Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zářivá budoucnost? Po olympiádě Brazilcům zhasíná. Nejsou peníze

Augusto Lima na brazilském tréninku | foto: Reuters

21 2016
Olympijské hry v Riu de Janeiro mohly být pro novou generaci nástupců Oscara Schmidta ideálním odrazovým prknem. Příliv nových talentů sliboval, že brazilští basketbalisté v příštích letech doletí mezi světovou elitu. Ale tyhle myšlenky nabraly trhlinu, čtvrt roku po olympiádě dostaly brazilské týmy zákaz účasti v mezinárodních soutěžích.

Mezinárodní basketbalová federace FIBA v minulém týdnu suspendovala Brazílii ze svých akcí. Zeleno-žluto-modro-bílá vlajka se nad palubovkami nějaký čas neobjeví.

Pokud na svém aktuálním postoji FIBA vytrvá rok či dokonce déle, je to pro nastupující generaci problém. A světová scéna by byla ochuzena. Brazilský basketbal může na mistrovství světa 2019 v Číně hodně dokázat.

Vedle tradičních brazilských jmen jako Leandro Barbosa, Anderson Varejao, Nené, Marcelinho Huertas či Tiago Splitter, jež patří zasloužilým třicátníkům, se totiž v posledních letech objevují v NBA jména nová.

Bruno Caboclo, Lucas „Bebé“ Nogueira, Raulzinho Neto, Fab Melo, Cristiano Felicio. Ti všichni se narodili v letech devadesátých. A George Lucas De Paula nebo Felipe Dos Anjos je do zámořské ligy mají už brzy následovat.

Dál platí, co platilo vždycky: centimetry nejsou pro Brazílii problém. V Torontu se zviditelňuje 24letý Lucas Nogueira (213 cm). 26letý Fab Melo (212 cm) se v NBA neudržel a dnes je zpátky v Brazílii, v Chicagu se však chytá příležitosti 24letý Cristiano Felicio (206 cm).

Pomyslný druhý pivotmanský sled je vidět v Eurolize. 25letý Augusto Lima (208 cm) se příliš neprosadil v Realu Madrid, ovšem Žalgirisu Kaunas dobře slouží. V Barceloně se rozkoukává 20letý Wesley Sena (210 cm), v Baskonii stejně starý Daniel Bordignon Barbieri (206 cm). Skvělou budoucnost má předpovězenu 18letý Felipe Dos Anjos (218 cm), z Realu momentálně zapůjčený do druholigového španělského Ovieda.

Na křídle najdeme projekt vedle projektu. 21letý Bruno Caboclo (206 cm) se v Torontu stále ještě nestal brazilským Kevinem Durantem, jeho průlom však může přijít. Velkou slávu mohou brzy zažít i stejně starý Lucas Dias (209 cm) či o rok mladší Wesley Alvés Da Silva (200 cm), kteří zatím působí doma v Brazílii.

O hru na perimetru se mají starat 24letý Raulzihno Neto (185 cm), který se prosadil do sestavy Utahu, stejně starý Rafael Luz (188 cm) z euroligové Baskonie či 26letý Vítor Benite (194 cm) z Murcie. Nastupující silou je 20letý George Lucas De Paula (198 cm).

Fotogalerie

Ale slibná sestava si spolu možná nezahraje, pokud se sebou činovníci nezačnou něco dělat. Podle FIBA totiž Brazilská basketbalová federace „selhává při plnění svých závazků“.

První šance Brazilců zbavit se suspendace přijde už v závěru ledna 2017. Jenže dosavadní škody se do té doby sotva podaří napravit.

Brazilská basketbalová federace stále dluží FIBA „podstatnou sumu“, přestože splátky dluhu byly opakovaně odpouštěny a oddalovány.

Brazilci nevyslali své výběry na několik mládežnických šampionátů a svou vlastní vinou chyběli také na letošním mistrovství světa v basketbalu 3x3 v Kuang-čou.

Národní federace zrušila turnaj World Tour 3x3, který se měl konat v Riu, a neuspořádala několik juniorských republikových soutěží.

FIBA ve svém prohlášení rovněž tvrdí, že brazilští činovníci dovolili, aby třetí strany ovlivňovaly nominaci a za to poskytovaly finance.

„Celková finanční situace Brazilské basketbalové federace neumožňuje její hladkou činnost a zastupování basketbalu ve své zemi,“ píše se ve stanovisku FIBA. Její dosavadní snahy o reorganizaci brazilského basketbalu prý byly marné.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze