Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za Trumpem nechci. Národní tým basketbalistek vyhlíží posilu z USA

Kia Vaughnová (vpravo) | foto: FIBA Europe / Elio Castoria

3 2016
Kia Vaughnová je především výtečná basketbalistka, ale samozřejmě sleduje nejen sport, nýbrž i dění v rodné Americe. „A tak už v žertu říkala, že pokud prezidentské volby vyhraje Donald Trump, do New Yorku se vracet nebude,“ líčí Natália Hejková, její trenérka z pražského USK.

V nadsázce se ovšem skrývá reálná a hlavně velmi důležitá zpráva pro národní tým basketbalistek. 29letá pivotka Vaughnová, nejužitečnější hráčka loňského Final Four Euroligy a tehdejší šampionka s USK, již dostala povolení k trvalému pobytu, což je klíčový krok na cestě k českému občanství.

A připomeňme, že už za rok Česko hostí mistrovství Evropy.

„Asi by bylo hloupé, kdyby občanství dostala až od září příštího roku. Snad to proběhne dobře a nikde se nic nezasekne,“ přeje si Ivan Beneš, trenér ženské reprezentace.

Kolektivní sporty u nás případy naturalizací znají, třeba za basketbalisty loni na ME nastupoval rodilý Američan Blake Schilb, který má českou manželku a působil dlouho v Nymburce (oporou by měl být i v letošní olympijské kvalifikaci).

Vaughnová je však ještě větší kalibr, na evropských palubovkách špička. A k tomu navíc dobře zapadající element. „Je bezproblémová, výborná do tréninku. Není to hvězda v negativním, ale jen v pozitivním slova smyslu. Pohodová, dělá atmosféru, táhne mužstvo,“ chválí ji Beneš.

Rodačka z Bronxu je taková možná i kvůli své životní cestě. Když na střední škole chodila každý den okolo legendární Madison Square Garden, snila o velké basketbalové kariéře - a to si splnila, zatímco mnoho jejích vrstevníků v nevábném prostředí zůstalo. Osmička draftu WNBA v Praze našla prostředí, které se jí líbí. Není ryze americkou individualistkou, naopak.

A kromě lidských vlastností jsou tu ještě ty basketbalové - o něž jde u Vaughnové především. Její statná postava (193 cm, 90 kg) z ní činí výbornou bojovnici pod košem. V evropském měřítku je hvězdou, vždyť loni USK dovedla na trůn.

„Je jasné, že nároďák se mění a ‚zlatá‘ generace je buď pryč, nebo dosluhuje,“ říká Beneš; Česko letos poprvé od roku 2000 chybí na olympiádě a i třeba stříbro z domácího MS 2010 už vypadá tak vzdáleně... Jedním z aspektů jsou i stále častější naturalizace hráček v ostatních zemích.

Mnozí proti ní brojí, ale basketbal už v tomto nabízí „pokřivený trh“. A kdo se nepřizpůsobí, tratí. „Loni na mistrovství Evropy měl skoro každý stát cizinku, co družstvo posouvala výš. Tou cestou jdou všichni, tak jsme rádi, že i my. Každá pomoc bude dobrá,“ říká Beneš.

Cesta Vaughnové k českému pasu by snad měla být rychlá - víc než o výsledek prezidentských voleb v USA půjde o české úředníky. „Asi bude muset zvládnout poznat Karlštejn a tak dále, ale věřím, že nebudou přísní. Proč by občanství neměla dostat hráčka, co pomůže českému nároďáku,“ věří Beneš. A budoucí reprezentační posila s ním.Najdete na iDNES.czmobilní verze