Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlý, jednoduchý, účinný. Basketbal ve Varech má letos omládnout

Manažer karlovarských basketbalistek Roman Maleček | foto: Václav Šlauf, MAFRA

29 2014
Rychlá hra zakončená jednoduchou střelbou, trojice střelecky vybavených Američanek podporuje klíčový prvek: agresivitu. Omlazený tým karlovarských basketbalistek má za sebou v lize dvě kola a už se vším všudy předvedl, co dokáže. Ve středu se o tom od 17.30 hodin přesvědčí vicemistryně z Brna.

Tři čtyři zkušené hráčky doplněné o čtyři nebo pět mladých odchovankyň a navrch kádr vyztužený o dvě až tři posily ze zahraničí, tak má dlouhodobě vypadat skladba týmu karlovarské Lokomotivy pro nejvyšší soutěž basketbalistek v zemi. Tenhle klíč použil klubový manažer Roman Maleček pro výběr hráček také letos.

„Jestli budeme letos hrát o vrchní příčky? Na to jsme asi ještě příliš mladí,“ přiznává. Vždyť věkový průměr na omlazené soupisce Lokomotivy je necelých jedenadvacet let, a jak se to může promítnout do výsledku zápasů, to ukázalo už první kolo doma Proti VŠ Praha, kde tým po drtivém nástupu ztratil v nervózní koncovce vyhraný zápas, když nezvládl ani následné prodloužení.

Ve druhém kole však zkušeně zadupal Slovanku Mladá Boleslav do její domácí palubovky 80:56 a bude teď hodně zajímavé sledovat, jak si mladičký tým v čele s nejlepší střelkyní prvního kola celé soutěže - třicetibodovou Američankou Sarou Halaszovou poradí ve středu od 17.30 hodin s vicemistryněmi z Brna. Ty i přes své účinkování v Eurolize a vyztužení kádru o hráčky z béčkového SŠMH pro změnu neustály o jediný koš svůj domácí zápas s Hradcem Králové.

„Čekali jsme, co s námi udělá předchozí nešťastná prohra v prodloužení s VŠ Praha, tentokrát jsme i přes několikeré vzepětí domácích ale dokázali pokaždé zabrat a náskok udržet až do konce utkání,“ pochvaluje si Maleček. Čím se také lišil zápas se Slovankou proti úvodnímu kolu, to bylo mnohem výraznější zapojení do zápasu všech hráček ze soupisky. Bodově totiž trojici Američanek Ramirezová, Halaszová, Blazejewski proti VŠ Praha za domácí sekundovala pouze Kušlitová, zbývající opory Houdková, Eisnerová a Sedláčková dost zaostaly.

Tentokrát se kromě nich podílela na vysokém tempu utkání podle plánů kouče Tomáše Veselého také trojice juniorských reprezentantek: Moučková, Malečková a Drahokoupilová.

Jitka Eisnerová (uprostřed) z Karlových Varů se natahuje po míči marně, ten má...
Matea Tavič z Karlových Varů (v bílém) zkouší obejít Andreu Filípkovou ze SŠMH...

Klub staví na odchovankyních

Právě na nich a dalších odchovankyních chtějí v Karlových Varech dlouhodobě stavět. „Měli jsme tady poměrně slušné kadetky a juniorky, bylo by dobré, aby se tři čtyři hráčky staly do budoucna základem týmu. Teď je jim sedmnáct, osmnáct let. Stavět naši hru na nich teď úplně nemůžeme, chceme jim ale dopřát co možná největší počet minut strávených na palubovce,“ říká Maleček.

Zakládat klubovou strategii kompletně na odchovancích je pro jeho šéfa složité, z města mu totiž soustavně odcházejí za studiem na vysoké školy, které v západním cípu republiky scházejí.

Také letos musel kvůli tomu proti původnímu plánu sáhnout do zámoří pro jednu posilu navrch a to ještě kouče Tomáše Veselého trápí post pivota, kde po ukončení kariéry zkušených hráček Šárky Kučerové a Michaely Magerčiakové chybí na soupisce Lokomotivy alespoň jedna vysoká hráčka.

„Je to jediný post, který nemáme obsazený. Mrzí mě to, trochu nám to tady uteklo,“ přiznává Maleček. Zející mezeru chce teď alespoň vyplnit hostováním některé z juniorských reprezentantek, které si už předtím vytipoval. Pokud se námluvy nepovedou, začne zřejmě uvažovat o zahraniční posile číslo čtyři.

Zatím si klub poradil po svém a už pro utkání v Mladé Boleslavi dopsal na soupisku Slovenku Magerčiakovou, která tak už po několikáté v kariéře po vzoru blanických rytířů vyjela českému týmu ku pomoci, když se ocitne v úzkých.

POSTRKOVANÁ. Karlovarská Irena Vranič (vpravo) drží urputně míč, ten jí ale...
MEZI DVĚMA. Karlovarská Irena Vranič (uprostřed) se snaží prosmýknout mezi...

Klub totiž neoperuje na soudobé poměry v nejvyšší soutěži zrovna s rozsáhlým rozpočtem. „Nakoupit jako jiní ze dne na den posily za miliony korun, to si nemůžeme dovolit,“ přiznává Maleček. Místo nákupu šesti cizinek a bojů v samé špičce ligy dávají ve Varech přednost mladým hráčkám, i s těmi však chtějí do play-off. Za pár let už by mělo být pro základní rotaci použitelných sedm osm hráček ve věku mezi osmnácti až třiadvaceti lety.

To by mohlo pomoci také s šíří kádru, ani lavička se totiž v Karlových Varech úplně nepodobá vysněným představám trenérů. „Každý by chtěl patnáctičlenný kádr, ale na to zkrátka nejsou peníze,“ říká Maleček.

Díky mistrovství světa se letos příprava na sezonu v Karlových Varech protáhla, soutěž začala téměř o tři týdny později, než bývá obvyklé.

Lavičku Lokomotivy ale ještě před startem soutěže lehce zdecimovala vlna zranění. Mimo hru je dlouhodobě kvůli přetrženým kolenním vazům nadějná Michaela Trnková a po operaci kotníku je Tereza Čermáková. I s Magerčiakovou je tak v současné době na soupisce Lokomotivy dvanáct hráček.

„Až na ty špičkové týmy jsou na tom podobně všechny týmy z ligy a všichni jejich trenéři brečí stejně,“ usmívá se Maleček. „Každé zranění sestavou pochopitelně zahýbe, s tím se ale musíme vypořádat.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze