Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladé basketbalistky si před MS vyzkouší asijský a americký styl

Česká mládežnická reprezentantka Karolína Malečková (vlevo) v duelu s Lotyšskem. | foto: FIBA Europe / Cosmin Motei

23 2014
Poslední možnost vyladit formu na domácí světový šampionát mají české basketbalistky do 17 let o tomto týdnu. Ve střetnutích s Brazílií a Japonskem si budou zvykat nejen na velký prostor klatovského zimního stadionu, ale také na styl neevropských škol. To vše se jim může od 28. června hodit.

V pondělí Brazílie a ve středu Japonsko. To je program závěrečného týdne českých basketbalistek před MS do 17 let.

Oba přípravné zápasy jsou tak ideální příležitostí, jak si vyzkoušet orientaci v nezvykle velkém prostoru. „V Klatovech už jsme trénovali v minulých třech dnech a vracíme se na přípravné zápasy. Měli bychom si halu do začátku šampionátu pořádně osahat. Obecně platí, že ve velkém prostoru je hra těžší. Orientace na koše a na světla je složitější. Soustředění a dva přípravné zápasy nám tak mohou dát výhodu oproti soupeřům, kteří toho v takové hale před šampionátem tolik neodehrají,“ hovoří trenér Richard Fousek o výhodě domácího prostředí.

Kromě haly, kde se bude hrát basketbal poprvé v historii, čeká na Fouskovy svěřenkyně také konfrontace s jiným než s evropských stylem basketbalu. Poprvé v kariéře si asijskou basketbalovou školu vyzkoušely už ve středu ve Zlíně. A nevedlo se jim vůbec zle. Čínskou reprezentaci do 18 let porazily rozdílem 17 bodů 77:60.

Podle trenéra je právě herní praxe proti jinému stylu tím ideálním tréninkem: „Můžeme mluvit o tom, že hráčky Číny, Japonska nebo Korey jsou běhavé a dobré střelkyně. Nejlepší příprava je ale samotný zápas. Jsem rád, že odehrajeme dva zápasy s asijskými týmy. Napoví nám to, jak asi budou hrát Korejky.“

Právě hráčky z Korejského poloostrova budou prvním českým soupeřem na šampionátu.

Zatímco na asijského soupeře se Češky budou chystat ve středu utkáním s Japonskem, o dva dny dříve přijde na řadu příprava na americkou školu. Duel s Brazílií by měl napovědět, co hostitelky mohou čekat v posledním zápase skupiny od Kanady.

„Za zápas s Brazílií jsem velmi rád. Máme přehled a porovnání sil mezi Brazílií, Kanadou a USA. Je to rozdílný basket, který nám ale může ukázat, jakým způsobem na Kanadu,“ přemýšlí Fousek už i nad 1. červencem, když Češky utkáním s vicemistrem Ameriky zakončí své působení v základní skupině.

Oba přípravné duely začínají na klatovském zimním stadionu v 18 hodin. Právě v tomto podvečerním čase odehrají Češky i všechny své zápasy v základní skupině MS.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze