Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdné duo za 62 bodů. Ve finále NBA zazářila dvojice Clevelandu

Kyrie Irving z Clevelandu se peosazuje pod košem, brání ho Anderson Varejao z Golden State. | foto: AP

9 2016
I mezi nejlepšími basketbalisty světa jsou tací, co vynikají ještě více. Letošní finále NBA je mimo jiné velkým soubojem dvou hvězdných dvojic. Zatímco Stephen Curry s Klayem Thompsonem si za šampiony z Golden State vybrali horší večer, v barvách Clevelandu střelecky explodovali chvílemi nezastavitelní LeBron James a Kyrie Irving. Boj o titul je díky nim napínavější.

Jako by se finalisté NBA chtěli „přetahovat“ v tom, kdo si připíše jaký výpadek. Úvodní dva duely na palubovce Golden State suše ovládli domácí Warriors, zato třetí zápas vyhrál doma Cleveland horentním rozdílem 30 bodů - 120:90!

A není složité najít hlavní důvod, respektive důvody.

„Když jsem jej pozoroval, byl připraven na to, aby svůj výkon pozvedl na úplně jinou úroveň,“ řekl James Jones o svém spoluhráči - LeBron James totiž zahrál opravdu báječně, jeho 32 bodů obsahuje i několik velmi efektních smečí. Jenže zároveň pálil také Kyrie Irving, autor dalších 30 bodů.

Symbolem jejich souhry byla následující akce. LeBron obral o míč Stephena Curryho, i z pokleku jej rozehrál na Irvinga a ten mu následně vzduchem poslal pas, o němž sám řekl: „Někdo by to mohl označit za špatnou přihrávku, ale já chtěl vidět něco mimořádného. A to, co udělal LeBron, bylo úžasné, prostě úžasné.“

Akce James - Irving - James byla vyhlášena tou nejhezčí ve třetím finále

Míč skutečně letěl o něco dál, než by v ideálním případě měl. James jej chytil do jedné ruky hodně daleko od obroučky - jenže jej do ní obratem zatloukl. Paráda!

„Je zcela evidentní, že je našim nejlepším hráčem a jasným lídrem. Ukázal, co to znamená,“ opěvoval Jamese zmíněný hráč Cavaliers James Jones.

Ale on sám by vše nezvládl, jakkoli udával tempo stylem opravdového šéfa.

„Otěže držel Kyrie. Hlavně na začátku a na konci,“ připomněl LeBron, že Irving vstoupil do duelu 17 body v úvodní čtvrtině. „Díky tomu jsem se pak mohl dostat do tempa i já a následně jsem týmu mohl přispět nějakou bodovou produkcí.“

Fotogalerie

Zato na druhé straně ti osvědčení mlčeli. Oba dominantní zástupci vítězů dali každý sám víc bodů, než střelečtí démoni Golden State Curry (19) a Thompson (10) dohromady. „Jsem zklamaný. Jednoduše musím být lepší,“ uznal sebekriticky Curry, nejužitečnější muž základní části NBA.

Je zajímavé sledovat, jak si tyhle dvojice vedou. A je poměrně pikantní, že po třetím finále dávají jejich průměrné bodové zisky v letošní play-off zcela identický součet 48,5 bodu na zápas (za Warrios Curry 24,4 a Thompson 24,1, za Cavaliers James 24,6 a Irving 23,9).

I z těchto čísel lze znát, že aktuální představení J+I bylo i na poměry výjimečných basketbalistů mimořádně povedené, o dost převýšilo obvyklou produkci. Když se k tomu přidá umlčení hlavní soupeřovy síly, náhle je třicetibodový rozdíl ve skóre o něco srozumitelnější.

„Pokud proti vám stojí nejlepší střelec světa, jde o to nepustit jej ke snadným střelám a rozhodit mu rytmus,“ popsal LeBron James.

Ve třetím finále se to Clevelandu jednoznačně povedlo. Bitvu vyhrál, ve „válce“ však stále prohrává 1:2 na zápasy. A to, jak si povedou hvězdné dvojice, bude bezpochyby určovat ráz i v dalších finálových duelech.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze