Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ať nejsem po kariéře kulička, bojí se basketbalista Čarnecký

Michal Čarnecký z Ústí (vlevo) se snaží zakončit, blokuje ho Nichaeus Doaks ze Svitav. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

19 2016
Basketbalista Michal Čarnecký trhá rekordy, nedávno jeden v lize překonal v počtu asistencí na zápas, a fanoušci ho zbožňují, vždyť mu dali nejvíc hlasů pro basketbalové Utkání hvězd. S jeho úmyslem praštit s kariérou to však nezamávalo. „Samozřejmě bych ještě chtěl hrát, bohužel několik okolností tomu nenahrává,“ tvrdí teprve třicetiletý špílmachr ústecké Slunety.

Ale vedení vás chce zviklat, ne?
Je pravda, že generální manažer Tomáš Hrubý mě přemlouvá několik měsíců, ale zatím odolávám, protože mám za zády manželku (smích). Přece jen zdraví a rodina jsou pro mě přednější. Čekáme rodinu, mám výbornou nabídku práce a už si nechci dál huntovat zdraví, které mám stejně podlomené. Po sezoně musím potřetí za pět let na operaci kotníku, takže hrát ligu už nebude mít smysl.

Kde budete pracovat?
Tchán má malou slévárenskou firmu, k tomu CNC stroje, řezání vodním paprskem, všechno s hliníkem. Potřebují někoho do managementu, posunout firmu dál. Omlouvám se mu, ale tchán je přece jen už starší pán, potřebujeme zvednout jazyky, dostat se do zahraniční, přilákat investory, koupit nové stroje. Potřebuje mladou krev.

Je to ojedinělá šance, jak ze sportu přesedlat do civilního života?
Hrozně mě ta nabídka potěšila. Na úřadu práce by se mi všichni vysmáli, kdybych jim řekl, že jsem profesionální basketbalista. Všechny tyhle okolnosti se daly dohromady a do pohybu a já na to kývl.

Jste srovnaný, že opustíte vrcholnou basketbalovou scénu?
Ještě ne, ale snažím se celou sezonu na to pořádně nemyslet. Říkal jsem si, že až poslední měsíc to bude hlodat, a on už nastal. Ještě si pinknu v Krnově nějaký ten oblastní přebor, ale na ligu už asi fyzicky mít nebudu. Už se nebudu chtít po operaci nějak připravovat, protože ještě stavíme dům, začnu v práci, bude toho strašně moc. Už na to asi nemám. Se starýma pánama si dám přebor, udělám si žízeň a pak půjdu za manželkou a za dítětem domů.

Nebojíte se, že rychle přiberete a bude z vás kulička?
No, z toho mám velký strach. Omlouvám se tátovi, ale on je toho zdárným příkladem. Ve dvaadvaceti letech skončil s basketem a za rok přibral 20 kilo. Dnes má 125 a je z něj kulička. Ale stavíme dům, plánujeme v něm i menší posilovnu, v práci toho bude taky hodně. Myslím, že se budu otáčet a nedovolí mi to přibrat.

V hlasování pro All Star Game, které hostí v pondělí 28. března Ústí, jste dostal nejvíc hlasů. Ani tohle vás nezviklalo?
Chtěl bych poděkovat divákům, že mě zvolili, je to potěšující zpráva. Seděli jsme po zápase v Prostějově s tátou a prohodili jsme takový paradox, že si zahraju All Stars s nejlepšími hráči ligy a za tři měsíce budu běhat přebor se starými pány. Zasmáli jsme se tomu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze