Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Blažek se o nasazení Kulichové rozhodne až těsně před zápasem

Česká basketbalistka Petra Kulichová se zranila v utkání se Spojenými státy a hřiště opouštěla s cizí pomocí. Vlevo je hlavní trenér Lubor Blažek. | foto: ČTK

26 2014
Až krátce před sobotním vstupem českých basketbalistek do mistrovství světa basketbalistek se rozhodne o tom, zda v jejich sestavě bude figurovat i zraněná Petra Kulichová. Trenér Lubor Blažek nechce riskoval obnovení zranění kotníku, proto je možné, že nejvyšší hráčku týmu bude v sobotu proti Brazílii šetřit.

Kulichová si poranila kotník v závěru úterní generálky s USA. Jelikož však šlo jen o podvrtnutí, s týmem do Turecka odcestovala a je jen otázkou, kdy bude připravena nastoupit.

"Její stav se zlepšil, ale je otázka, co je správné. Jestli do toho jít hned a riskovat možnost obnovení zranění, nebo myslet z dlouhodobějšího hlediska a mít ji k dispozici v dalších zápasech," řekl Blažek. "Ještě to probereme s realizačním týmem a před zápasem se rozhodneme," dodal.

Zatím nejreálněji se jeví varianta, že Kulichová bude připravena nastoupit, ale do utkání zasáhne jen v případě, že ji tým bude potřebovat. "Tato varianta se mi zdá optimální. Petra je sice psychicky rozhodnutá hrát, ale mám zkušenost, že to hráč často vidí optimističtěji, než jaká je skutečnost," tvrdí Blažek.

Kulichová sama připouští, že na noze má stále otok, a proto netuší, zda bude moci hrát. "Je to lepší, než to bylo. Každým dnem je to lepší. Je tam ale otok a ten trochu brzdí pohyb. Ale věřím, že to zase v sobotu bude lepší, a uvidíme, jak se to vyvine," doplnila pivotka Besiktase Istanbul a dlouholetá opora reprezentace.

Její přítomnost na hřišti by týmu pomohla zejména v obraně na pokrytí vysokých brazilských pivotek se zkušenostmi z WNBA. "Když bude Petra k dispozici, bude se nám hrát lehčeji, protože budeme mít dva dlouhé pivoty a to by nám pomohlo v obraně," uvedl Blažek.

Hra Brazílie se podle něj v průběhu přípravy měnila podle toho, jak se zapojovaly hráčky z WNBA. "Většinu přípravy odehrály bez svých dlouhých hráček a jejich hra byla jiná než teď," poznamenal reprezentační kouč.

Brazílie má však i další nepříjemné zbraně. "Síla Brazilek je především v obrovské aktivitě při protiútocích. Jedna rychlá přihrávka a jdou do zakončení. Také jsou velice kvalitní ve hře jedna na jednu a v obraně, mají dobře zvládnutou i zónu. S tím se musíme vyrovnat," konstatoval Blažek.

Rovněž si všiml toho, že vstup do turnajů mají Brazilky vždy velmi dobrý. "Je to takové jejich specifikum, že první zápas na turnajích mají vždy nejlepší. Pak jde jejich výkonnost dolů. Tentokrát to vyšlo na nás," dodal.

Zápas českých basketbalistek s Brazílií se v Ankaře hraje v sobotu od 20:15 SELČ.Najdete na iDNES.czmobilní verze