obrana.

Vy nebýváte úplně top skórerkou. V Hradci jste ale nasázela 21 bodů. Bylo i tohle pro výsledek klíčové?
Jen moje body ten zápas nevyhrály, pod úspěch se podepsali všichni. Třeba doskoky, tahle činnost nám vycházela perfektně.

Ale 21 bodů je 21 bodů. Brala jste střelbu na sebe víc než jindy?
Ono to vyplynulo ze situace. Byly tam nějaké jumpy, nějaké nájezdy, po vydařených akcích jsem si začala věřit. Obrana Hradce nebyla tak agresivní, často jsem měla volný prostor, tak jsem zakončovala.

Už ve čtvrtek se hraje v Nymburce další semifinále. Tedy zápasy obden, na což nejsou celky z české ligy vůbec zvyklé. Může to hrát nějakou roli pro váš úspěch či neúspěch?
Já myslím, že to nebude hrát roli. Je to play-off, dostaneme se do zápasového rytmu. Jde to rychle za sebou, ale nemá cenu to řešit, tak to prostě je.

I přes tu poslední výhru máte letos s Hradcem vysoce negativní bilanci 1:5. Věříte si?
Taková bilance tam sice je, ale my dobře víme, že tyhle zápasy v play-off jsou úplně jiné. Pokaždé se jede nanovo. Výhra z Hradce nás posílí, už víme, že se s nimi dá hrát. Když nebudeme vyrábět milion tisíc ztrát, tak to bude dobré, tomu fakt věřím.

Veřejnou pochvalu od reprezentačního kouče jste jistě zaregistrovala. Potěšila?
Určitě potěšila. To bych kecala, kdybych nepřiznala, že mi to udělalo dobře.

Můžeme se tedy v téhle souvislosti těšit na návrat Veroniky Bortelové do reprezentace?
To moc nevím, co bych řekla. (zaskočeně) To se musíte zeptat pana trenéra. Za sebe bych to komentovala asi tak, že se proti nestavím.

Co jste jako bývalá hráčka USK říkala na víkendový triumf pražského klubu v Eurolize?
Viděla jsem jen páteční semifinále, ale ten úspěch je super. Holky z týmu byly v hale i na finále a líčily mi, jak to bylo úžasné. Porazit ve finále ruský Jekatěrinburg, to je vážně něco. To je klub ještě o třídu jinde než všichni ostatní.

Nechci být nezdvořilý, ale zeptám se: Za rok vám bude 38 let, uvidíme vás hrát za Nymburk i v příští sezoně?
Tak to vůbec není jisté, vlastně nic ve spojení s příští sezonou není jisté. Zvažuji konec kariéry, asi bych byla divná, kdybych o tom už neuvažovala.Najdete na iDNES.czmobilní verze