Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o Rio v Praze? Šanci máme, říká bývalý basketbalista Zídek

Jiří Zídek | foto: Michael Šob/USK Praha

17 2016
Rok 2016 teprve začíná, ale pro české basketbalisty se už blíží jeden z klíčových termínů. V úterý se rozhodne, které tři země budou pořádat olympijskou kvalifikaci pro Rio de Janeiro, do níž Češi prošli díky výkonům na loňském evropském šampionátu. A mezi kandidáty na červencový turnaj je i Praha s O2 arenou.

„Znalosti ohledně toho, kam sáhnout a co dělat, určitě máme,“ věří Jiří Zídek, první Čech v NBA a nyní místopředseda České basketbalové federace. Kdo je soupeřem Prahy? Německý Hamburk, italský Turín, srbský Bělehrad a dosud neurčená města v Turecku a na Filipínách.

Jak podle vás české naděje pár dní před verdiktem vypadají?
Těžko vyčíslit procentuální šanci. Máme silné soupeře, ale věřím, že naše šance pořádat tento velice důležitý turnaj existuje i kvůli tomu, že by jednu skupinu mohl dostat někdo „neutrální“, aby se nenaštvaly ostatní silné federace.

Kvalifikace o Rio

Kdy: v červenci 2016.
Kde: úterý rozhodne o třech pořadatelích, kandidují Česko, Filipíny, Itálie, Německo, Srbsko a Turecko.
Jak: z každé šestičlenné skupiny postoupí na olympiádu jen vítěz.
Kdo: Francie, Srbsko, Itálie, Řecko, Česko, Kanada, Mexiko, Portoriko, Angola, Tunisko, Senegal, Filipíny, Irán, Japonsko, N. Zéland (další tři týmy se určí po udělení pořadatelství).

Jaké jsou potenciální největší výhody Prahy?
Jednoznačně to, že jde o dobře dostupnou destinaci z celého světa, mimo jiné sem létá velké množství nízkonákladových společností. Také cena ubytování v hotelech je ve srovnání s velkými světovými i evropskými městy vcelku nízká. Pro fanouška je to určitě příjemná destinace.

A dál?
Jak jsem zmínil, ze sportovního hlediska by mohlo jít o „neutrální skupinu“. Hlavní favorité z Evropy by tím pádem nemuseli na půdu jiného ze silných celků, svých přímých rivalů. Myslím, že by jim to taky vyhovovalo.

Místo v kvalifikaci získalo Česko na Eurobasketu v září, kandidatury se musely podat do 12. listopadu. Co to obnášelo?
Nejdůležitější bylo zajištění podmínek našeho „bidu“, který jsme poslali na FIBA; v tom hlavní penzum práce odvedl předseda federace Miroslav Jansta. Vlastní realizace by se rozeběhla okamžitě ve chvíli, kdy bychom pořadatelství dostali. Hrál by nám do karet i fakt, že jsme v minulosti už pořádali hodně velkých akcí, třeba i v O2 areně. Znalosti ohledně toho, kam sáhnout a co dělat, určitě máme.

Tomáš Satoranský (vpravo) upaluje s míčem dopředu, stíhá ho Nemanja Nedovič ze...
Blake Schilb (vpravo) se snaží mířit na koš, brání ho Dragan Milosavljevič ze...

Dá se po bombovém útoku v Istanbulu říci, že Turecko může být najednou ze hry?
Měli jsme v úterý jednání na výboru a hovořilo se i o tomhle. Ale těžko předjímat, jaký to bude mít vliv: je leden, olympijská kvalifikace se koná v červenci a v dnešním světě se může za půl roku stát hodně věcí...

Bezpečnostním tématům se už žádné velké akce nevyhnou, že?
Ona je třeba nasnadě i otázka: je větší bezpečností riziko pořádat akci v Izraeli v Tel Avivu, či v Turecku v Istanbulu, jako když se i mezi těmito dvěma místy nedávno rozhodovalo při udělování evropského šampionátu? Před pár lety by se přitom takový dotaz jevil jako nepřístojný.

A bezpečnostní opatření v Praze?
Tohle je jedna z věcí, na níž by se případně začalo pracovat ihned po přidělení.

Kvalifikace je zvláštní turnaj v tom, že stojí nemalé peníze...
Velký zájem projevil Český olympijský výbor a sám jeho předseda Jiří Kejval se netají tím, že by o ni stál, velice ji podpořil. To je pro nás zásadní věc. Doufáme, že i tohle šancím pomáhá.

Jasným cílem je získat pořadatelstvím sportovní výhodu. Věříte tomu, nebo mohou fanoušci hráče třeba i svazovat?
Vnímám to pozitivně. Myslím, že tým, který trenér Ginzburg dal dohromady, má velice dobrou chemii a sportovního ducha. Zvlášť pokud by se nám podařilo zajistit plnou halu. Samozřejmě není jednoduché zaplnit O2 arenu basketbalem, to je zatím neprokopaná cesta. Ale možnost hrát doma bych bral jako jednoznačnou výhodu.Najdete na iDNES.czmobilní verze