Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


73! Michael Jordan jen smekl a NBA oslavuje rekord, jenž bere dech

Stephen Curry a Draymond Green v objetí. Basketbalisté Golden State v NBA právě překonali rekord Chicaga. V sezoně dokázali vyhrát 73 zápasů. | foto: AP

15 2016
Vypadá to jako pádný argument v debatě, který tým je v historii NBA nejlepší: Golden State dobyli v základní části 73 výher, což nezvládl ani Michael Jordan s Chicagem Bulls. „Nenapadlo by mě, že se tenhle rekord někdy změní; ani za milion let ne,“ říkal trenér Warriors Steve Kerr - právě on s Chicagem v sezoně 1995-96 slavil 72 výher. „Nepřekonatelná“ hranice však nyní padla i jeho zásluhou.

Horace Grant, trojnásobný šampion NBA, tvrdil: „Každý z našich vítězných týmů by je sfoukl.“

Slavný Scottie Pippen by si bez debat vsadil na sérii se skóre 4:0.

Toni Kukoč „připustil“, že by skončila možná 4:1, možná 4:2, ale každopádně jasným triumfem pro Chicago Bulls, v jehož barvách zářili všichni tři zmínění mužové.

Ať už z nich mluvilo sebevědomí, hrdost na slavnou minulost či jen trochu závisti, je tu fakt, který všechno staví do jiné perspektivy.

Golden State rekordní

Které rekordy NBA si tým a hráči Warriors připsali během sezony 2015-16

- 73 výher v základní části;

- 24 výher na úvod sezony;

- 54 domácích výher za sebou (v součtu s předchozí sezonou);

- 34 venkovních výher v sezoně;

- 1077 trojek v základní části.

Stephen Curry

- 402 trojek v základní části;

- 12 trojek v jednom zápase (vyrovnaný rekord);

- 152 zápasů s alespoň jednou trojkou na kontě (v součtu s minulou sezonou, série stále trvá);

- první hráč se sezonním průměrem pod 35 minut, který zaznamenal více než 30 bodů na utkání.

Klay Thompson

- 37 bodů v jediné čtvrtině;

- 9 trojek z 9 pokusů v jediné čtvrtině.

Chicago Bulls už nejsou nejúspěšnějším týmem dějin NBA, tedy její základní části: teoreticky „věčný“ rekord v podobě 72 výher jim sebral tým Golden State Warriors, když letos došel na metu 73.

A ten, který dynastii Chicaga ztělesňuje nejvíc ze všech, symbolicky předal korunu. „Chci Warriors pogratulovat k úchvatné sezoně. Basketbal se neustále vyvíjí a rekordy jsou od toho, aby byly překonávány. Sledovat vás bylo velkou zábavou,“ sklonil se Michael Jordan, ikona basketbalových dějin.

NBA v právě skončené základní části ročníku 2015-16 zažila jeden ze svých vůbec nejzajímavějších příběhů.

Ukázal mimo jiné na specifika doby: Golden State vedeni fantomem Stephenem Currym byli od začátku pod absolutním drobnohledem sociálních sítí i médií; taková pozornost v 90. letech neexistovala.

A že si Warriors poradili i s tím, činí jejich rekord ještě výjimečnějším.

„Už na startu přípravy jsme mluvili o tom, že chceme sezonu pořádně začít. A po bilanci 24-0 jsme sami na sebe neustále navyšovali nároky,“ líčil Curry, když výhru číslo 73 zajistil dalším mimořádným výkonem a celkem 46 body. „A o tom všechno bylo. Nepotřebovali jsme žádnou extra motivaci zvenčí. Vycházela z nás.“

Kvůli metě 73 by neměl zaniknout další historický milník - fakt, že právě Curry stihl za sezonu až neuvěřitelných 402 trojek, což je nový rekord NBA. Vylepšený o 116 tref... Je symbolem dominance, k níž pogratuloval i americký prezident.

„Jestli někdo měl překonat rekord Bulls, jsem rád, že jste tak učinili vy,“ vyjádřil se Barack Obama, jinak velký chicagský patriot.

Jak napsala ESPN, jde o „rekord, který se neměl zrodit“. Vypadá podobně, jako by se v hokeji otřásl třeba trůn Wayna Gretzkého, až svatokrádežně. Jordan je modla a tým z 90. let kolem něj působil jako drtička soupeřů a požírač titulů. Zkrátka jako něco, co se objevilo jednou - a nikdy více.

„Jenže 73 výher znamená, že jsme nejlepším týmem historie my,“ prohlásil Curryho spoluhráč Draymond Green. „Což nemůže říct příliš mnoho basketbalistů, jen nás patnáct. A je to úžasné!“

Stephen Curry z Golden State zakončuje v utkání proti Memphisu.
V hale létají konfety, diváci i hráči třeští nadšením. Basketbalisté Golden...

Stephen Curry skóruje a hala v Oaklandu slaví. Tak to bylo celou sezonu i při triumfu č. 73.

Leckdo s ním souhlasí, jiní zatvrzele oponují. Jisté je, že Warriors roku 2016 patří mezi nejlepší, mezi nejužší elitu slavných dějin basketbalové ligy. Že Curry se svou zcela výjimečnou střelbou za tři body mění svůj sport, o čemž v zámoří mluví nejen trenéři mládeže, ale potvrzovalo to třeba i letošní finále univerzitní NCAA.

„Tohle bude jeden z nejkrásnějších večerů mého života,“ řekl po 73. vítězství další výjimečný střelec Klay Thompson. V tom, že svá slova pronesl už v dubnu, se zároveň skrývá jistá svízel. Play-off NBA teprve začíná a tým Golden State do něj půjde po fyzicky a hlavně mentálně vyčerpávající koncovce.

Ale také posílen faktem, že předvedl jednu z nejpůsobivějších jízd v dějinách zámořského sportu. A pokud si dojde pro druhý titul v řadě, budou slova Michaela Jordana už nejen dílčím, ale dost možná definitivním předáním žezla. Však se všech pět expertů ESPN shodlo, že triumf by minimálně výhledově zadělal na to, co v angličtině označuje zkratkou GTOAT.

Nejlepší tým všech dob.Najdete na iDNES.czmobilní verze