Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Se šátky ne. Katarský sen o medaili zničila přísná pravidla

Katarské basketbalistky opouštějí scénu Asijských her. | foto: Profimedia.cz

27 2014
Že jim musí být horko? Že může dojít k poranění krku nebo hlavy? Náboženství a šátek hidžáb jsou neoddělitelné, teď však rozdělily svět. Hráčky Kataru kvůli pravidlům odjely z Asijských her.

Náma Šafirová, basketbalová hvězdička z ortodoxní izraelské rodiny, odmítala do zápasů nastupovat s odhalenými rameny, a proto před lety málem přišla o mistrovství Evropy. Řešení? Namísto zakázaného trička si pod dres vzala speciální rukávy.

Nebo Londýn 2012. Judistka Wojdan Šaherkaniová ze Saúdské Arábie se chtěla na olympijském tatami prát v nezvyklém úboru – v kimonu a s hidžábem, tradičním šátkem, jenž zakrývá vlasy. Takový je totiž islámský dress code. Pravidla sice neumožňovala jiné než předpisové oblečení, přesto nakonec 16letá svalovkyně dostala zelenou s pokrývkou hlavy soutěžit.

Dva pohledy na svět se ve sportu občas střetávají, naposledy teď v korejském Inčchonu. V dějišti Asijských her, které mají ambice být druhou nejvýznamnější akcí po olympiádě, se řešily už dva dopingové případy. Nebo údajně zmanipulované fotbalové zápasy.

Největší rozruch ale znovu způsobil hidžáb. Přijeďte, zvali Korejci katarské basketbalistky. Jenže poté, co jim mezinárodní federace FIBA zakázala na palubovky nastoupit s šátkem, musely se reprezentantky ropného emirátu vzdát snu o medaili. „Urážka,“ uvedla pivotmanka Refaa Morjan Mohammedová.

Ale než tohle, Katařanky raději zápas kontumačně prohrály a následně šly ještě dál. Když ani před druhým zápasem s Nepálem nedošlo k uvolnění pravidel, vedoucí týmu rozhodli: Jedeme domů! Jaký paradox, když mottem Asijských her je: Tady září diverzita.

Jaký paradox, když íránská párová čtyřka lehkých vah dojela pro bronz se šátky na hlavách, stejně oděné závodnice nastoupily v triatlonu a badmintonu, s podobnou módou závodily lukostřelkyně a Íránka Šabnam Šarlaková vyprávěla: „Hidžáb mi žádné problémy ani oděrky nezpůsobuje. A v basketbalu? Vždyť tam jenom běhají, nevidím v tom potíž.“

Fotbalová federace FIFA zrušila zákaz nosit šátky z náboženských důvodů letos v březnu, basketbalová FIBA je však dál proti.

V článku 4.2.2. jejích pravidel se sice píše, že hráčky nesmějí nosit „pokrývky hlavy, vlasové sponky ani šperky“ kvůli bezpečnosti a jednotnosti. „Ale myslím, že třeba dlouhý cop je větší riziko,“ zastal se žen katarský lukostřelec Al Mohandi a vyloučená basketbalistka Ahlam Salem M Al-Manaová dodala: „Věděly jsme o zákazu, ale chtěly jsme přijet. Chtěly jsme ukázat, že jsme připravené hrát a že Mezinárodní federace připravená není.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze