Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Respekt především. Ligoví basketbalisté si před Vánocemi nadělili kodex

Brněnští basketbalisté Andell Cumberbatch (vlevo) a Jan Kozina podepisují etický kodex hráče české NBL. | foto: mmcité Brno

16 2015
Všichni basketbalisté v české nejvyšší soutěži NBL podepsali etický kodex. Zavázali se v něm například k tomu, že se nebudou hádat s rozhodčími, simulovat, sázet na své zápasy, dopovat a celkově budou hrát v zásadách fair play.

„O hráčském kodexu a jeho potřebě jsme se na Asociaci ligových klubů NBL bavili už více než rok. Cítili jsme, že by něco takového mělo vzniknout. Ať už směrem k veřejnosti, partnerům a rozhodčím, nebo i směrem k nám samotným. Tím myslím celou ligu a vyjádření respektu hráčů, trenérů a funkcionářů mezi sebou navzájem,“ řekl člen představenstva ALK a zároveň generální manažer děčínského klubu Lukáš Houser.

Kodex není reakcí na chování hráčů, má jen pomoci předcházet problémům a na veřejnost vyjádřit zásady, na kterých si Česká basketbalová federace zakládá.

Fotogalerie

„Jde spíš o to, že jsme cítili potřebu vyjádřit naše postoje a názory, jak bychom se měli a chtěli chovat a vystupovat. Všichni bychom se měli chovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A k tomu by mohl přispět i hráčský kodex. Třeba u nás v Děčíně všichni hráči podepsali kodex společně. K něčemu se tím zavázali, alespoň morálně. A teď už je hlavně na nich, jak si to vezmou k srdci,“ dodal Houser.

Kodex je především sbírkou doporučení, čemu by se hráči měli vyhýbat. „Není to míněno tak, že za porušení kodexu budou následovat tresty. Od toho máme pravidla a disciplinární komisi. Měl by to být nicméně nástroj, který ukazuje, jakým směrem se ubírat. Nejde o nařízení, ale spíš o doporučení,“ uzavřel Houser.

Kapitán nymburských basketbalistů Jiří Welsch dodává, že každý hráč by měl vyznávat hodnoty, které jsou v etickém kodexu uvedeny. „Zvlášť my sportovci, kteří jsme svým způsobem veřejnosti, fanouškům i našim budoucím nástupcům na očích. Měli bychom jít ostatním příkladem v tom, že je normální hrát fér a s úctou nejen k soupeři a rozhodčím, ale ke všem, které naše postoje a chování mohou ovlivnit.“

Etický kodex hráče Kooperativa NBL

· Respektuji práva, důstojnost a hodnotu každého člověka bez ohledu na jeho věk, pohlaví, etnický původ, kulturní zázemí, sexuální orientaci, náboženské vyznání, nebo politické přesvědčení.

· Za všech okolností jednám se svými spoluhráči, protihráči, trenéry, rozhodčími, pořadateli, realizačním týmem a diváky s ohleduplností a respektem. Respektuji druhého tak, jak očekávám, že by on měl respektovat mě.

· Nikdy se nesnížím k sexistickým, nebo rasistickým urážkám a gestům, vyhnu se chování, které by mohlo být vykládáno jako urážlivé, nebo diskriminační. Ovládám svůj temperament.

· Zavazuji se znát a dodržovat platná pravidla hry.

· Vyvaruji se nebezpečných, nesportovních zákroků.

· Bez pochybností a námitek přijmu rozhodnutí rozhodčích a komisaře utkání (nezbytné dotazy nechám na svém trenérovi, nebo kapitánovi). Vyhnu se projevům, které by mohly uvést v omyl rozhodčí, nebo komisaře zápasu.

· Dodržuji pokyny trenéra a vedení klubu za předpokladu, že nejsou v rozporu s tímto etickým kodexem, nebo s pravidly basketbalu.

· Pracuji stejně tvrdě na sobě i pro svůj tým.

· Zdravý životní styl beru jako samozřejmou součást svého profesionálního přístupu.

· Nepokusím se zvýšit svůj individuální výkon užitím zakázaných látek, nebo vybavení. Odsuzuji užívání dopingu a dodržuji všechna antidopingová doporučení.

· Nevsázím na výsledky svého týmu, za účelem zisku neovlivním žádné z utkání NBL.

· Bez ohledu na vývoj utkání hraji s maximálním nasazením a vždy usiluji o co nejlepší možný výsledek a zážitek pro fanoušky.

· Učím se přijímat vítězství i porážky s pokorou a respektem.

· Vstřícná komunikace s médii a má prezentace na sociálních sítích je součástí mé profese, mám však na zřeteli, že dopad mých vyjádření může mít vliv na celý můj tým.

· Uvědomuji si, že i v soukromém životě jsem stále profesionálním sportovcem - veřejně známou osobou, a že svým chováním a vystupováním působím na své okolí.

· Svou hrou chci těšit a bavit všechny fanoušky basketbalu, dokáži ocenit dobrý výkon jak svých spoluhráčů, tak soupeřů.

· Po skončení utkání vyjadřuji podáním ruky respekt svým soupeřům.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze