Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští basketbalisté zamíří na ME 3x3. A lákají je i do Portorika

Český reprezentant Filip Zbránek zakončuje během čtvrtfinálového utkání MS 3x3 na katarský koš. | foto: FIBA

4 2014
Česká republika bude mít na letošním mistrovství Evropy v basketbalu 3x3 zastoupení v obou kategoriích. Zatímco ženy si zajistily účast už po nedělním programu kvalifikačního turnaje v lotyšské Rize, muži si postup vybojovali o den později.

Základní části mužské fáze turnaje se dohrávala až v pondělí. V posledním zápase Češi potvrdili roli favoritů, když si poradili s reprezentací Walesu. Ve skupině nakonec obsadili druhé místo, což jim do rozhodujícího zápasu celého turnaje přisoudilo za soupeře Estonsko.

„Tím, že jsme hráli na kurtu číslo dvě, který nám seděl, tak jsem věřil, že to bude dobré. Estonsko hrálo dorostenecký atletický basket. Věděli jsme, že když neuděláme chybu, nemělo by nám to utéct. Brzy jsme vedli 5:0 a drželi si svojí hru,“ těšilo vedoucího týmu Michala Kruka, že jeho svěřenci zvládli čtvrtfinále a zajistili si tak postup na ME.

V semifinále už Češi nastoupili s vědomím, že cíl je splněn. Nečekal je však lehký soupeř. Narazili na zatím neporažené Srby. „Byl to zápas v klidu. My jsme byli hodně rozbití a nemělo smysl se trápit. Oběma týmům to padalo,“ nemrzela Kruka porážka od pozdějších vítězů kvalifikace.

V zápase o třetí místo pak na české basketbalistky čekala repríza utkání ze základní skupiny. Zatímco v sobotu Slovincům podlehli, teď na ně dokázali vyzrát. „Byla to totální přestřelka. Všichni to tam šili amy dali o bod víc,“ smál se Michal Kruk.

Podle něj Češi nezískali pouze postup na světový šampionát, ale i respekt soupeřů: „Dokázali jsme, že patříme do špičky. Ostatní hráči i soupeři na nás koukají jinak. Díky výsledkům tady i v Moskvě jsme si vybudovali jméno. Dostali jsme pozvánky na turnaje do Portorika či Kodaně. Začíná se to rozjíždět.“

Zatímco muži museli v lotyšském parnu o postup bojovat, ženy už měly své jisté. Díky tomu, že v základní skupině neprohrály jediný zápas, na šampionát by postoupily i přes prohru ve čtvrtfinále.

„Nebylo nijak těžké holky motivovat. Samy říkaly, že do toho chtějí jít naplno. Nejsou to typy, které by se šetřily,“ těšilo vedoucí týmu Michaelu Uhrovou.

Nakonec jim sama musela trochu domlouvat: „Bylo tu hrozné vedro. Říkala jsem jim, ať střídají častěji. Některé soupeřky se divily, že i v naší situaci hrajeme naplno.“

Ve čtvrtfinále ani v semifinále neměly Češky problém. Narazily až ve finále, kde podlehly Turkyním. Ty přitom v základní skupině porazily. „Určitě jsme na ně měly, ale počasí odvedlo svoje. Ony nás umlátily. My takové typy prostě nejsme. Rozhodně nebyly basketbalovější,“ netrápila Uhrovou prohra.

Hlavní cíl byl splněn: „Jsme spokojené, že postupujeme na mistrovství Evropy.“

Evropský šampionát se za účasti obou českých reprezentací odehraje od 5. do 7. září v Bukurešti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze