Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky začaly MS sedmnáctiletých vítězně, přetlačily Koreu

České basketbalistky do 17 let slaví výhru nad Koreou. | foto: FIBA / Václav Mudra

28 2014
Vítězný vstup do mistrovství světa mají za sebou české basketbalistky do 17 let. Ve vyrovnaném zápase dokázaly na klatovském zimním stadionu přetlačit korejské soupeřky 61:51 a samotným závěrem si zajistily první dva body na šampionátu.

Proti českým basketbalistkám stál asijský soupeř, na jehož hru se připravovaly přátelskými zápasy s Číno a Japonskem. Oproti těmto soupeřům však měla Korea výhodu v podobě Pak, která je již na svém druhém světovém šampionátu do 17 let a na loňském MS devatenáctiletých zapisovala v průměru přes 12 bodů a 13 doskoků.

„Bránit jí pro mě bylo hrozně těžké. Nevěděli jsme, že bude mít tak dobrou střelbu z dálky. I když jsem se jí snažila krotit, tak zvládala i střelbu přes ruce z dálky i zpod koše. Naštěstí nebyla tolik silová, takže mě neodtlačovala,“ potvrdila po zápase Julia Reisingerová, která měla s korejskou hvězdou plné ruce práce.

Fotogalerie

„Neřekl bych, že to byl z naší strany nějaký extra super výkon. Věděli jsme, že vstup do turnaje je důležitý, ale nebude jednoduchý. Hlavně z důvodu emocí,“ narážel trenér Richard Fousek na návštěvu 1 100 diváků, před kterou jeho svěřenkyně ještě nehrály.

Český výkon byl do značné míry limitován vysokým počtem ztracených míčů. Problémů s fauly se prakticky po celý zápas nezbavila Tereza Šípová. „Byl to problém, protože Tereza a Julia jsou dvojicí pivotek, které si dokáží vyhovět. Z hlediska postů je to možná jedna z nejsilnějších podkošových dvojic, která by na šampionátu mohla startovat,“ hovořil trenér Fousek o problémech, které nucené rozdělení základní podkošové dvojice týmu přineslo.

„Hráčky, které jí zastoupily to ale zvládly velmi dobře,“ pochválil trenér střídající basketbalistky.

Korejky praktikovaly po celých 40 minut zónovou obranu, díky níž dobře ucpávaly podkošový prostor a nutily české reprezentantky ke střelbě z perimetru. Zpoza trojkového oblouku držela český prapor Petra Holešínská.

„Čekaly jsme to a připravovaly jsme se na na zónu 3 – 2. Zkoušely jsme na to nějaké akce, ale hlavně jsme je směřovaly pod koš. Tam Korejky nebyly tak silné jako my. Nějaký prostor pro střelbu se tam ale našel,“ smála se po utkání nejpilnější česká střelkyně za tři body, která se z této vzdálenosti trefila hned třikrát.

„Čtyřicet minut do zóny málokterému evropskému týmu vyhovuje. Je to důležité vítězství, i když zápas nebyl oku lahodící. Je pro nás důležité, že se můžeme od něčeho odpíchnout a spadne z nás nervozita. Věřím, že přijdou soupeři, kteří nebudou tak destruktivní jako Korea a budou chtít hrát basket. Hra Korejek mi byla nesympatická. Myslím, že holky teď budou klidnější a náš výkon půjde nahoru,“ věří trenér ve zlepšený výkon.

Ve vyrovnaném závěru dokázaly soupeřky z Asie stáhnout bodové manko a vrátily se do hry. Češky však před skvělým publikem nesložily zbraně a drtivým závěrem Korejky rozebraly a dokráčely si tak pro své první vítězství na domácím světovém šampionátu.

MS basketbalistek do 17 let

základní skupina

Česko - Korea 61:51 (11:14; 26:25; 39:36)

České body: Reisingerová 21 (a 14 doskoků), Holešínská 14, Šoukalová a Šípová po 6, Malečková, Fadrhonsová a Matušková po 4, Krejzová 2

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze