Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juniorky na MS 3x3 splnily trenérce přání. Na úvod mají dvě výhry

České juniorské basketbalistky Terezie Frgalová, Sára Krumpholcová, Anna Pavlicová a Erika Vitásková v Astaně, dějišti MS 3x3. | foto: Archiv ČBF

1 2016
„Kdybychom tak po prvním dnu měly bilanci 2:0,“ přála si před startem juniorského MS v basketbalu 3x3 trenérka českých reprezentantek Michaela Uhrová. Dobrou zprávou pro ní je, že její svěřenkyně toto přání vyslyšely, ve středu si v kazašské Astaně vyšláply na oba soupeře a přiblížily se postupu ze skupiny.

Češky vyzrály postupně na Venezuelu (21:5) i na Německo (19:13) a před dnem volna se usadily na prvním místě skupiny A, následované rovněž neporaženým Maďarskem.

„No, vládne tu spokojenost,“ usmívala se po prvním dni světového šampionátu trenérka Michaela Uhrová. „Venezuelu jsme chtěly porazit. U Německa jsme nevěděly, jaká bude jejich síla. Měly jsme ale výhodu, že hrály zhruba hodinu před námi, takže jsme si mohly prohlédnout, jak hrají. Pak jsme připravily taktiku, která vyšla. Snad to byl hlavní souboj o postup, ale dnešní výsledky musíme potvrdit ještě v pátek,“ ví, že definitivně musí Češky postup ze skupiny stvrdit v pátek.

To je čeká již zmiňované Maďarsko a Izrael. Právě přes Izrael plánuje Uhrová zaútočit minimálně na druhé místo, které by znamenalo postup do play-off. Nedávné zkušenosti jí však nutí zůstat stále na pozoru, přestože izraelské basketbalistky na úvod podlehly Maďarsku a Venezuelu přetlačily až v prodloužení.

„Izrael nám byl loni v této kategorii osudný. Kdybychom s ním prohrály, zkomplikovaly, nebo bychom si zcela uzavřely cestu do play-off,“ varuje Uhrová.

Češky spoléhaly především na střelbu, u které se nejvíce činila Sára Krumpholcová.

„Překvapilo mě, že holky nebyly tak nervózní, jak jsem čekala. Jinak jsem očekávala, že budou takhle hrát. Věděla jsem, že sem beru menší, ale bojovný tým. Každá je nebezpečná z dálky. Na tom je naše hra postavená - střelba a tvrdě na doskok. Holky už ale dokáží využít i to, že soupeři o nás vědí, že spoléháme na střelbu. Proti Němkám bylo vidět, že holky jdou proti vytažené obraně do protipohybu a do nájezdu,“ ocenila Uhrová variabilitu, se kterou se Češky vytasily na svého druhého soupeře.

Zdá se ale, že i přesto bude střelba alfou a omegou případného českého úspěchu. To bývá v basketbalu 3x3 někdy velmi ošemetné, protože povětrnostní podmínky jsou nevyzpytatelné.

Ale ne v kazašském hlavním městě. Tam prý uměli poručit větru, dešti: „V Astaně se toho od minulých šampionátů dost změnilo. Je zde pouze hlavní kurt, který je kompletně pod střechou a ze všech stran obehnaný reklamami, takže vítr moc nefouká. Navíc i díky novému míči by tolik nevadil.“

A na závěr pozvánka: všechny zápasy jsou k vidění on-line na kanálu FIBA na serveru YouTube.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze