Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Při přípravě na Austrálii se najde i čas na Wimbledon, díky trenérům

České mládežnické reprezentantky Tereza Šípová (vlevo) a Julia Reisingerová během duelu MS s Itálií. | foto: FIBA / Václav Mudra

3 2014
České basketbalistky to na mistrovství světa hráček do 17 let dokázaly. Ve středu utekly "hrobníkovi z lopaty" a proklestily si díky vítěznému osmifinále cestu k plzeňským zápasům o medaile. Čtvrteční volno tak padlo na vrub stěhování a přivykání si na nové prostředí. V trochu volnějším obdobím se myšlenky týmu mohly zatoulat i do Londýna k českému souboji v semifinále Wimbledonu.

Ve dnech, kdy je dopoledne trénink a odpoledne zápas na MS, nemají Češky moc času soustředit se na cokoliv jiného než na své výkony. Ty zatím donesly tým trenéra Richarda Fouska do čtvrtfinále mistrovství světa, které už zítra odehraje v Plzni. Na den volna před samotným finišem turnaje ale vyšel souboj českých
tenistek v semifinále Wimbledonu. A basketbalistky přiznávají, že informace z tenisového prostředí mají.

"Z holek se o tenis asi nikdo extrémně nezajímá, ale pan Kapi a doktor to hodně sledují. Ty se zajímají a ví všechno," prozradila Michaela Gaislerová, za kým v českém týmu jít, když chcete znát jakýkoliv sportovní výsledek.

To ostatně potvrzuje i sám pan Kapi, neboli asistent trenéra Petr Kapitulčin: "Nemáme moc času sledovat tenis. Většinu času trávíme na tréninku nebo u rozboru videa. Když jsme se ale přesouvali ze Žinkov do Klatov, tak jsme hledali výsledky a dívali se, kdo vypadl a kdo postoupil. Je pravda, že nejvíc já s doktorem."

Křídelnice Lucie Hošková nemá v semifinále svojí favoritku, je prostě vlastenka a hřeje jí především úspěch českých barev: "Fandím oběma, protože to jsou Češky. Věřím, že mají na to celý turnaj vyhrát." Ve čtvrtek se společně s celým týmem musela stěhovat do Plzně. A bylo to veselé stěhování.

"Odjíždíme s dobrým pocitem. Jsme rády, že jsme postoupily a doufám, že na výkony navážeme i v Plzni. Doufám, že se nám bude dařit víc a víc a dostaneme se minimálně do semifinále. Tak jako tenistky," nechala se Gaislerová inspirovat úspěchem českého ženského sportu.

Češky čeká jejich čtvrtfinálový souboj v pátek od 18 hodin v Městské sportovní hale v Plzni. V cestě jim budou stát Australanky. Takovou situaci už český basketbal na domácím světovém šampionátu pamatuje.

"Už nás to napadlo a doufáme, že to dokážeme zopakovat," potvrdila Gaislerová, že vzpomínky na rok 2010 a úspěšný duel českých lvic s Austrálii v KV Areně ještě tolik nevybledly. A mladé basketbalistky by je v pátek chtěly oprášit.

Basketbalistky svým vystupováním dokonale pobláznily Klatovy. Gazela (krycí jméno Gaislerové) věří, že podobnou atmosféru zažije tým i v krajském městě: "Rodiče a fanoušci se tam těší. Hodně lidí, co znám, se rozhodlo, že když jsme postoupily, tak nás přijedou podpořit." Přidává se k ní i Hošková: "Je mi docela líto, že opouštíme Klatovy, ale v Plzni to bude určitě taky super."

A co by mělo na Australanky platit? To se basketbalistky dozví od trenérů až na čtvrtečním večerním tréninku. Snad jim realizační tým naordinuje vítěznou taktiku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze