Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejtěžší prověrka: basketbalisté si před ME zaletěli do Španělska

Český křídelník Pavel Pumprla (vpravo) proniká ke španělskému koši přes Álexe Mumbrúa. | foto: AP

30 2015
České basketbalisty čeká v neděli generálka na Eurobasket. A nebude to tuctový zápas. V Zaragoze budou čelit extrémně silnému výběru Španělska, který za týden vstoupí do turnaje tradičně jako jeden z hlavních favoritů na zlato.

Přesně za týden vstoupí čeští basketbalisté do nejočekávanějšího turnaje letošního léta zápasem s Estonskem. Poslední přípravou jim bude nedělní utkání na půdě jednoho z nejlepších týmů posledních let.

„Možná ještě kdyby si proti nám přijeli zahrát ti, co měli v Americe minikemp jako přípravu na olympiádu. Pak by mohla být generálka ještě těžší,“ směje se český křídelník Pavel Pumprla.

Dál už ale pokračuje ve vážném tónu: „Španělé jsou na každém šampionátu, který hrají, favority na medaile. My se chceme naučit hrát i proti takovým soupeřům a v přípravě nemají výsledky takovou důležitost. Podstatná je předváděná hra. Pro nás to bude dobrá zkouška, kde si můžeme zvednout sebevědomí, že jsme schopni hrát i proti takovým soupeřům.“

Hned polovina ze dvanáctky hráčů, kteří v neděli nastoupí k utkání, má zkušenosti se španělskou nejvyšší soutěží. Neměli by tak být překvapení ze začátku v pravé poledne. Ten je pro místní ligu tradiční, ale v českých zeměpisných šířkách se příliš nenosí.

„Kluci, co hrají jiné soutěže, na to zvyklí nejsou, ale ti, co prošli španělskou ACB, tak ví, že je to tu běžná praxe. Hlavně v neděli. Podle místních zvyklostí to tady vlastně není přes oběd, ale dopoledne. Je pravda, že i já jsem si na to musel zvykat, ale na druhou stranu je dobré, že člověk má odpoledne volné na odpočinek,“ jmenoval Pumprla jednu z výhod brzkého začátku.

O tu ale Češi přijdou, protože po zápase je čeká přesun zpět domů.

Podle vyhlášeného obránce bude znalost prostředí českou výhodou: „Většinu hráčů známe a hráli jsme proti nim. Navíc jsme zvyklí i na ten čas. Teď ale tyto věci nejsou tak důležité. Záležet bude na tom, kam se ještě tím posledním zápasem posuneme.“

V hale místního klubu CAI Zaragoza pro 10 000 lidí, kterou mimochodem důvěrně znají čeští mládežničtí reprezentanti Šimon Puršl a Vít Krejčí, očekávají organizátoři minimální návštěvu 8 000 diváků.

Na popularitu basketbalu ukazuje i špalír fanoušků před hotelem, kteří čekají na příjezd svých hvězdných basketbalistů. Nepohrdnou však ani fotkou s reprezentanty země ze středu Evropy.

„Myslím, že zatím na všechny zápasy, které hráli, byly haly vyprodány. Mám to i z první ruky. Vloni hráli přátelák v hale v Santiagu, kde hrávám i já, a taky tam bylo plno a bouřlivá atmosféra. Očekávám, že teď to nebude jinak. Lidé jsou tu zvyklí na basket chodit a když se tu za pár let objeví nároďák, tak přijdou určitě,“ očekává Pumprla plný dům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze