Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistkám na ME pomůže Bortelová, naopak chybí Kulichová

Nymburská basketbalistka Veronika Bortelová (vlevo) v zápase s Hradcem Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

30 2015
V širší nominaci českých basketbalistek na červnové mistrovství Evropy jsou dvě debutantky - Barbora Kašpárková z IMOSu Brno a Kateřina Nováková z VŠ Praha. Do týmu trenéra Lubora Blažka hlásí po loňské pauze návrat kapitánka Veronika Bortelová. Kromě Evy Vítečkové, která ukončila kariéru, ale také schází Petra Kulichová. Ta se omluvila ze zdravotních důvodů.

„Petra dvanáct let pravidelně jezdila, ale teď požádala o volno, aby mohla doléčit dlouhodobé zdravotní potíže. Plně to chápu, a když těch omluvenek není více, tak to beru. Únava tam z její strany musí být. Pak by nebyla ta motivace, kterou by hráč měl mít,“ řekl Blažek na dnešní tiskové konferenci.

Proto se Blažek rozhodl na postu pivota poprvé vyzkoušet třicetiletou Kateřinu Novákovou. Bývalá basketbalistka Hradce Králové a Trutnova byla v uplynulé sezoně druhou nejužitečnější hráčkou VŠ Praha s bilancí 10,9 bodu a 5,7 doskoku na utkání.

„Kateřina je jedna z nejlepších českých pivotek v lize, do přípravy a do tréninků takovou hráčku potřebujeme. Uvidíme, jak se v týmu aklimatizuje a jak zabojuje o nominaci,“ řekl Blažek. Šanci dostává i Kamila Štěpánová, která v minulosti často neprošla finálním zúžením, ale po dobré sezoně ve Francii má šanci se do finálové dvanáctky probojovat.

I tentokrát bude muset Blažek ze současného osmnáctičlenného výběru zvolit konečnou dvanáctku pro šampionát. Největší přetlak má na křídlech, kde bude bojovat o nominaci i Kašpárková. Dvaadvacetiletá dcera bývalého ligového fotbalisty Karla Kroupy a neteř trojskokanky Šárky Kašpárkové dosud nastupovala v juniorských reprezentacích.

„Barbora je tvrdá hráčka a v tréninku dokáže modelovat situace, které nás na evropské scéně čekají. Je to český talent roku 2012, bojovník, dříč a takové typy je třeba zkoušet,“ uvedl Blažek.

Za důležitý považuje návrat Bortelové, která by měla patřit k hlavním lídrům. „Veronika měla loni pauzu, protože mistrovství světa nebyla postupová akce, proto jsme dali šanci mládí. Teď je to důležitý turnaj a Veronika nadále potvrzuje, že je to kvalitní rozehrávačka. Věřím jí já i tým, je to zvedač praporu, proto se do reprezentace vrací. Na minulém turnaji s ní se tým prezentoval agresivní obranou, na kterou chceme navázat. A Veronika tomu pomáhá,“ řekl trenér.

S přípravou na šampionát začínají basketbalistky v pondělí soustředěním v Lázních Bělohrad. Další dva týdny stráví tým v Trutnově, kde sehraje dva modelové zápasy. Vrcholem přípravy bude na konci května turnaj v Karlových Varech, kam přijedou Slovensko, Lotyšsko a Turecko. Před šampionátem Češky sehrají v Praze ještě dvě generálky s Běloruskem.

Na mistrovství do rumunského Temešváru odjedou 9. června. O dva dny později je čeká úvodní duel s Černou Horou. Ve skupině A se utkají také s Ukrajinou, Francií a domácím Rumunskem. Do osmifinálové skupiny postoupí tři nejlepší celky.

„Musíme si dávat realistické cíle. Proto je náš cíl zabojovat o postup na olympijské hry. To znamená skončit do pátého místa,“ prohlásil Blažek

Širší nominace basketbalistek na ME

Rozehrávačky: Kateřina Bartoňová (Piešťanské Čajky/SR), Veronika Bortelová (Nymburk), Kateřina Sedláková (Valosun Brno), Petra Záplatová (VŠ Praha).

Křídla: Kateřina Hindráková, Barbora Kašpárková, Michaela Stejskalová (všechny IMOS Brno), Beáta Adamcová, Tereza Pecková (obě Valosun Brno), Romana Hejdová (Angers/Fr.), Kateřina Elhotová, Tereza Vyoralová, Jana Veselá.

Pivotky: Ilona Burgrová, Alena Hanušová (všechny USK Praha), Kateřina Nováková (VŠ Praha), Klára Pochobradská (Hradec Králové), Kamila Štěpánová (Landes/Fr.).

PROGRAM PŘÍPRAVY
 4.-8. května
: soustředění v Lázních Bělohrad
11.-15. května: soustředění Trutnov
18.-22. května: soustředění Trutnov
19. května: 15:00 Česko - Česko "20" (Trutnov)
21. května: 16:00 Česko "A" - Česko "B" (Trutnov)
25.-31. května: přípravný turnaj v Karlových Varech
28. května: 18:00 Česko - Slovensko
29. května: 20:00 Česko - Lotyšsko
30. května: 18:30 Česko - Slovensko
31. května: 17:00 Česko - Turecko
3.-7. června: soustředění Praha
4. června: 18:00 Česko - Bělorusko
5. června: 18:00 Česko - Bělorusko
9. června: odjezd na ME
11.-28. června: mistrovství Evropy v Rumunsku a Maďarsku

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze