Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropský basketbal nás nutí k lepším výkonům, přiznává trenér USA

Kouč amerických basketbalistů Mike Krzyzewski na mistrovství světa. | foto: Reuters

9 2014
Zatím jdou neohroženě za svým cílem, obhajobou zlata ze světového šampionátu. Ovšem ani američtí basketbalisté, nezpochybnitelná velmoc svého sportu, si nemohou dovolit ustrnout. „Můj respekt k mezinárodnímu basketbalu stále roste. Tahle věc nás nutí k čím dál intenzivnější přípravě,“ přiznal kouč Mike Krzyzewski před úterním čtvrtfinále se Slovinci.

Pryč jsou časy, kdy nejslavnější sportovní mužstvo všech dob - basketbalový Dream Team v Barceloně 1992 - poráželo soupeře rozdílem dvou tříd a i kdyby přišli jeho členové na zápas po flámu, stejně by vyhráli o třídu.

Americká basketbalová reprezentace roku 2014 nepostrádá sebevědomí, ale navenek se prezentuje s rozumnou mírou pokory. Hráči opakují, že neočekávají lehká vítězství, ačkoli ve skupině vyhráli pět duelů s kladným skóre +166.

A kouč Mike Krzyzewski nyní pro oficiální stránky světového šampionátu vysvětlil, proč největší favorit turnaje nasadil takový tón. „Z ryze basketbalového pohledu je konkurence opravdu dobrá. Mistrovství je otevřenější, než si lidé myslí,“ tvrdí Krzyzewsku. „Mezinárodnímu basketbalu patří můj respekt za to, jak neustále roste. Vidím nové země s výbornými výkony. Máme se od nich co učit - a učíme.“

Jeho konkrétní pochvaly? Novému Zélandu a Finsku za vývoj. Dominikánské republice za senzační postup do play-off. Řeckým výkonům ve skupině, semknutosti domácího Španělska a Brazílie... To vše Krzyzewski oceňuje.

„Rozvoj ostatních nás samotné žene dopředu. Díky tomu musí být naše příprava intenzivnější; už proto, že náš tým má neustálý závazek ukazovat to nejlepší, co je v našich silách,“ tvrdí trenér. „Ostatně to vidíte i v NBA - dvacet procent hráčů není z Ameriky a může jich být ještě víc. Basketbal se díky tomu vyvíjí.“

Neznamená to, že by americký tým byl najednou skupinou "uťáplých" sportovců. Třeba odpověď DeMarcuse Cousinse na otázku evropského novináře ohledně čtvrtfinálového soupeře byla následující: "Jestli vím, kde Slovinsko leží na mapě? Ne. A vy víte, kde leží Alabama?"

Zdá se, že Američani nacházejí dobrý mix mezi respektem ke svým soupeřům z jiných kontinentů a tím, že jsou si zároveň pořád dobře vědomi vlastní síly. "Jsem spokojený. Vyhráli jsme šestý duel v osmi dnech," prohlásil Krzyzewski po úvodním kole play-off proti Mexiku. Rezervy jsou, přesto tým šlape.

A on cítí, že se jeho svěřenci podobně jako na posledním světovém šampionátu v Turecku 2010 postupně lepší. "Zatím nikdo v tomhle týmu není na takové úvodní, aby odpovídala jeho potenciálu. Derrick Rose byl, ale zranění jej srazilo. Ani Harden či Curry nejsou na maximu," tvrdí trenér. "Dream Team z Barcelony měl v kádru 11 členů Síně slávy. Tohle mužstvo je mladá parta, která se hodně rozvíjí."

I díky tomu, že není zahleděná sama do sebe a že sleduje evropskou konkurenci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze