Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nymburská basketbalová akademie se rozpíná, míří do Prahy

KOUČ A JEHO SVĚŘENCI. Pokyny udílí Pavel Beneš (vpravo), bývalý reprezentant a dnes trenér nymburské juniorky. | foto: basket-nymburk.unas.cz

13 2014
Nymburský basketbal před pár dny vybojoval jedenáctý titul v řadě. V klubu ale nezanedbávají ani výchovu nástupců dnešní generace. O rozvoj talentů se stará i bývalý rozehrávač Pavel Beneš.

Devět českých titulů má ve sbírce bývalý basketbalový reprezentant Pavel Beneš, jenž se už pět let úspěšně věnuje práci mládežnického trenéra v mistrovském Nymburce.

"Musím říct, že dneska u nás mají kluci ty podmínky pro basket fantastické. Ať už vezmu vysokou odbornost trenérů, nebo perfektní možnosti pro přípravu," chválí Pavel Beneš Basketbalové centrum mládeže v Nymburce, které si za čtyři roky fungování získalo skvělou pověst. Nyní zanikne. Ale nikoliv proto, že by se klub přestal mládeži věnovat.

Novým názvem programu bude NBK basketbalová akademie, se dvěma centry, v Nymburce a Praze. V akademii se bude dbát na propojení sportu a studia, hráčům bude každý měsíc kontrolován prospěch, a pokud bude nevyhovující, může být basketbalista z programu vyřazen. Talentované děti do 15 let budou zařazeny do speciálního projektu NEXT.

"Já jsem jako kluk začínal v úplně jiných podmínkách," vzpomíná Pavel Beneš. "Už tehdy sice byla střediska, ale já jsem nastupoval za Moravskou Slavii Brno, působili jsme nejvýš v krajském přeboru. Prostě jsme si chodili zahrát basket. Až později mě známý trenér Pospíšil vytáhl v Brně výš a poznal jsem profesionálnější přístup."

Celá akademie je součástí rodiny ČEZ Basketball Nymburk, nicméně střediska v Nymburce i Praze budou fungovat jako samostatné kluby a klidně proti sobě mohou nastoupit v soutěžním utkání. Mladí hráči dostanou prvotřídní šanci pro svůj rozvoj, pomáhat jim budou i současní hráči Nymburka. Jako třeba nedávno Jiří Welsch při víkendovém tréninkovém kempu.

"Přijel za námi na nějaké tři hodinky, absolvoval besedu a autogramiádu a pak klukům předváděl několik basketbalových prvků podle jejich přání," popsal Pavel Beneš.

Akademie se primárně zaměří na talentované basketbalisty ze Středočeského kraje a Prahy, ale když se objeví mimořádný borec ze vzdálenější destinace, ani on pozornosti scoutů neunikne. Třeba jako ostravský Matěj Svoboda.

"Ten už v patnácti letech debutoval v lize dospělých a u nás je od šestnácti," řekl Beneš o jednom z nejnadějnějších českých basketbalistů.

Akademie se kromě hráčů bude věnovat i trenérům, poskytne jim možnost vzdělávání, účast na mezinárodních seminářích a jednou za dva roky dokonce i stáž v USA.Najdete na iDNES.czmobilní verze