Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karlovarské basketbalistky musí doma vyhrát, jinak je čeká baráž

Gabriela Burzová z Ostravy (zády) se chystá bránit Jitku Eisnerovou z Karlových Varů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

15 2015
Bídnou sezonu mohou karlovarské basketbalistky stále zachránit. Před sebou mají poslední dva zápasy nadstavbové části Ženské basketbalové ligy, a pokud oba vyhrají, zachrání se.

Ve středu hrají od 17.30 hodin na domácí palubovce tuhnické haly se Slovankou Mladá Boleslav, v sobotu ve Strakonicích. Play-out nejvyšší soutěže spěje do finiše a před karlovarskými basketbalistkami stojí jasný úkol: pokud se chtějí vyhnout baráži, potřebují vítězit.

„Dvě vítězství nám zaručují jistotu, že se vyhneme baráži. Se Slovankou nám půjde o vše. Musíme se takticky připravit co nejlépe. Doufám, že si na to děvčata odpočinou,“ přeje si karlovarský trenér Ludovít Smačko. Vždyť do rotace může nasadit pouhých šest sedm hráček. „A to je pak velmi těžké,“ pokývá hlavou smačko.

Teoreticky může jeho týmu stačit i jedna výhra, všechny tři týmy jsou na tom totiž v tabulce navlas stejně. A všechny také dobře vědí, že se zachrání jen jeden. „Nechceme kalkulovat, musíme udělat vše pro to, abychom oba zápasy vyhráli,“ ujišťuje trenér Lokomotivy.

Jako první je na řadě už ve středu Slovanka Mladá Boleslav. „Momentálně se soustředíme jen na to, abychom dobře zregenerovali a připravili hráčky co nejlépe. Tlak je na obě strany, naší mírnou výhodou je, že hrajeme doma, ale někdy to bývá i nevýhoda. Musíme od první minuty hrát velmi koncentrovaně, dodržovat věci, které si řekneme a hrát maximálně kolektivně, jak jsme hráli ve druhém poločase v sobotu s Ostravou,“ míní Smačko.

Fotogalerie

Karlovy Vary naposledy v Mladé Boleslavi prohrály. „Odehráli jsme tam velmi špatný zápas. Domácím vycházela střelba, měli úspěšnost trojek pětačtyřicet procent, což je výborná úspěšnost i u mužů. Naopak my nedávali z pod koše lehké střely,“ vrací se Smačko k předešlému vzájemnému utkání.

Maminy táhnou tým

 Aby Lokomotiva měla stále o co hrát, musela nezbytně v sobotu porazit Ostravu a to se po velkém úsilí a infarktovém závěru nakonec povedlo. Probudily se týmové maminy: Jitka Eisnerová měla třináct doskoků (pět útočných a osm obranných), Blanka Sedláčková byla nejlepší hráčkou zápasu se čtyřmi doskoky a dvaadvaceti vstřelenými body a pochlubit se mohla také skvělou bilancí trojek 8/4, z nichž ta poslední byla vítězná - navíc odrazem o desku.

„To nebyl první koš o desku, dnes mi deska přála. I takové šťastné střely jsou zapotřebí,“ řekla po sobotním duelu. Ke svému výkonu podotkla: „Jsem strašně unavená. Teď nezáleží na tom, komu to padá, důležité je, že se nám daří a vyhráváme. Zatím si plníme to, co chceme, a to je vyhnout se baráži.“

Výkon mamin a hlavně Sedláčkové ocenil i trenér Smačko. „Odvedla velmi dobrou práci, odehrála velmi dobrý zápas, jeden z nejlepších, co jsem zde. Je lídr, samozřejmě to má těžké, malé dítě, trénuje méně, ale ukázala karlovarské srdíčko a odehrála výborný zápas,“ chválil po utkání hráčku, která se mezitím opodál rozzářená těšila z přítomnosti svého malého fanouška.

„Cítím se strašně unaveně, ale spadl mi kámen ze srdce, že jsme vyhrály.
Snad nás to nabije do dalších zápasů a sezonu přežijeme,“ přála si basketbalistka Lokomotivy. Ráda, že je stále o co hrát. „Pro nás to byla určitě velká úleva, zatím nám to jde, takže jsme spokojené. Se Slovankou bychom si teď chtěly výhru zopakovat, abychom to měly do Strakonic jednodušší,“ přeje si Sedláčková.

Těžko by ovšem zakryla rozpaky z celé sezony. „Nebyla moc dobrá, nedařilo se nám. Až teď začínáme hrát to, na co myslím, že máme a že umíme vítězit. Je důležité, že jsme se semkly a začaly vyhrávat.“ Semknout se musely, vždyť s Ostravou hrálo jen sedm hráček. Trenér Smačko do utkání nemohl nasadit dvě klíčové hráčky. Kušlitová si na tréninku nešťastně zlomila prst, když se střetla se spoluhráčkou a vzájemný pohyb proti míči odnesl malíček zlomeninou v kloubu.

Ruku Kušlitové teď zdobí fixace. „Bohužel, tady se nedá nic dělat, hráčka může jen odpočívat,“ pokrčí rameny Smačko. Další zraněnou oporou je Blazejewská, která si na tréninku před třemi týdny způsobila tak silný výron, že stále není úplně v pořádku. „Myslím, že poslední dva zápasy nemůžeme počítat ani s jednou. Holky si to musí uhrát samy,“ ví Smačko.

Zbytek hráček je ale na závěr sezony náležitě nabuzený. „Je nás málo, musíme bojovat jedna za druhou, jinak to nejde. Mělo by stačit dvakrát vyhrát, neřešíme nic jiného, prostě vyhrajeme a udržíme se,“ říká Sedláčková.Najdete na iDNES.czmobilní verze