Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Děčína před pohárem: Bez Nymburku není vítěz dopředu jasný

Pavel Budínský, trenér Děčína | foto: Karel Pešek, MAFRA

19 2015
Historická šance pro basketbalisty Děčína. Neporazitelný šampion Nymburk a lídr NBL se nepřihlásil do domácího poháru, což dělá hlavní favority na zisk trofeje právě Válečníky. Final 4 o zlato startuje už v pátek v Brně.

„Ať je to, jak chce, v minulých ročnících se vždycky tak nějak vědělo, jak to asi dopadne. Nymburk pokaždé zmobilizoval své hráče a opanoval všechny trofeje. Letos je to lákavé, protože dopředu neznáte vítěze. Takže i my cítíme šanci!“ těší se na velké bitvy Pavel Budínský, kouč děčínských Válečníků.

V NBL jste druzí hned za Nymburkem. Přijímáte tedy roli favorita ve Final 4 poháru?
Každý si teď myslí, že jsme velkým favoritem na zisk trofeje. Ale nesmíme zapomenout, že tam budou další tři soupeři, hraje se turnajovým způsobem na jedno utkání a to se nemusí povést. Ale už to, že jsme ve Final 4, je skvělé a vážíme si toho. Jedeme tam s vizitkou, že naše bilance v NBL je historicky nejlepší za mého působení v Děčíně. Toho si hodně cením. A je fakt úsměvné poslouchat, jak se lidi ptají, jak je to možné, když znají naše složení kádru. Na papíře s námi takhle vysoko nikdo nepočítal.

Ale daří se vám dlouhodobě, to už asi nebude náhoda.
Někdy se podaří něco vyhrát se štěstím, i my jsme pár takových zápasů letos měli. Ale pokud nás sledujete dlouhodobě, tak si myslím, že je za tím vidět hodně práce. A to je hlavně zásluha kluků, od začátku se snaží dělat, co se po nich chce. Drží si stabilně dobré výkony. A s tím jdou ruku v ruce výsledky.

Děčín se prosazuje hodně kombinačním basketbalem. Je to styl, který hráčům vštěpujete?
Dost často tady používám barcelonský fotbalový termín tiki-taka. Snažím se hráčům vysvětlit, co znamená držet míč, kombinovat, spolupracovat ve dvojici, v trojici i v pětici. Nemáme úplně individuálně zdatné hráče, tak naší nejsilnější stránkou je dobrá obrana a kombinační basket. Kromě toho pracujeme na tom, aby hráči rostli, zlepšovali se individuálně a v některých situacích dokázali vzít odpovědnost na sebe a třeba i rozhodnout utkání. Myslím, že náš kombinační basket je líbivý, akční a třeba i lidi zabaví. Vidí, že míč se pohybuje, nikdo ho zbytečně nepředržuje a tím pádem si vytváříme i střelecké pozice. Když se pak daří, vypadá to jednoduše, ale nevěřil byste, jak je složité se tohle všechno naučit.

Vaši hráči říkají, že tréninky někdy bývají i těžší než zápasy.
Klademe si na sebe vysoké nároky a je pravda, že náš trénink má někdy vyšší kvalitu než některá utkání. Z hlediska jednotlivých činností určitě. Ale to není nic, že bychom se chtěli povyšovat, naopak. Řekli jsme si, že pokud chceme mít výsledky, tak tomu musíme přizpůsobit tempo tréninku, intenzitu, nasazení, soutěživost, souboje, agresivitu. Někdy je to až neuvěřitelné, jak kluci makají. Ale je to tím, že je to baví. A cítí, že to dává smysl.

Do Final 4 vám los určil jako semifinálového soupeře silné Pardubice. Jak na ně?
Pardubice a Český pohár, to je pro nás letitý evergreen! Vždy se jednalo o bitvy v závěrečných fázích soutěže a většinou jsme odcházeli poražení. Letos máme šanci další a znovu to bude jistě těžká záležitost, soupeř disponuje kvalitními jednotlivci, kteří společně hrají basketbal vysoké úrovně. Ale my zabojujeme, na turnaj do Brna se všichni těšíme a pro úspěch v podobě zisku jakékoliv medaile jsme odhodláni udělat maximum.Najdete na iDNES.czmobilní verze