Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Václavské náměstí uvítá na basketbalovém Prague Masters i český tým

Momentka z turnaje Světové série basketbalistů 3x3, který se uskutečnil v Praze na Václavském náměstí. | foto: Václav Mudra

1 2015
Už to vypadalo, že letošní turnaj v basketbalu 3x3 ze série World Tour, který se tradičně koná na pražském Václavském náměstí, bude z českého pohledu smutný. Mezi šestnáctku družstev se totiž nepodařilo kvalifikovat žádnému „domácímu“ týmu. Týden před konáním akce se však situace dramaticky otočila. Ano, Češi budou mít na Václaváku komu fandit!

V sobotu a neděli 8. a 9. srpna se o co nejlepší umístění ve špičkové konkurenci popere i český tým. Svojí roli sehrálo štěstí v neštěstí a diplomatická snaha. 

„Tým, který vyhrál kvalifikaci v Egyptě, nedostal víza pro vstup do ČR. Tím pádem se na Prague Masters uvolnilo jedno místo. To je hlavní důvod. Na jednu stranu je to smůla pro Egypťany, na druhou klika pro nás,“ vysvětluje vedoucí českého týmu Michal Kruk.

To bychom měli štěstí v neštěstí. Pak přišla na řadu diplomacie, jejímž cílem bylo získat uvolněné místo na prestižním podniku. 

„Kvůli účasti v Baku jsme nestihli hrát finále české Chance 3x3 Tour a chtěli jsme se tím pádem kvalifikovat z jiných Tour. Měli jsme v plánu vyrazit do Polska či Rakouska. Tam nám řekli, ať klidně přijedeme, ale že na World Tour stejně postoupí domácí tým. To nás vyděsilo a Michal Konečný napsal ostrý dopis na FIBA. Ta hovoří o tom, že World Tour je klubová soutěž, ne reprezentační,“ popsal Kruk několikadenní intenzivní komunikaci s FIBA.

Ta argumenty české strany uznala s tím, že v opačném případě by bylo velmi těžké z basketbalu 3x3 vytvořit globální sport. Na základě dobrých diplomatických vztahů pak přidělila místo českému týmu. Ten v obrovské konkurenci rozhodně není bez šance. Vždyť na evropských hrách v Baku podlehli Češi až ve čtvrtfinále pozdějším vítězům z Ruska. A na Prague Masters, jednom ze šesti turnajů světové série, který slouží jako kvalifikace na celosvětové finále, by se měli představit ve stejné sestavě.

„Dohodli jsme se, že tuto sezónu dojedeme ve stejném složení, protože ta zkušenost z x zápasů, co jsme hráli spolu, by se měla zúročit. Chtěli jsme tak sestavit stejný tým, jaký hrál v Baku. Otázkou bylo uvolnění Kamila Švrdlíka z národního týmu v pětkovém basketbalu. To se ale povedlo,“ oddechl si Kruk, že může počítat s osvědčenou čtveřicí Kamil Švrdlík, Jan Tomanec, Roman Zachrla a Filip Zbránek.

Vedoucí týmu s hráči komunikoval již v předchozích dvou týdnech, kdy se začala rýsovat možnost účasti na Prague Masters, aby je v době končících dovolených a začátku příprav ligových klubů včas informoval. 

Všichni přislíbili účast. To je podle Kruka základ k úspěchu: „Byl bych radši, kdybychom si to někde vybojovali. Teď do toho jdeme s tím, že když už jsme se na Prague Masters dostali, chceme to opravdu vyhrát. Je to velká výzva.“

Celý tým se tak narychlo sejde na soustředění, které by mělo zkušené basketbalisty opět dostat do návyků důležitých pro úspěšné zvládání zápasů v basketbalu 3x3. 

„Osvědčilo se to a faktem je, že když máme dva, tři dny soustředění, je herní projev lepší. Hráči jsou z basketu pět na pět zvyklí na jiný stereotyp. Od středy budeme v Brandýse trénovat v osmi lidech. Jeden tým bude pro World Tour, druhý pro turnaj na kurtu Head and Shoulders,“ zmínil Kruk i doprovodný turnaj v rámci hlavního programu.

Turnaj Prague Masters se odehraje o víkendu 8. a 9. srpna na Václavském náměstí. V sobotu se odehrají zápasy ve skupinách (16:00 - 21:00), v neděli pak startuje play-off (16:30 - 20:45). Finále je na programu přibližně ve 20:15. Vstup na akci je zdarma.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze