Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekord, o který nikdo nestojí: Drummond v NBA minul 23 trestných hodů

Andre Drummond nemá problém se smečemi - zato trestného hody jej natrápily víc než dost. | foto: AP

22 2016
Při odpovědích byl stručný: „Vyhráli jsme zápas.“ Jenže otázky na Andre Drummonda směřovaly k něčemu úplně jinému - vždyť se v NBA zařadil na seznam největších nešťastníků, když v duelu svého Detroitu v Houstonu nedal neuvěřitelných 23 trestných hodů! „Aspoň jsem neminul všechny,“ dodal Drummond po nevídaném utkání.

Někdy se zdá, že určité sportovní rekordy „musí vydržet věčně“ - třeba když Wilt Chamberlain, jeden z nejslavnějších basketbalistů všech dob, minul v roce 1967 celkem 22 trestných hodů za zápas.

Jenže zrovna tento zápis, o jehož držení nikdo nestojí, změnil v NBA majitele. Novým velenešťastníkem se stal Andre Drummond z celku Detroit Pistons. Jeho zápis zní takto: celkem 36krát musel na šestku - a minul 23 pokusů.

„Prostě to nefungovalo. To je asi vše, co se k tomu dá říct,“ uvedl prostě J.B. Bickerstaff, jeden z koučů poraženého Houstonu, o strategii faulovat soupeře.

Neúspěch z čáry trestného hodu se některých hráčů drží po celou kariéru, nechvalně proslulý byl v tomto směru legendární Shaquille O’Neal, z českých basketbalistů se na šestkách hodně trápíval třeba Jan Veselý (ale poslední dobou se výrazně zlepšil). Mezi ty, jež se soupeř snaží strategicky faulovat právě kvůli mizernému procentu úspěšnosti, patří rovněž Drummond.

Čehož v duelu, který se hrál v noci na čtvrtek, Houston náležitě využíval. A to tak, že trenér vítězů Stan Van Gundy po utkání dokonce na dálku vzkázal šéfům NBA, zda by nebylo na čase přehodnotit pravidla.

„Pokud tohle liga chce, budou se na to fanoušci muset koukat,“ uvedl v narážce na občasný jev, že se duely zvrhnou v „nekonečné“ schéma faul-trestný hod. „Tohle ani nebyly nějaké sportovní šachy. Prostě jen pořád faulovali.“

Drummond nakonec završil duel se slušnou bilancí 17 bodů a 11 doskoků, přesto se na hodně dlouhou dobu zapsal mezi negativní rekordmany NBA. V zámoří, tak milujícím sportovní statistiky, ostatně už poznamenali, že třeba superstar Stephen Curry minul před Drummondovým „výkonem“ jen 22 šestek za celou sezonu...

„Na trestných hodech makám. Snažím se,“ řekl Drummond. Tentokrát však vzdor veškeré snaze získal takový zápis do dějin, jakým se nikdo nechce chlubit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze