Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Show, jež nezná hranice. Už 90 let. Harlem Globetrotters mají narozeniny

Logo basketbalových Harlem Globetrotters na poutači v Las Vegas | foto: Profimedia.cz

7 2017
Slavný americký basketbalový tým Harlem Globetrotters slaví narozeniny. Svůj první zápas odehrál 7. ledna 1927 ve vesnici Hinckley, šestisethlavém sídle ležícím necelých sto kilometrů od Chicaga.

Dnes je Harlem Globetrotters především bílo-červeno-modrým cirkusem, který baví diváky na celém světě. V dějinách amerického sportu má však své důležité místo.

Tým totiž od počátku tvořili nadaní černošští hráči, kteří se v segregovaných Spojených státech do prvních profesionálních soutěží zapojit nesměli. A tak jim skýtaly šanci na uplatnění pouze exhibiční zápasy.

Svůj první zápas Harlem Globetrotters, které jako manažer dlouhá léta zastupoval židovský přistěhovalec Abe Saperstein, s basketbalovým výběrem z Hinckney prohrál, domů si však v rozhrkaném Fordu T odvezl slušnou sumu 75 dolarů.

Díky odlišnému pojetí i rostoucí sportovní kvalitě se Harlem stal žádanou atrakcí nejen v okolí domovského Chicaga už ve 30. letech.

Společně s dalšími černošskými celky v čele s dnes pozapomenutými New York Rens stál Harlem u zrodu jiné americké basketbalové tradice, tak rozdílné od uhlazených a amatérismus hlásajících univerzitních programů, ze kterých se zrodila NCAA.

Část své DNA nakonec Harlem Globetrotters přenesli až do NBA. I nejlepší liga světa si na pěstování své efektní stránky potrpí.

Samotní Globetrotters však zašli dál, boj o výsledky postupně potlačili. Už na sklonku 30. let se začali věnovat zábavě v podobě nejrozmanitějších ekvilibristických kousků.

Ovšem ještě ve čtyřicátých letech se utkávali z celky ze vznikající NBA - a dokázali je porážet.

Kousky, které předvádějí Harlem Globetrotters dnes:

Dnes je basketbal v podání Harlem Globetrotters úžasná show, při které divák může obdivovat dokonalý dribling, fantastické žonglování s míčem, skvělou střelbu nebo elegantní smeče do koše.

Harlem ovšem i v dalších desetiletích prolamoval hranice, společenské i politické. Při svých turné po světě se tým setkal například s papežem nebo anglickou královnou a už v 50. letech hrál za železnou oponu, vystupoval v Sovětském svazu i Československu.

Hodinový dokument o historii slavného týmu:

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze