Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězné tažení mladých Češek nezastavily ani Australanky. Je tu semifinále

Česká mládežnická reprezentantka Petra Holešínská (vlevo) ve čtvrtfinále MS do 17 let proti Austrálii. | foto: FIBA / Václav Mudra

4 2014
České basketbalistky zvítězily ve čtvrtfinále MS hráček do 17 let v Plzni nad Austrálií 61:50 (13:16, 25:25, 52:40). V sobotním semifinále se utkají se Španělskem. Druhé semifinále odehrají Američanky s Maďarkami..

Před čtyřmi lety také na domácím šampionátu, také proti Austrálii prožil český ženský basketbal jeden z nejkrásnějších večerů poslední doby. No a mladé "Lvice" využily možnosti na své vzory ze seniorské reprezentace navázat.

O důležitosti fáze, do které se turnaj turnaj dostal, svědčí i návštěva dvou nejdůležitějších pánů mezinárodní organizace FIBA. Utkání v hledišti přihlíželi prezident FIBA Yvan Mainini a generální sekretář FIBA Patrick Baumann.

Střetnutí přineslo především bojovný basketbal plný osobních soubojů, ve kterých se rozhodčí zaměřili hlavně na domácí pivotky. Tři podkošové hráčky ze základní rotace si během prvního poločasu připsaly po třech osobních chybách. České dlouhánky pak domácímu týmu chyběly v útoku i na obranném doskoku.

"Julča odehrála 20 minut. Je asi nemožné, aby každý zápas odvedla přes 20 bodů, doskoky a všechno ostatní. Ona je pro nás nepostradatelná a není důležité, že dala dva body," vyzdvihl Robert Landa přínos pivotky. "Pro ní to bylo velmi těžké. Pod košem jí až ztrojovaly. Julča pak vyhazovala míče na nás na
perimetr," popsala nejlepší střelkyně zápasu Petra Holešínská, jak jí pivotka pomohla ke 20 bodům.

Po změně stran zkusily Australanky přejít na zónovou obranu, ale domácí basketbalistky jí dokázaly rozstřílet z dlouhé vzdálenosti, především díky příspěvku probuzené střelkyně Petry Holešínské. Ta společně s Terezou Šípovou nahrazovala výpadek bodového příspěvku nejlepší české střelkyně v dosavadním průběhu šampionátu Julie Reisingerové, kterou trenér šetřil kvůli čtyřem osobním chybám.

"Bylo to důležité, že nám tam trojky napadaly. Ony hrály zónu jenom krátce a pochopily, že to dnes nepůjde. Snažily se nás pak uštvat osobkou," oddechla si Petra Holešínská po svých úspěšných pěti trojkových pokus, z nichž většina přišla právě ve třetí čtvrtině. "Jak znám naše hráčky, tohle je jejich průměrné představení. My jsme byli pod naším dlouhodobým průměrem. Tak jako to dnes holky odehrály, to je to, na co mají," poslal Landa vzkaz soupeřům.

České basketbalistky v poslední čtvrtině sice přestaly střílet s takovou úspěšností jako v předchozí desetiminutovce, ale vše nahradily příkladnou bojovností. Australankám braly míče, aniž by stačily zakončit. Je to právě ona pověstná buldočí vůle, která dovedla tým Richarda Fouska až do závěrečného boje o světové medaile.

"Zní to neuvěřitelně, neskutečně a nepopsatelně," soukala ze sebe kapitánka Karolína Malečková, se kterou krátce po zápase cloumaly pozitivní emoce, když popisovala, co pro ní znamená být semifinalistkou MS. "Já tomu pořád ještě nevěřím," přidala se Petra Holešínská. "Já jsem věděl, že holky na to mají, takže jsem to čekal," usmíval se Robert Landa.

V semifinále čeká v plzeňské Městské hale na domácí hráčky  v sobotu od 18 hodin Španělsko.

Česká republika – Austrálie 61:50 (13:16; 25:25; 52:40)

Body: Šípová 20, Holešínská 17, Šoukalová 9, Malečková a Gaislerová po 4, Krejzová 3, Hošková a Reisingerová po 2, Heroschová, Fadrhonsová, Matušková a Stoupalová 0. Trestné hody: 14/6 – 17/12. Trojky: 9 – 2. Doskoky: 53 – 46. Zisky: 7 – 6. Ztráty: 13 – 16. Asistence: 8 – 7.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze