Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České výběry odjíždějí z ME 3x3 bez úspěchu, do play-off se nedostaly

České reprezentantky Kateřina Zohnová (vlevo) a Veronika Bortelová na MS 3x3 během utkání proti Thajsku. | foto: FIBA

8 2014
Bukurešť českým basketbalistům nepřála. Muži už po pátku věděli, že se na mistrovství Evropy 3x3 do play-off nepodívají, ženy ještě měly naději. Jenže to by musely v sobotu porazit Turecko - a to se nepovedlo.

Muži už před závěrečným utkáním ve skupině věděli, že bude jejím posledním na evropském šampionátu. Izraelci, kteří byli jejich soupeřem, čekali rovněž na první vítězství. Vzájemný souboj tak byl přímým utkáním o třetí místo v základní skupině A.

Také v souboji s izraelskou reprezentací se Češi nezbavili výsledků, které je provázely celý turnaj. V dalším vyrovnaném utkání nedosáhli ani na třetí pokus na vítězství a Izraeli podlehli 18:21.

Češi ani jeden svůj zápas na turnaji nedohráli do konce časového limitu, protože vždy inkasovali 21 bodů.

„V každém zápase jsme hráli osm minut super a dvě minuty katastrofa. Proč? V téhle čtveřici jsme neodehráli těžké zápasy, které by nás naučily zvládat těžké konce. V posledních dvou minutách se rozhoduje. Je třeba se naučit zvládat kritické situaci. Na konci jsme zaostali v řešení klasických situací,“ shrnul zápasy na šampionátu vedoucí družstva Michal Kruk.

Ženy na rozdíl od svým mužských reprezentačních kolegů měly v sobotu šanci na postup do čtvrtfinále play-off. Musely by však porazit Turecko, což by jim zajistilo druhé místo ve skupině. S Tureckem měly už z letošního léta bohaté zkušenosti. Dvakrát se s ním střetly na kvalifikačním turnaji, kde ho dokázaly jednou porazit, ale ve druhém vzájemném utkání padly.

Češky pokračovaly v trápení v ofenzivní části hry, které začalo už v pátečním utkání s Litvou. I přes tento handicap mohly stále pomýšlet na postup. Ve vyrovnaném utkání nakonec Turkyním podlehly 7:8. Jejich prohra tak rozhodla, že český basketbal 3x3 nebude mít v závěrečném programu evropského šampionátu zastoupení.

„Bylo to přesně tak tvrdé, jak jsme čekaly. Byly jsme na to připravené, ale v zápase jsme se s tím nedokázaly vyrovnat. Nepadlo nám nic z dálky. Po sedmi minutách jsme měly stále jenom tři vstřelené body. S tím nemůžeme pomýšlet na výhru. Celý turnaj to bylo stejné. Dokázaly jsme ubránit, ale útočně to bylo slabé,“ viděla hlavní příčinu nepostupu mezi osm nejlepších týmů kontinentu trenérka Michaela Uhrová.

Přestože ani jeden z týmů nepostoupil do play-off ME, mohou se obě reprezentace alespoň těšit z kvalifikace na Evropské hry 2015, které uspořádá Baku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze