Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Celosvětová Jr. NBA zamířila i do Česka, nejprve zve na draft

Kapitán basketbalové reprezentace Jiří Welsch během besedy s účastníky finálového turnaje Sportovní ligy ZŠ | foto: sportovniligazs.cz

9 2016
NBA se věnuje i basketbalovým začátečníkům. Svou soutěž Jr. NBA vyslala už na čtyři kontinenty, letos poprvé ji zažije také Česká republika. Konkrétně třicet základních škol v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. A jak jinak odstartovat, nežli draftem. Ten se koná v úterý 11. října v pražské hale Královka.

Nebude se však jednat o hráčský draft, jak jsou fanoušci zvyklí z velké NBA. V Praze se rozhodne, jaké severoamerické kluby budou týmy jedenáctiletých a mladších baskeťáků a baskeťaček ze zdejších škol zastupovat.

Během draftu se bude losovat vždy jedna ze šesti divizí, rozdělení divizí na českém území respektuje dělbu v originální NBA.

Klubům z Opavy byla přiřazena Atlantická divize (Boston, Brooklyn, New York, Philadelphia a Toronto). Jeden celek z jižní Moravy se může těšit na washingtonský dres Tomáše Satoranského, ostatním připadnou Atlanta, Charlotte, Miami, či Orlando, kluby z Jihovýchodní divize. Do východních Čech putují barvy klubů z Centrální divize (Chicago, Cleveland, Detroit, Indiana, Milwaukee).

V jižních a západních Čechách se týmy ztotožní se zástupci Jihozápadní divize (Dallas, Houston, Memphis, New Orleans a San Antonio), do Prahy a okolí míří kluby z Pacifické divize (Golden State, LA Clippers, LA Lakers, Phoenix a Sacramento). A k severním Čechám byla přiřazena Severozápadní divize (Denver, Minnesota, Oklahoma City, Portland, Utah).

Soutěž se rozjede velice rychle - už ve čtvrtek 20. října se v hale Folimanka uskuteční první hrací den pro divizi Praha a Středočeský kraj, ve které vedle čtyř pražských škol budou hrát i dívky ze základní školy v Sadské.

Každý klub se zúčastní minimálně tří turnajů. Soutěž vyvrcholí prosincovým velkým finále, pro které se znovu počítá s Královkou.

Patronem je Jiří Welsch

Na slavnostní zahájení dorazí kapitáni týmů, kteří se následně obléknou do dresů klubů NBA a poté absolvují ukázkový trénink.

Svou tvář akci propůjčí Jiří Welsch, dnes kapitán Nymburka a české reprezentace, který má s oblékáním dresů jednotlivých klubů NBA bohatou zkušenost. Vždyť jich vystřídal šest - Philadelphii, Golden State, Dallas, Boston, Cleveland a Milwaukee. (Hráčem Philadelphie byl jen v prvních minutách po draftu a za Dallas nastoupil pouze v přípravném období).

Do projektu Jr. NBA se loni zapojilo už osmnáct zemí ze čtyř světadílů. Češi budou v Evropě následovat Itálii, Litvu, Švédsko, Británii, Srbsko a Španělsko.

Letošní rok má být ale významný pro rozvoj soutěží juniorské NBA po celém světě: zápolení určené dětem ve věku deset až jedenáct let budou významně expandovat a očekává se, že brzy se počet zemí zdvojnásobí.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze